Abartmadan düzenli kahve tüketenler daha uzun yaşıyor

Keyifli anların, iş arasında verdiğimiz molaların, dost sohbetlerinin vazgeçilmezi olan kahve, tüketimi abartılmadığı sürece sağlık için birçok fayda sağlıyor. Kahve içmek ömrü uzatıyor

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Yapılan araştırmalara göre düzenli kahve tüketen bireylerin tüketmeyenlere göre yaşam süresi daha uzun olduğunu söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Diyetisyen İlayda Kaya, kahve ve sağlık ilişkisine dair merak edilenleri anlatıyor.

Neredeyse hepimizin tükettiği içeceklerden biri olan kahve denildiğinde akla ilk olarak kafein geliyor. Ancak kahve sadece kafein değil anti inflamatuar aktif maddeler ve antioksidanlar da içeriyor. Bu nedenle abartmadan kahve tüketmek vücuda birçok fayda sağlıyor.  Yapılan araştırmalara göre düzenli kahve tüketen bireylerin tüketmeyenlere göre yaşam süresi daha uzun.

Kahvenin kalp rahatsızlıkları, felç, böbrek hastalıkları, alzheimer, demans, parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltıyor. Hücre yapısını korur ve kontrolsüz çoğalmayı önler. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur.

Kafein sayesinde zihinsel performansı olumlu yönde etkiler, iş verimliliğini ve konsantrasyonu arttırır. Metabolizma hızını önemli ölçüde arttırarak yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Fiziksel performansı arttırır. Kahve içerdiği kafein sayesinde, adrenalin hormonunu arttırır.

Süt, krema gibi aroma veren maddeler kahvenin kalorisini artırıyor

Sağlıklı bireylerin günde 1-2 fincan Türk kahvesi ya da filtre kahve içmesi yararlı. Gerekenden fazla tüketim olduğu durumlarda kahvenin yanında bol su tüketilmesini gerekiyor. Kilo kontrolü için kahvenin sade tercih edilmesi gerekli.

Kahvenin kalorisi sade olması koşuluyla yok denecek kadar azdır. Bu nedenle kilo kontrolü için beslenmeye eklenebilir. Kahvenin kalorisini arttıran içine eklenen süt, krema, aroma verici gibi maddelerdir.

Dyt. Kaya, kahve ne kadar yararlı olsa da fazla tüketiminin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini hatırlatıyor. Fazla kahve tüketiminin olası zararlarını şöyle sıralıyor:

• Kalp çarpıntılarına neden olabilir. Aritmi ve diğer kalp rahatsızlıklarına sebep olur.

• Kan basıncını yükseltebilir. Tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir.

• Doğurganlığı olumsuz etkiler. 300 mg’dan fazla kafein tüketimi doğurganlığı azaltır.

• Demir emilimini azaltıcı etkisinden dolayı kansızlığa yol açabilir.

• Gerginlik, uykusuzluk gibi olumsuzluklara neden olur.

• Kemik erimesine yol açabilir.

• Diş minesini aşındırır, dişleri sarartabilir .

• Diüretik olduğu için idrar çıkışını arttırır böylece vücutta susuzluğa yol açar.

Kahve içmek ömrü uzatıyor

‘Altın Lider’ ödüllü Mehtap Yıldız

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM