Grunge Stilin Mottosu; Umurumda Mı Dünya!

Sizlere yeni bir sayfadan kocaman bir merhaba! Bu sayfada tarihe adını kazıtmış moda akımlarını inceleyeceğiz ve ilhamlarımıza ilham derleyeceğiz… Grunge stili nasıl oluşturulabilir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

İlk yazıma çok sevdiğim bir şarkı ile başlamak istiyorum. Mutlaka dinleyin! Ömür Göksel’in 77 yılında çıkış yapan şarkısı ‘Umrumda Mı Dünya’’nın sözleri sen varsın ya diye devam eder.

İşte bu grunge akımının özünde söylediği de buna gelir… Hırka ceket pantolon bunlar gelir geçer, esker püskür yıpranır önemli olan benim kalbimdir özümdür demeye getirir stil işini.

Meşhur müzik grubu Nirvana’nın naif ama sert sözlü şarkılarıyla rock müziğinin getirdiği stile bir hippilik etkisi katmasıyla melez bir akım çıkar ortaya. Ne rockçılar kadar agrasif bir görünüm ne de hippiler kadar etnik bir görünüm vardır. İkisinden ve hatta gotik akımdan da bir kuple katıp ortaya salaş, perişan, yırtık pırtık bir görünüm çıkar…

Yırtık eskimiş jeanler, uzun salaş hırkalar, dökümlü doğal kumaş kareli gömlekler, baskılı sloganlı tshirtler, kot şortlar, renkli çoraplar, uzun ipli sandaletlerin yanı sıra klasik işçi botları da stilin önemli parçalarını oluşturuyor.

Kurt Cobain, Kate Moss, Courtney Love gibi 80’lerde genç olan ünlülerle bütünleşen grunge akımının günümüzdeki temsilcileri ise Mary-Kate Olsen , Kirsten Dunst , Jessica Biel ve Ashley Tisdaleb gibi isimlerden oluşuyor.

Grunge akımı punk stilinden de beslenir ancak felsefesi biraz farklılaşır. Punk asi bir duruş için isyan ederken, grunge takılanlar otoriteyi pek kale almaz ve umursamaz görünürler.

Aslında grunge akımı size diyor ki; istediğiniz gibi giyinin, lükse ve gösterişe takılmayın, canınız nasıl görünmek istiyorsa özgürsünüz. Eski ile yeniyi harmanlayın, yırtık sökük bunlara takılmayın, umurumda mı dünya sen varsın ya mottosuyla keyfinize bakın…

Stilinizi oluşturun:

Mango Jean Gömlek
Stradivarius Jean

 

Zara Crop Top

 

Berhska Kareli Gömlek

 

Desa Deri Mont

 

Hatice Kübra Erişir

Grunge stili nasıl oluşturulabilir?

She and Girls Mart 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM