Yaz diyeti! Şok diyeti! Bikini Diyeti! İmdaaat!

Bir şey itiraf edeyim mi? Hepi topu 5-6 kilo fazlam için hayatımda ilk defa diyetisyene gittiğimden beri diyetisyenlerden kopamıyorum. Hayatımın bir parçası oldular. Otuz yıldır yaz gelir gelmez aynı tatil köyüne giden tiplere benzedim. ‘Hımm, yine kilo almışım, o halde haydi diyetisyene gideyim.’ Ama diyetisyenlerin bir kabahati yok, onlardan aldığım beslenme eğitimini hayat tarzı haline getiremeyen bende hata.

Çok fazla şey biliyorum, tecrübelerimin kitabını bile yazabilirim artık, form bulma ve onu koruma konusunda kıymetli bilgilerim var ama, bu bilgiler ne yazık ki kafamın içinde dağınık vaziyetteler. Şık ve zarif güzelim mobilyaları evin alakasız yerlerine yerleştirmişsin gibi dağınık. Antika kadife sandalye takımı banyoda dururken, elektrik süpürgesi salonun ortasındaki yerini almış gibi. O bilgileri yerli yerinde kullanamadığın sürece ne kadar çok şey bildiğin de bir şey ifade etmiyor haliyle. Oysa her şeyin bir matematiği var.

Besin Piramidi

Bir kere hiçbir diyette hiçbir şey tamamen yasak değil, sadece dengeyi ve matematiği öğrenip, hayat boyu uygulamak gerekiyor, bu kadar! Misal, günlük alman gereken kalori şu, o çok sevdiğin tatlının kalorisi de bu, yani ondan günde üç tane yesen, bunu da bir ay boyunca her gün yapsan, günlük kalorinin altına düşüp zayıflayacaksın sanma sakın. Düşük kalori alarak zayıflamak sağlıklı zayıflamak değil; bütün diyetisyenler renkli ve çeşitli beslenmenin önemini vurgular durur. Hayat tarzı haline gelecek bazı şeyler, öyle bir süre kontrollü takılayım, sonra serbest dönem başlasın; eller havaya, frizbi gibi havada uçsun pizzalar, Niagara Şelalesi gibi aksın nutellalar, tezgâhında asılı duran dönere sarılıp öpe öpe hasret giderelim gibi olmuyor işte. Denge, en önemli şey bu!

Sen en iyisi ekran fotoğrafını besin piramidi yap, nasıl olsa telefon elinden düşmüyor, tuş kilidini her açtığında gör; o piramitte ne kadar renkli ve çeşitli besinler var, hem de tüketmen gereken miktarlarıyla! Whatsapp’taki profil fotoğrafını besin piramidi yap, ciddi söylüyorum. Başka türlü kafana kazınamayacak, bunları tabi kendime söylüyorum, kendime söylerken de siz değerli okurlarla paylaşmış olayım …

Diyet programları

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM