Doğru Nefesle Anda Kalın

“Nefes demek yaşam demek. Yemek yemeden su içmeden yaklaşık bir hafta yaşayabiliyorsunuz ancak nefes olmadan beş dakika… Bu sebeple nefesin iyileştirme, koruma, ana getirme gücünü geniş kitlelere ulaştırmak istiyorum.” Burcu Kural Tan Nefes Eğitmeni

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Nefes Eğitmeni Burcu Kural Tan, doğru nefes almanın hayatımızı değiştirebileceğini ve çok daha kaliteli bir yaşam sunacağını özellikle vurguluyor.

Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Burcu Kural Tan Röportaj MART 2024

Kısaca eğitiminizden bahsederek başlar mısınız?

Ben nefes eğitmeni Burcu Kural Tan, aktif olarak 3 yıldır nefes eğitmenliği yapıyorum. Nefesin yaşamımızdaki önemini gerek danışanlarım gerekse sosyal medya takipçilerim ve Spotify da podcast paylaşımlarım ile farkındalık yaratıp anlatıyorum.

Nefes demek yaşam demek. Yemek yemeden su içmeden yaklaşık bir hafta yaşayabiliyorsunuz ancak nefes olmadan beş dakika… Bu sebeple nefesin iyileştirme, koruma, ana getirme gücünü geniş kitlelere ulaştırmak istiyorum.

Ağız solunumu ile burun solunumu arasındaki fark nedir?

Burun solunum organımızdır, ağız sindirim organı. Bu sebeple doğru solunum burun ile olur. Burun, soluduğumuz havadaki virüs, bakteri ve mikropları filtreleyip, havayı ısıtır ve nemlendirir. Baktığımızda ilk savunma merkezimiz burundur.

Yüksek solunumun önüne geçerek nefesi yavaşlatır. Yavaşlayan nefes ile kalp hızı azalır ve kalpten beyne güvende ve sakinle mesajını iletir. Burun solunumu ile alınan oksijen oranı ağız solunumuna oranla %20 oranında fazladır. Burunda üretilen nitrik oksittin akciğerlere taşınması ile kalp damar sağlığına ve bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

Diyafram kasımızı biliyorsunuz solunum kasımızdır ve beden de diyafram kası ile bağlantılı olan organımız burundur. Aynı şeyleri ağız solunumu ile ne yazık ki yapamayız. Ağızdan solunan hava filtrelenmez ve hava ısıtılıp nemlendirilmeden direk akciğerlerimize iner ve hastalıklara sebebiyet verir.

Ve şunu diyebilirim ki etrafımızdaki memeli hayvanlara bir bakın hangisi ağızdan solunum yapıyor, ısıyı dengelemek için dili dışarda olan köpekler hariç.

Uyurken aldığımız nefese nasıl dikkat edebiliriz?

Uyurken bilinçli bir durum sergilememiz çok mümkün değil ancak zihinsel alışkanlığımız devam eder. Gün içinde ağızdan solunumun yapıyorsak gecede ister istemez ağız açılır. Sabah uyandığınızda ağzınız kuru, burun takınmış ve kaliteli bir uyku alamamış yorgun uyanıyorsanız, bilin ki uykuda ağız solunumu yapmışsınızdır.

DeFacto’dan Denim Koleksiyonu; “Kendini Sevenler-Denim’’

Bunun önüne geçmek için gün içinde burun solunumunu alışkanlığımızı geri kazanmamız gerekir ve hatta bunun için ağız bantları bulunmaktadır.

Nefes ile beyin ilişkisi nedir?

Beynimiz sınırsız bir güce sahip, biz bu güç ile herhangi bir konuda değişim dönüşüm yaratabiliyoruz. Farkında olarak, hedef belirleyerek, becerilerimizi geliştirerek eyleme geçiyoruz. Tüm bunlar için beyne kalpten güvende mesajının gitmesi gerekmektedir. Buna şu şekilde ulaşabiliriz, nefesin yavaşlaması ile kalp hızımız düşer ve kalpten beyne güvende mesajı gider.

Otonom sinir sistemimizde istemli kontrol edebildiğimiz tek fonksiyon olarak nefes alışveriş hızımızı yavaşlattığımızda sempatik sinir sisteminden parasempatik sinir sistemini aktive edebiliriz. Yani savaş, don, kaç refleksinden sakinleş ve sindir mesajını iletir. Ve biz gücümüzü fazla bedensel efor sarf etmek yerine farkındalıklarımıza, hedeflerimize ulaşmakta ve becerilerimizi geliştirmede kullanabiliriz.

Yediklerimiz nefesimizi etkiler mi?

Yediklerimizin PH dengesi solunumumuz etkiler. İşlenmiş gıdalar mukus ve asit oluşturur. Evrimleşmemiz boyunca beslenme şeklimiz %95 alkali %5 asit üreten yiyeceklerden oluşuyordu ancak günümüzde bu durum tam tersi %5 alkali %95 asit.

Asit oluşturan gıdalar solunumu harekete geçirir ve daha fazla nefes alma ihtiyacı yaratır. Bunun sonucunda ağızdan solunum yapma ihtiyacı gerekir zaman içinde beyin büyük nefesler almaya ayarlanır ve fazla solunum yapmak alışkanlık haline gelir.

Burcu Kural Tan Nefes Eğitmeni

She and Girls Bahar 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024