Betül Demir ‘Tozu Dumana’ Kattı!

Betül Demir 18 Aralık’ ta çıkardığı “Toz Duman” isimli single ile en çok dinlenenler listesinde yerini aldı. Betül Demir röportaj 2021 Ocak

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Akustika” isimli albümü ve “Toz Duman” isimli yeni teklisi, müzik, oyunculuk, klip çalışmaları ve aşk hayatı hakkında merak edilenleri konuştuk.

Röportaj: Banu Çelik

Bildiğim kadarıyla müzikle iç içe olmaya lise yıllarında müzik öğretmeninin teşvik etmesi ile başlamışsınız. Bize biraz kendinizden ve müziğe nasıl başladığınızdan bahseder misiniz?

Müzik öğretmenim İnci Kara’dan konservatuara hazırlık için şan dersleri aldım. Aynı zamanda reklam müzikleri ve albümlere vocal de yapmaya başladım.

Ama müzik yapmak benim için sadece lise yıllarında değil, bütün çocukluğumla beraber hep hayalim ve en büyük tutkumdu. Bu yüzden de kendiliğinden bütün yollarım açıldı ve bugünlere kadar geldim.

2020 yılı pandemi nedeniyle herkes için oldukça zor geçen bir yıl oldu. Siz bu yıl içinde bir albüm bir de single yaptınız. Pandemi süreci size yaradı diyebilir miyiz?

Üretmekten başka yol bilmiyorum hayatta. Yani durmak, beklemek çok bana göre değil. Ayrıca bu konuda çok şanslıyım. Çünkü aranjörüm ve müzik direktörüm Emirhan Cengiz’le aynı sitede oturuyoruz. Ve söz yazarı besteci Sude Bilge Demir’le de.

Bu pandemi dönemini yaratıcı ekibimle birlikte geçirdiğimiz için üretmeye devam ettik. İlk olarak Sezen Aksu şarkılarını yeniden yorumladığımız ‘Akustika’ albümüm çıktı ki bu projenin devamı gelecek. Sonrasında Irmak Arıcı’nın bestesi ‘Toz Duman’ single çalışmam geldi.

Betül Demir

Yaptığım işten alakasız haberlerle popüler olmaktansa, ben hep müziğim, konserlerim, ürettiklerim ve hayata bakışımla saygın bir şöhreti tercih ettim.

18 Aralık’ta “Toz Duman” isimli single yayınlandı, kimlerle çalıştınız? Nasıl tepkiler aldı?

Yapımcım Samsun Demir şarkıyı bana ilk dinlettiğinde hemen demo hazırlıklarına giriştik. Çünkü Toz Duman tam da bu dönemde duygularımıza tercüman bir şarkıydı. Şu toz duman bir dağılsa diyor şarkı, ötesi var mı?

Emirhan Cengiz günümüz sounduyla benim soundumu birleştirdi, müthiş bir aranje yaptı. Klip için de vazgeçilmez yönetmenim Murad Küçük’le çalıştık. Şarkı çıktığı günden itibaren çok iyi tepkiler aldı, en çok dinlenenler listesinde başı çekiyoruz.

Böylesi zor bir dönemde ürettiğimiz şarkıların güzel tepkiler alması bizi çok motive etti, çok ara vermeden de albüm hazırlıklarımıza başlayacağız.

Albümlerinizde söz yazarı ve besteci olan ablanız Sude Bilge Demir’ in şarkılarını da seslendirdiniz. Böyle bir kardeşe sahip olmak büyük şans olsa gerek…

Sude Bilge Demir kardeşim olmaktan öte yol arkadaşım aynı zamanda. Onun yeteneğine, şarkılarına ve zekasına hayranım. Çok da iyi anlaşıyoruz, hayattaki en büyük şanslarımdan biri de böyle bir kardeşe sahip olmamdır.

Bir kaç dizi ve bir sinema filmi için görüşmeler yaptım ama henüz bu tamamdır dediğim bir karakterle karşılaşmadım. Doğru projeler geldiğinde oyunculuk yapmaya devam edeceğim oyunculuk benim ikinci altın bileziğim.

Albüm dışında oyunculuk deneyiminiz de olmuş. Biraz da oyunculuktan bahseder misiniz?

Müzikal oyunculuğu benim hayalimdi. Ve Müjdat Gezen hocamın keşfiyle bu konuda da yetenekli olduğumu gördük. 2 önemli müzikalde çok büyük oyuncularla başrol oynadım. İlk olarak Sevgi Müzikali’nde Müjdat Gezen, Ayşen Gruda ve İlker Ayrık’la birlikte oynadım.

Daha sonra Artiz Mektebi’nde yine Müjdat Gezen, Günay Karacaoğlu ve İlker Ayrık’la oynadık. Her iki müzikalin müziklerini de Emirhan Cengiz’le birlikte yaptık. Sonrasında bir kaç dizi ve bir sinema filmi için görüşmeler yaptım ama henüz bu tamamdır dediğim bir karakterle karşılaşmadım.

Aynı zamanda konserlerim de çok yoğun olduğu için zaman problemi de yaşadım. Doğru projeler geldiğinde oyunculuk yapmaya devam edeceğim oyunculuk benim ikinci altın bileziğim:)

Sizce oyunculuk tecrübesi müzik sektöründe olan biri için avantaj mı?

Tiyatro oyunculuğu avantaj olabilir diye düşünüyorum, benim için öyle oldu en azından. Şarkıların sözlerini daha tiyatral anlatmamı ve dinleyicimle daha doğru iletişim kurmamı sağladı. Kliplerdeki ifadelerim de daha doğru oldu. Benim için avantaj oldu kısacası…

Ne kadar şöhretli olduğunuzdan çok nasıl bir şöhrete sahip olduğunuz önemli!

Türkiye’de müzik sektörü sizce nereye gidiyor? Müzik yapmak için doğru ülkedeyim diyor musunuz?

Dünyada müzik nereye gidiyor asıl:) Sadece bizde değil tüm dünyada müzik ve algılar değişiyor. Digital dünyanın ayaklanmasıyla birlikte her şeyi daha çabuk tüketmemiz sonucu buralara kadar geldik.

Duruma uyum sağlamak biraz zaman aldı ama bence hem bizde hem de dünyada özgünlüğü yakalayabildiğimiz sürece müzik yine eski günlerine dönecek.

Üretmekten başka yol bilmiyorum hayatta. Yani durmak, beklemek çok bana göre değil.

Uzun zamandır müzik sektöründesiniz, popüler olmak ve popüler kalmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ne kadar şöhretli olduğunuzdan çok, nasıl bir şöhrete sahipsiniz! Ben hep bu mottoyla yürüdüm. Açıkcası saçma sapan ve yaptığım işten alakasız haberlerle popüler olmaktansa, ben hep müziğim, konserlerim, ürettiklerim ve hayata bakışımla saygın bir şöhreti tercih ettim.

Popülerliğin ucu çok açık… İçi boş bir popülarite, bir anda hiç bir şey olabiliyorsunuz halkın gözünde, bu hep böyle olmuştur.

Türkiye’de ve Dünya’da birlikte çalışmak, şarkısını söylemek veya düet yapmak istediğiniz isimler var mı?

Dünyada çalışmak istediğim prodüktör Mark Ronson, müthiş öngörülü ve yenilikçi bir müzik adamı. Amy Winehouse ve Adele onun keşifleri. Biliyorum ki bir gün mutlaka onunla da müzik yapacağım.

Türkiye’de Ezhel, Şanışer ve Ceza’yla ortak bir şeyler yapmayı çok isterim.

Hayatın olmazsa olmazı Aşk… Hayatınızda Aşk var mı?

Benim olmazsa olmazımda aşk ama özel hayatımı konuşmayı çok tercih etmiyorum. Arkadaşlarımla dahi çok konuşmam.

Geriye dönüp baktığınızda “keşke” bunu yapmasaydım dediğiniz bir proje, şarkı vs var mı?

Yapmak istediklerimi bugüne kadar hep yaptım ama keşke daha sık aralıklarla yapsaymışım diyorum sadece. Onun dışında bir keşkem yok. Bir daha da keşkem olmasın diye şimdilerde sıklıkla üretmeye cesaretle devam ediyorum.

Son olarak Modaya bakış açınız nedir? Moda olanı mı, yakışanı mı tercih ediyorsunuz?

Ben modadan çok stil takipçisi oldum hep. Aslolan stildir her zaman. Bakınız Kate Moss, Audrey Hepburn vb. birçok ikon bunun en güzel kanıtı.

Sırf modadır diye bana uymayan bir şeyi taşımam mümkün değil. Benim stilimi Rock Chic olarak tanımlayabiliriz. Kendimi hem daha feminen hem de daha cesur hissettiriyor.

Betül Demir röportaj 2021 Ocak

She and Girls Ocak 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024