Vücudumuzun tüm yükü ayaklarımızda! Peki ayak sağlığımız nasıl sağlarız?

Özellikle kış aylarında havasız kalan ayaklarımızın sağlığı ve bakımı, yaz yaklaşırken daha da önem kazanıyor. Ayak sağlığı (podoloji) için tedavi merkezi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ayak sağlığı sorunlarının tedavi ve bakımı üzerine bilim dalı olan “podoloji” alanında faaliyet gösteren merkezler modern teknolojik ekipmanları ve deneyimli kadrosu ile hizmet verirken yaşam kalitesini artıracak alışkanlıklar da oluşturuyor.

Latinceden Türkçemize geçen ve kelime açılımı Podos- (ayak) ile -loji (bilim) eklerinin birleşmesiyle türemiş bir terim olan Podoloji; ayakta oluşan hastalıkları tanımlayan ve ayakların sağlıklı bakımı ile ilgili çalışmalarını kapsayan bir bilim dalının adı.

Deneyimli uzman podologları ile ayak sağlığı ve tedavisi için hizmet verdiklerini belirten Didem Akçam, “Vücut ağırlığımızın tüm yükünü taşıyan ve büyük baskı altında olan ayakların bakımını ihmal etmemek gerekiyor.

‘Ayağınıza sağlık’ mottosuyla çıktığımız bu yolculukta, deneyimli kadromuz, son teknoloji ekipmanlarımız, detaylı hijyen anlayışımız ile ayak sağlığının önemini anlatmak, eksikliğinin yol açabileceği problemler hakkında farkındalık yaratmak ve farklı terapiler ile hayat kalitesini artıracak alışkanlıklar oluşturabilmek için hizmet veriyoruz.

Kliniğimizde ayağın fizyolojisine bağlı olarak tırnak ve ayak deformasyon uygulamaları, tırnak mantarı, nasır, batık tırnak, çatlak topuk, diyabet, hamile ve sporcu ayak bakımı gibi ayak ve tırnakla ilgili uygulamaları yapıyoruz.” dedi.

Ayak Sağlığı Merkezi

Tıpta yeni bir alan

Podoloji birimlerinin hızla yayıldığından bahseden Didem Akçam, tıpta yeni bir alan sayılsa da hastanelerde podoloji bölümlerinin hızla çoğaldığına dikkat çekerek, “her hastanın ayağına özel tedavi girişimleriyle bu alandaki tedavi seçenekleri de hızla çoğalıyor.” dedi.

Ayak sağlığı hamileler ve sporcular için ekstra önemli

Özellikle hamileler ve sporcular için ayak sağlığının oldukça önemli olduğuna değinen Akçam, gebeliğin ilk üç ayından itibaren anne adaylarına ayak sağlığı merkezlerinde medikal ayak bakımı hizmeti almalarını önererek şunları söyledi;

“Anne adayları hamileliğin ilerlemesiyle birlikte şişen, büyüyen ve terleyen ayaklar sebebiyle, tırnak batmaları, mantar enfeksiyonları, siğil veya nasırlarla karşılaşabiliyor. Ayrıca yine hamilelikte alınan kilolar sonucu ayaklara binen yük ayakta, dizde ve belde ağrıların oluşmasına neden olur.

Tüm bunların çözümüne yönelik tabanlıklar ve daha birçok alt ekstremite sakatlanmasında tedaviye yardım etmeye yönelik uygulamalar söz konusudur. Bu durumlar hemen hemen tüm gebelerin yaşadığı sorunlardır ve ayak sağlığına, bakımına önem verilerek önlenmesi mümkündür.

Kadınlar özellikle hamileliğin ilerleyen döneminde eğilip ayaklarına bakım yapamayacakları için profesyonel bir yardım almalarını öneriyoruz.”

Benzer bir durumun sporcular için de söz konusu olduğunu belirten Didem Akçam, “Sporcular, pek çok insana oranla ayaklarını fazla kullanıyorlar.

Spor müsabakalarının yanı sıra antrenmanlarda da yaşanan yoğun tempo ve gerçekleştirilen spor faaliyeti doğrultusunda artan ayak hareketiyle birlikte uzun süren havasızlık; deri ve tırnak hastalıları için elverişli bir ortam sunuyor.

Bu nedenle sporcuların branş ayrımı gözetmeksizin periyodik olarak ayak bakımlarını yaptırmaları önem taşıyor. Ayaklarda oluşması muhtemel enfeksiyonların önüne, düzenli ayak bakımı uygulamaları ile geçilebiliyor.” dedi.

Ayak sağlığı (podoloji) için tedavi merkezi

She and Girls Mayıs 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!