Cilt bakımında trend olan asitler nasıl kullanılmalı?

Son dönemlerde trend olan asitleri günlük cilt bakımı rutinimize dahil etmek. Peki bu kimyasal asitler her cilt tipine uygun mu? Asitleri hangi ölçüde ve periyotta kullanmalıyız? Cilt yapımıza en uygun olan asidi nasıl buluruz? Cilt bakımında asit nasıl kullanılmalı?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Öncelikle asitleri tanımalıyız. Bu sayede cildimize ve ihtiyacımıza en uygun asidi seçmekte zorlanmayız.

AHA (Alfa Hidroksi Asitler)

AHA içeren asitler;
– Cildi ölü derilerden arındırır.
– Güneş ışınları sebebi ile oluşan cilt lekelerinin rengini açar.
– Cilde esneklik kazandırır.

Pürüzlü cilt yapısına sahip olanlar, sivilce izleri olanlar ve ciltte matlık sorunu yaşayanlar alfa hidroksi asiti tercih edebilirler. Yağlı ve karma ciltlerde akneye sebep olacağı için sadece kuru ciltlere önerilir.

PHA (Poli Hidroksi Asitler)

PHA içeren asitlerin etkileri Alfa Hidroksi Asitlerle benzer olsa da moleküler yapılarının daha büyük olması sebebi ile hassasiyet riski oldukça düşüktür.

Bu nedenle hassas cilt yapısına sahip olan ve benzer şikayetlerle asitleri ilk kez kullanmaya başlayacak olanlar için ideal asitler poli hidroksi asitlerdir.

BHA (Beta Hidroksi Asitler)

BHA içeren asitler;
– Gözenekleri küçültür.
– Sivilce ve izlerini yok eder.
– Siyah noktaları temizler.

Akneye meyilli cilt yapısına sahip olanlar, siyah noktalarıyla savaşanlar, belirgin ve büyük gözenek problemi yaşayanlar için oldukça iyi sonuçlar alabilecekleri asitlerdir.

Normal, yağlı ve karma cilt yapıları için uygun olup, kuru ciltlerde pul pul döküntüye sebep olur.

LHA (Lipohidroksi Asit)

LHA asit;
– Sivilceleri kurutur, sivilce sebebiyle oluşan lekelerin rengini açar.
– Renk eşitsizliğini düzenler.

Ciltteki ölü deriyi soyarak cilde canlılık kazandırır ve renk eşitsizliklerini düzenler. Normal, karma ve yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Özellikle akne problemi yaşayan ciltlerde kısa sürede gözle görülür etkiye ulaşmak mümkündür.

Azelik Asit

Azelik asit; akneye sebep olan bakterileri cildi soyarak yok eder. Bu işlemi son derece nazik bir şekilde yaptığı için hassas ciltlerin kullanımına uygundur.

Tedavi amacı ve etkileri lipohidroksi asit ile benzerlik gösterse de azelik asit, daha çok hiperpigmentasyon ve rozasea gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde dermatoloğa danışılarak kullanılmalıdır.

İhtiyacınıza ve cilt yapınıza yönelik asit seçiminizi yaptıktan sonra, cildinizi aside alıştırmalısınız. Bunun için öncelikle boyun bölgenizde 15 dakika bekleterek test sürecini tamamlayabilirsiniz.

Sorun yaşamamanız halinde asidi haftada 1 kez olacak şekilde kullanmaya başlamalısınız. 1 ay kullanım sonrasında haftada 2 veya maksimum 3 güne kadar çıkartabilirsiniz.

Asitleri kullandığınız günler her zamankinden çok daha fazla güneşten korunmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde koyu kahverengi lekelerle karşılaşmanız mümkün. Ayrıca cildinizde kızarıklık, kaşıntı, dökülme veya lekelenme görmeniz halinde kullanmayı bırakıp, doktor tavsiyesiyle cilt bariyerini onarıcı doğal ürünlere geçiş yapmalısınız.

Sonuç olarak her ürün kategorisinde olduğu gibi asitlerin de hassasiyet derecesi cilt tipine göre farklılık gösterir. Size iyi gelen bir asit, bir başkasının cilt bariyerini zedeleyebilir. Bu nedenle kullandığınız asitleri çevrenize önerirken, maksimum hassasiyeti göstermenizi öneririz.

Önerilerimiz;

Cyrene Daily Skin

Cyrene Daily Skin Smoothing & Reneving Treatment 4% AHA exfoliant

The Ordinary AHA

The Ordinary AHA 30% + BA 2% Peeling Solution

Cilt bakımında asit nasıl kullanılmalı?

She and Girls Ağustos 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM