Varoluşun Derin İzleri

“Kendimi bildim bileli görünenin ve bilinenin ötesine ilgi duydum. Varoluşla ilgili hep çok derin sorularım vardı ve hayatımda her şey var olsa da yine de sanki eksik bir şeyi arıyor gibi hissediyordum” hislerini her zaman taşıyan, bu anlamda uzmanlaşmak için yola çıkan sevgili Aslı Açan, Usui Reiki, Theta Healing, Human Design, Astrosimya ve JAAS Jean Adrienne Arınma Sistemi gibi alanlarda uzmanlığını kanıtladı. Alşimi Bilgelik Okulu Aslı Açan.

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ayrıca Alşimi Bilgelik Okulunda Eğitmenlik yapan Aslı ile ruhani bir yolculuk yaptık ve gerçekten verdiği cevaplarda varoluşun ne kadar derin ve önemli olduğunu anladım. Bu güzel sohbetimize buyurun!

Röportaj: Melek Şenol

Alşimi Bilgelik Okulu Eğitmeni Aslı Açan.

Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Selam aşk ile üzerinize olsun! Ben Aslı Açan. X kuşağının Y kuşağına yaklaştığı yıllarda doğdum. Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji Lisans eğitiminin ardından Çalışma Ekonomisi Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yüksek Lisansımı tamamladım.

Kurumsal iş yaşamım boyunca çok uluslu pazarlama iletişimi firmalarında İnsan Kaynakları ve Performans Yönetimi Direktörü olarak çalıştım. Kariyer ve Performans Koçluğu yaptım. Evliyim, 11 yaşında bir kızım var. İstanbul’da ikamet ediyorum.

Şu anda tamamen beden titreşimini yükselten pratikler, ruhsal arınma, mizaç okuma, simya ve enerji şifası üzerine çalışıyorum. Usui Reiki, Theta Healing, Human Design, Astrosimya ve JAAS Jean Adrienne Arınma Sistemi gibi alanlarda danışmanım.

Ayrıca Alşimi Bilgelik Okulunda Eğitmenlik yapıyorum. Aslında kendimi bildim bileli görünenin ve bilinenin ötesine ilgi duydum. Varoluşla ilgili hep çok derin sorularım vardı ve hayatımda her şey var olsa da yine de sanki eksik bir şeyi arıyor gibi hissediyordum.

Bu konulara merakı olan birçok insan gibi çok okudum, araştırdım, birçok farklı eğitim aldım, kamplara katıldım. Benim için eğitim almak ve vermek bir tutku ve aynı zamanda bir ‘beslenme’ ve yaşam biçimi. Yıllar önce Kariyer ve Performans Koçluğu eğitimi aldığım sırada doğru ve güçlü sorular sorma ve aktif dinleme tekniklerini öğrenme şansım olmuştu.

Bu teknikleri performans ve kariyer koçluğu yaparken kullandıkça kendi varoluşsal sorularım ve arayışlarım için de kullanabileceğimi fark etmiştim. Böylece kendi kendime doğru soruları sormaya başladığımda içsel yolculuğum başladı.

Kendi içime doğru yürüdüğüm yolculukta Alşimi Bilgelik Okulu ile tanışmamla beraber ‘Öz’ümden gelen bilgeliği açığa çıkarmayı öğrendim ve bu sayede ‘hatırladıklarım’ ve ‘keşfettiklerimle’ önümde zaman içinde mucizevi kapılar açıldı. Ben de bu mucizeleri başkaları ile paylaşmak amacıyla Alşimi Bilgelik Okulu’nda Eğitmenlik yapmaya başladım.

Alşimi yani Simya nedir? Simyacı kimdir?

Alşimi yani Simya Arapçadaki ‘kimiya’ kelimesinden gelir ve ‘Kim olduğunu hatırlama’ ilmidir. Doğada her yerde simyanın ipuçlarıyla karşılaşır insan.

Bazı kaynaklarda simya gizli ilimlerden biri olarak geçer. Aslında konu gizlilik değil. Merak edenler, soranlar, arayanlar, kalpleri açık olanlar ve kendi içlerine doğru yolculuk yapma cesaretini gösterenler için Hakikatin Bilgeliği apaçık ortada.

Bizim öğretimizdeki Simya, günümüzdeki ve kadim zamanlardaki ruhani arınma, içsel yolculuk, değişim ve dönüşüm disiplinlerini de kapsayan bir çeşit çatı ilimdir. Kendi içinde saflaşma, frekans bilimi, kuantum, fıtrat ilmi, botanik, astroloji, nümeroloji, human design, semiotik, mistisizm, ruhani ve meditatif pratikler, spiritüalizm ve sanat gibi birçok pratiği barındırıyor.

Alşimi Bilgelik Okulu’nda simya alanında eğitim gören ve eğitmenlik yapan tüm canlarımızı Simyacı olarak adlandırıyoruz. Yaşamda spiritüel (ruhani) olan/olmayan ayrımı olmadığı gibi varoluşun her bir zerresinde bir toz tanesinde bile ruhun izi, dokunuşu vardır.

Yani her olayda ve her maddede ruhun kendisini tanıma isteğini görebiliriz. Yeter ki bakmasını ve görmesini bilelim. Varoluşta spiritüel olmayan hiçbir şey bulunmaz. Bizler işte bu varoluşu anlamak ve kendi özümüzü saflaştırıp içimizdeki ilahi ruha ulaşabilmek için kendi üzerimizde çalışıyoruz.

Burada bahsettiğimiz bilgelik ise kitaplardan alınan bilgelikten öte, hikmetle açılan, özden gelen kadim bilgi ve ilmi barındıran bilgeliktir. Simya aynı zamanda görülebilir sonuçları olan bir ilimdir.

Simyacıların yaşamında gözle görülebilir değişimler oluyor. O yüzden simyanın bilgelik kısmı kadim bir ilimdir. Bu anlamda simya yolculuğunun hedefi beşerden İnsan-ı Kâmil’e ulaşmaktır. Hedefe ulaşılamasa bile yolculuk da başlı başına çok önemli ve değerlidir.

Okulumuzun müfredatında ilk iki yıl ağırlıklı olarak saflaşma çalışmaları yaparız. Duygularda, düşüncelerde ve sözlerde saflaşma çalışmalarını, dünya üzerindeki yaşam boyutlarını, tekamül merkezleri dediğimiz çakraları ve prana enerjisini çalıştırmayı öğreniriz.

Mutlaka Değerlendirmeniz Gereken 4 Feminist Okuma Önerisi

Çeşitli, kodlar ve esmalar, kalbin enerji alanı, şifa yöntemleri, zaman algısını anlama, geçmişten özgürleşme üzerinde çalışırız. Alet çantası ve demirbaş çalışmalar dediğimiz farklı enstrümanları öğreniriz. Evrensel yasaları tanırız.

Beden titreşimimizi yükseltecek çalışmalar yaparız. İleri sınıflarda mekan enerji temizliği, fıtrat ilmi, nümeroloji, human design, torus kafesi çalışmaları, insanlık tarihi, doğadaki elementler, astrosimya, bitki simyası ve daha birçok kadim ilmi öğrenme imkânı buluruz.

Okulumuzun Samsun Bafra Sürmeli Organik Köyü’ndeki merkezi olan Luviya’da çeşitli inziva kampları düzenlenmektedir. Ayrıca yüksek enerji barındıran yurtiçi ve yurtdışındaki bölgelere geziler de yapılmaktadır. Bu gezilere tüm seviyelerdeki arzu eden simya öğrencileri ve eğitmenleri katılabilmektedir.

En ünlü Simyacılar kimlerdir?

Aslında onları hepimiz az çok tanırız. Hermes’ten, Carl Gustav Jung’a, Budha’dan, tüm semavi dinlerin Peygamberlerine, İbn’i Arabi’den, Paracelsus’a, Platon’dan, İbni Sina’ya ve daha başka birçok usta, üstat ve rehber aslında bir nevi Simyacıdır.

Her biri, insanları hakikatin ışığı ile buluşturmaya çalışıp, söylemlerinde ve öğretilerinde beşer olan insanın içindeki ilahi özü ve şifayı açığa çıkarmakla ilgilenmiştir.

Simya ile ruhsal Simya yapabilme inancının temelleri nelerdir?

Simya burada bir metafor aslında. Örneğin korku, yetersizlik, değersizlik, öfke, suçluluk, yargı, kurban bilinci gibi bizi aşağı çeken bir duyguya kapıldığımızda suçluyu dışarıda aramak yerine kendi içimize dönüp bakıyoruz. ‘Parmağımızı’ dışarı değil kendimize çeviriyoruz.

İçimizde bu duyguları ve inançları oluşturan kaynağı bulduğumuzda onu dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu kaynağı dönüştürünce ‘dışarıda’ zannettiğimiz olayların mucizevi şekilde dönüştüğüne şahitlik ediyoruz. Sonuçta başımıza gelen hiçbir şeyin bizim dışımızdaki müdahalelerden kaynaklanmadığını ‘dışarıda’ hiçbir şeyin olmadığını anlıyoruz.

Düaliteden Teklik Bilincine evriliyoruz. Biz kendi üçüncü boyuttaki ‘beşer’ hallerimizi, içimizde dürülü halde saklı duran beşinci boyuttaki ilahi özümüze yükseltmek için uğraşıyoruz. Bunun bilgisi ve ilmi DNA’mızda, özümüzde mevcut. Biz sadece bunu ‘hatırlamaya’ ve bu dünyada tezahür ettirip ‘ete kemiğe büründürmeye’ çalışıyoruz.

Yani aslında gücümüz yalnızca ‘Kendi Kendimizi Dönüştürmeye’ yetiyor ama bu dönüşüm yaşamımızda o kadar güçlü bir etki yaratıyor ki bu dünyada cennet hallerini yaşamamız için önümüzdeki tüm engelleri kaldırıyor.

Son olarak She and Girls Dergisi okurlarına neler söylemek istersiniz?

Değerli okurlarınıza buraya kadar okudukları ve She and Girls dergisine bana bu keyifli röportaj imkânını sağladığı için çok teşekkür ederim. Hepimizin bu hayat oyununda birer rolümüz var.

Aslında hepimiz birbirimizin zamana ve mekâna yayılmış suretleriyiz. Bunu fark edip tüm rollerin kıymetli ve bütüne gerekli olduğunu anladığımızda, olanı kabulde ve akışta kalmayı başarabildiğimizde bu yaşamda cenneti yaşamanın mümkün olduğunu anlıyoruz.

Danışmanlık ve eğitimler için bana ulaşmak isteyenler için Instagram adresim: celestial_signature

Sevgiyle kalın.

Alşimi Bilgelik Okulu Aslı Açan.

She and Girls Mayıs 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024