Bir Başarı Öyküsü!

Yazar, Şair, Sunucu, Şarkıcı… On parmağında on marifet bir kadın Tuğba Ünal. Tüm bu sıfatları layıkıyla taşımak için hiç durmadan çalışmaya ve üretmeye devam ediyor… Tuğba Ünal röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Gelin kendisini daha yakından tanıyalım…

Röportaj: Banu Çelik

Tuğba Ünal

Tuğba Ünal kimdir diye sorduğumuzda çok yönlü ve başarılı bir kadın imajı çıkıyor karşımıza. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984 Ankara doğumluyum. Aslen Ankara’lı olmama rağmen babamın memur olması dolayısıyla çocukluğum Anadolu’da farklı şehirlerde geçti. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Turizm Rehberlik bölümünden mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca turist rehberliği ve aynı zamanda da İngilizce öğretmenliği yaptım.

Ardından kariyerimi ekranlara taşıma kararı aldım ve Başkent TV de “Turizm Güncesi” isimli ilk TV programımı yaptım.

Daha sonra yıllardır yazdığım şiirlerimden güç alarak bir kitap çıkartmaya karar verdim. İlk şiir kitabımın ismi ‘Güzellik Zor Hikâye’dir. Daha sonra ikinci kitabım “Öyküm Sensin” geldi…

Ayrıca birçok mecrada köşe yazarlığı, aynı zamanda söz yazarlığı da yapıyorum. Dans etmeyi ve şarkı söylemeyi çocukluğumdan beri çok sevdiğim için de sonunda 2019 yılında “Kalbince” isimli bir albüm çıkardım.

2020 yılı pandemi nedeniyle herkes için oldukça zor geçen bir yıl oldu. Siz bu süreci nasıl geçirdiniz?

Geçirdiğimiz bu sıra dışı ve özel dönemin her alana olduğu gibi sanata da çok farklı etkileri oldu. Pandemi sürecini ben de herkes gibi geçiriyorum, zorlu bir süreç yaşıyoruz.

Pandemi sürecine rağmen kitap ve şiir yazmaktan, ayrıca müzik çalışmalarına devam etmekten geri kalmadım. Mesleğim ve programlarım gereği şehirden şehire, ülkeden ülkeye seyahat ederken evime çekildim. Hal böyle olunca ailelerimiz ile her zamankinden daha çok vakit geçirme fırsatımız oldu.

Pandemi bir kez daha hayattaki küçük şeylerden memnuniyet duymayı hatırlattı.

Tuğba Ünal

Albüm yapmanın dışında şiir de yazıyorsunuz ve hatta kitaplarınız da var. Sizce şarkı söylerken mi yoksa şiirlerinizde mi kendinizi daha iyi ifade ediyorsunuz?

Şiir ve şarkı ikisi de hayatımda hep vardı, hep de var olacak. Sadece bazı dönemlerde birisi daha fazla öne çıkıyor.

İkisi de kendimi bulduğum alanlar fakat sanatın bir dalıyla uğraşırken her zaman aynı yoğunlukta diğerleriyle de uğraşamayabiliyorsunuz. Lâkin “Hangisi önce?” sorusuna cevap vermek diğerine ihanet etmişim gibi hissettiriyor. Bu soruya cevap vermek çok zor; çünkü tutkuyla bağlıyım müziğe de şiire de.

En son “Kalbince” isimli albümünü yapmıştınız, hatta en son klibi de bu albümden “İzler Durur” parçasına çektiniz. Önümüzdeki günler için yeni bir albüm veya single çalışmanız var mı?

“İzler Durur” 2021 yılına damga vuracak bir şarkı oldu. Kısa sürede de büyük ilgi gördü. Pandemi döneminde hep ürettim, durmayı da hiç düşünmüyorum. Beni heyecanlandıran yeni bir rap şarkımız var. Henüz okumalarına başlamadım ama yakında sevenlerime sürprizlerim olacak.

Türkiye’de ve Dünya’da birlikte çalışmak, şarkısını söylemek veya düet yapmak istediğiniz isimler var mı?

Yabancı isimlerden Marc Anthony ile düet yapmayı çok isterim. Tarkan’ı çok seviyorum ve müziklerini beğeniyorum. Bir sanatçı olarak bu iki şarkıcıyı gerçekten takdir ediyorum. Çok yetenekliler ve onlarla düet yapmayı isterim.

Şiir yazabilen insanların çok duygusal ve aşk dolu olduğunu düşünürüm… Siz de duygusal biri misiniz? Hayatınızda Aşk var mı?

Şair ve şiiri birbirinden ayırmamak gerekir. Şairleri söz sarrafı olarak tarif ederim. Şair kendisi için değil severleri için yazar. Şair, kendi yazdığı eseri en zor beğenen kişi olmalıdır.

Daha iyi eserlere imza atabilmek adına bana göre şiirler yüreğe hitap etmelidir. Şair kadınlara benden bin selam… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yeni bir şiir yazdım. Mart ayının ilk haftası “Kadın Dediğin Senin Gibi Olmalı ” şiir severler ile buluşacak.

Evet duygusal biriyim. Sevgiyi, acıyı ve hüznü yüreğimde daha duyarlı hissederim.

‘‘Deli gibi âşık olmak” kim istemez? Bence sevgi kaynaktır, tüm nehirleri besler, gölleri de görür okyanusları da. Her şeyin başı sevgidir…

Moda konusunda ne düşündüğünüzü de öğrenmek isterim. Sıkı bir takipçi olduğunuz söylenebilir mi? Yoksa yakışanı tercih edenlerden misiniz?

Sürekli değişen bir şey moda.. Bu kadar değişken bir şeyin müthiş çekici olması hep düşündürmüştür beni. Evet modayı severim, takip ederim. Yakışanı giymeyi ve ruhuma can verecek renkleri tercih ederim.

Son olarak malum mart ayındayız ve “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” yaklaşıyor. Özellikle ülkemizde kadın olmak ve kadınlar günü ile ilgili neler söylemek istersiniz?

‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak bilinen 8 Mart biz kadınlar için çok özel bir gün.. Dünyada yaratılmış her varlık kendisine hastır. “Kadınlar kendilerine olan güvenlerine sahip çıkıp, kendi değerlerinin bilincinde olarak yaşam sürdürmeliler.

Başarmak, çabalamak, pes etmemek, ayakta kalabilmek daha büyük bir güç.”

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Tuğba Ünal röportaj

She and Girls Mart 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde