Tebriz’den İzmir’e Uzanan Bir Başarı Öyküsü

Tebriz doğumlu bir İran Azerisi olan Somaiyeh Maboudi artık bizden biri. 2019 yılından beri İzmir’de yaşayan ve tam anlamıyla bir Türkiye aşığı olan Somaiyeh Maboudi çok kısa sürede yaptığı başarılı girişim ve çalışmalarla herkesin beğenisini ve takdirini kazanmayı başardı. Somaiyeh Maboudi röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Somaiyeh Maboudi ile kadın, güzellik ve makyaj üzerine keyifli bir röportaj yaptık…

Röportaj: Banu çelik
Fotoğraflar: Vahid Abbaspour

Öncelikle sizi biraz tanıyarak başlayabilir miyiz, kimdir Somaiyeh Maboudi?

24 Ekim 1983 yılında İranı’ın Tebriz şehrinde doğdum. Aslen İran Azerisiyim. Çocukluğumdan beri makyaja olan merakım zamanla bir hobiye daha sonrada kariyer yapmak istediğim bir tutku haline geldi.

İlkokul, Lise ve Üniversite yıllarım Tebriz’de geçti. Her ne kadar üniversitede de branş olarak Sigorta ve Muhasebe Yöneticiliği okumuş olsam da, makyaja olan ilgim asla azalmadı.

Üniversite yıllarımda yakınlarımın, arkadaşlarımın makyajını yaparak kendimi geliştirdim. Yaz dönemlerinde çok yakın arkadaşlarımın salonlarında part time olarak çalıştım.

Üniversiteden sonra bir arkadaşımın ısrarı ile ticaret hayatına atıldım. Tebriz’de büyük bir dükkan açarak başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeden getirdiğimiz Tekstil ve Güzellik ürünlerinin satışını yaptık. Bu süre içerisinde; kalıcı makyaj, makyaj, tırnak konularında çeşitli eğitimler ve sertifikalar aldım. Zaman zaman Phibrows eğitimleri için Azerbaycan’a gittim.

Zaman içerisinde tam donanımlı bir güzellik uzmanı oluverdim ve ticaret hayatımı noktalayarak tam zamanlı güzellik uzmanı olarak çalışmaya başladım. 2018 yılında radikal bir kararla Türkiye’ye yerleşmeye ve kariyerime burada devam etmeye karar verdim ve hemen ardından Mart 2018’de İzmir’e yerleştim.

Yabancı bir ülkede bir kadın olarak var olmaya çalışmak zor ve meşakkatli bir süreçtir. Ama ben şanslıydım, hep doğru ve iyi insanlara denk geldim. İlk 6 ay bir salonda randevu usulü kalıcı makyaj ve makyaj uzmanı olarak çalıştım. 2019 yılının başında bir arkadaşımın teklifi üzerine ortak olarak bir salon açtık. 2020 yılında ortaklığımı bitirip kendi işimi kurmaya karar verdim.

Şuanda nişanlımın şirketi üzerinden İran’dan saç aksesuarları, güzellik ürünleri getiriyoruz. “S.Maboudi” markam ile çıkardığım kirpiklerim şimdiden İzmir’de büyük ilgi görmeyi sürdürüyor. Çok yakında İzmir’in güzel semtlerinden olan Alsancak’ta bir irtibat ve showroom ofisi açacağım.

Somaiyeh Maboudi

Neden doğduğunuz yer olan İran’da değil de Türkiye’de yatırım yapmaya karar verdiniz?

İran’da Şah Pehlevi’nin devrilmesinden sonra binlerce insan ülkeyi terk etti. Çoğu İran’lı A.B.D. başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında yeni bir hayat kurma mücadelesine girişti.

Kalanlar da yeni rejime ayak uydurmaya çalıştı. Ne varki Şah döneminde batı ile çok yakın olan İran, mevcut rejimlerin bir eseri olarak gün geçtikçe batıdan uzaklaştı ve kendi içinde bir ülke oldu. Son 20 yılda uygulanan ambargolar ile İran halkı iyice bunaldı.

Kendini adeta bir kafese hapis edilmiş gibi hisseden, özgürlüğü kısıtlanan benim gibi çağdaş fikirli insanlar yavaş yavaş İran’dan ayrılmaya başladı. Benim önümde iki yol vardı; ya A.B.D.’ nin Los Angeles şehri ya da Türkiye. Ben kararımı Türkiye üzerine yaptım ve şimdi geriye dönüp baktığımda ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumu görebiliyorum

Kadınların olmazsa olmazı bakım ve güzellik. Bu ihtiyaca yönelik bir iş yapmaya nasıl karar verdiniz?

Makyaj biz İranlı kadınlar için olmazsa olmazlarımızdandır. Bizde hemen hemen bütün kız çocuklar makyajın büyüsü ve doğası ile büyür. Ben de onlardan biriydim ama benimki daha çok tutkuydu.

Hayatımın her aşamasında makyajın içinde oldum. Bu işi meslek olarak yapmak isteğim üniversite yıllarımda başladı. Kendimi geliştirdikçe neler yapabildiğimi gördükçe ve insanlardan da çok olumlu dönüşler alınca kendime olan inancım kat ve kat arttı.

Makyaj yanında kaş ve kirpik uygulaması da yapıyorsunuz. En çok tercih edilen kaş ve kirpik uygulamaları nelerdir? Bu uygulamaları müşterinizin talebine göre mi, yoksa yüz tipi ve ihtiyacına göre mi belirliyorsunuz?

Şöyle söyleyebilirim. Kalıcı makyajda; kaş, eyeliner, deepliner, dudak renklendirme uygulamalarını yapıyorum. Kirpik de kendi markam “S.Maboudi” adı altında 20’ye yakın farklı modelde Vizon Kirpiklerim var.

Uygulamaları yaparken olaya çok ciddi yaklaşıyorum. Öncelikle müşterimin taleblerini dinleyip notlar alıyorum. Müşterilerimin mevcut olan sağlık sorunları ve herhangi bir şekilde alerjileri olup olmadığını da sorguluyorum.

Müşterim sağlık açısından bir sorun taşımıyorsa, yüz tipine göre neler yapabileceğimi açık ve net bir şekilde kendisi ile paylaşıyorum. Müşterimle her konuda anlaştıktan ve gerekli prosedürleri de yerine getirdikten sonra uygulama için gün tayin edip işlemi gerçekleştiriyorum. Uygulamadan sonra da müşterimi belli zamanlarda arayıp süreci kontrol ediyorum.

Şunu unutmayalım, kalıcı makyaj her kadına uygulanabilir diye bir şey söz konusu değildir. Burada müşterinin önce sağlık durumu, sonra da yüzünün bu işe uygunluğu büyük önem taşımaktadır.

Güzellik ve makyaj uygulamalarının yanı sıra bir de aksesuar projeniz var. Nedir bu aksesuarlar biraz bahseder misiniz?

Bu konu bir proje olmaktan çıkıp gerçek anlamda bir ticarete döndü desem yalan söylemiş olmam. İran’da bir atölye ile distribütörlük anlaşması yaptım. Bu atölyede üretilen sıradışı “High Fashion” saç aksesuarları ve “Gelin Taçları” nı çok yakında Türkiye piyasasında Türk hanımefendilerin beğenisine sunacağım.

Ürünlerimizi moda defilelerinde, uluslararası moda fuarlarında sergilemeyi planlıyoruz. Ayrıca kendi adıma yapmak istediğim bir defile projem var. Bunların yanı sıra Haute Couture mağazalarda “CORNER” lar oluşturmayı planlıyorum. Elbette “Sosyal Sorumluluk Projelerinde” de olmak bir diğer hedefim.

Ürünlerim tamamı el yapımıdır. Ürünlerde kullanılan değerli ve yarı değerli taşlar ve yan malzemelerin tamamı en üst kalitededir. Ürünlerin üretiminden satışına kadar tüm aşamasını titizlikle yakından takip ediyor olmam bu işe ne denli inandığımın bir kanıtıdır.

Tüm saç aksesuarlarımı “S.Maboudi” markam ile piyasaya çıkaracağım. Markamın tüm hakları tarafıma aittir.

Somaiyeh Maboudi

Demek ki çok yakında güzellik piyasasında “S.MABOUDI” markasını sıklıkla görmeye başlayacağız. Bu sektörde örnek aldığınız veya kendinize rakip gördüğünüz biri veya bir marka var mı?

Öncelikle şunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Ben hayatım boyunca sadece kendimi örnek aldım, çünkü ben benimdir. Diğer bir husus ise kimse ile rekabete girmek gibi bir düşüncem yok.

İnsanın en büyük rakibi kendisidir. Ben Türk kadınına güzel ve kaliteli ürünler sunmak istiyorum. Eğer başarabilirsem Türkiye’de yeni bir moda akımının öncüsü olmak isterim. Eğer birileri beni kendine rakip görmek isterse bu da beni mutlu eder.

Bildiğiniz gibi yaklaşık 2 yıldır tüm dünya ve ülkemiz pandemi ile bir sınavdan geçiyor. Bu süreçte siz ve işleriniz nasıl etkilendi?

Aslında faal olan bir işletmem olmadığı için çok fazla etkilendiğimi söyleyemem. Ben pandemi sürecini çoğunlukla planlama ve hazırlık yaparak geçirdim. Bu sürecin büyük bölümünde İran’da hem çeşitli kurslara devam ettim hem de birçok bağlantı gerçekleştirdim. Aynı zamanda saç aksesuarlarımın üretim aşamasını yakından takip edip bazı aksesuarların bizzat modelliğini yaptım. Kapaktaki fotoğraf da bu çalışmalarımdandır.

Son olarak bu tür uygulamaları yaptırmak isteyen kadınlara uyarı veya önerileriniz var mı?

Elbette bu konuda bir şeyler söylemek isterim; Öncelikle işlemleri yaptıracakları salonları çok iyi araştırmaları gerekmektedir. Salonun konu ile ilgili belgeleri olduğuna çok dikkat etmeleri gerekiyor.

İşlemin yapılacağı odanın sadece kalıcı makyaj ve cilt bakımı için kullanıldığından emin olmalılar. Ne yazık ki sir ağda yapılan odalarda kalıcı makyaj yapıldığını sıkça duyuyorum.

Bu son derece yanlış çünkü öyle bir ortamda hijyeni asla sağlayamazsınız. Bir diğer husus da işlemi yapacak kişinin gerekli belge ve tecrübeye sahip olduğunu bilmek.

Bazen kadınların güzellik uğruna aldıkları aceleci kararlar, kendilerinin hem sağlığına hem de maddi çıkarlarına zarar vermekte.

Unutmayalım ki her şeyin başı sağlık.

Somaiyeh Maboudi röportaj

She and Girls Kasım 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde