Doğaya kulak verme zamanı; Ses Yürüyüşleri!

Doğa yürüyüşlerinin meditatif etkisini bir adım ileriye taşıyan ses yürüyüşleri, zihnimizin kalabalığından uzaklaşmamızı, çevreye kulak vermemizi ve farkındalığımızı arttırmamızı sağlıyor. Ses yürüyüşleri nasıl yapılır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Gevşemek, rahatlamak” dendiğinde ilk aklımıza gelen şey çoğu zaman gözlerimizi kapatmak, dalga seslerini, kuş seslerini veya yağmur damlalarının penceremize vurduğu zaman çıkarttığı sesi hayal etmek olur.

Yine çoğu meditasyon çalışmalarında bunlara benzer doğa seslerinin kayıtlarını kullanır, “beyaz gürültü” argümanlarında yer veririz.

Etrafımızdaki seslere odaklanmak ve doğanın seslerine kulak vermek zihnimizi düşüncelerden o anlık temizlememize ve bilişsel olarak dinlenmemize yardımcı olan bir aktivitedir.

70’li yıllarda besteci R. Murray Schafer öncülüğünde ortaya çıkartılan ve World Sounscape Projesi üyeleri tarafından kullanılan “soundwalk” yani ses yürüyüşü kelimesi, bu ses etkisini benzer etkiler alabildiğimiz “yürüme” eylemi ile birleştirdi.

Soundwalk, asıl amacı çevreyi dinlemek olan herhangi bir gezi olarak tanımlanabilir, ona ana amacı çevrenin herhangi bir sesini bize yakın ve uzak, sürekli veya süreksiz, ön planda veya arka planda, sevdiğimiz sesleri ve sevmediğimiz sesleri dinlemek olan bir yürüyüş de diyebiliriz.

Ses Yürüyüşleri ile Rahatlayın

Doğayla iç içe zaman geçirmek özellikle bu günlerde bizler için çok kıymetli. Açık alanda, diğer insanlarla yakınlaşma gereği duymadan gerçekleştirebileceğiniz bu aktiviteye hemen şimdi katılabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey spor ayakkabılarınızı giyinmek ve rahatça yürüyebileceğiniz bir yer bulmak.

Ses yürüyüşünüze işitme uyarıcılarının ıssız ormanlardan biraz daha fazla olduğu bir kasaba ile başlayabilirsiniz. Sessiz sokaklarda yürüyün, belki bir parka girin veya meydanda dolaşın.

Git gide kaybolan seslere ve yeni oluşan seslere dikkat edin. “Tuilage” denilen ses örtüşmelerini duyuyor musunuz? Biri diğerinden daha baskın geliyor mu? Sesleri nasıl tanımlıyorsunuz; yumuşak, veya agresifler mi?

Yavaş yavaş ilerleyin, farklı algılar için zaman zaman hızlanın. Ayrıca seslerin kaynaklarına yaklaşmaya çalışın. Bunlardan birine odanın ve zaman içinde sesin yaşadığı gelişimi takip edin. Ayrıca küçük seslere kulak kesilin, belki kendi yarattığınız sesleri de duyacaksınızdır.

Ses yürüyüşü esnasında kendinizi içsel düşüncelerinizi dinlerken bulabilirsiniz, panik yapmayın. Çevre seslerini dinlemek, özellikle de çevreniz gürültülü olduğunda zor olabilir.

Sadece nefes almaya odaklanın ve beğendiğiniz, ilginizi çeken bir sesi dinleyin. Bu ipucu, kulaklarınızı çevreye yeniden açmanıza yardımcı olacaktır.

Ses yürüyüşlerini zamanla farklı mekânlarda gerçekleştirerek şekillendirebilir, izlenimlerinizi yürüyüş sonunda not alarak kendinize ipuçları bırakabilirsiniz.

Unutmayın ki doğanın iyileştirici gücü her ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda olmak için bekliyor olacaktır.

Hüma Kaya

Güzellik Editörü

Ses yürüyüşleri nasıl yapılır?

She and Girls Temmuz 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!