Saçlarınız inceliyorsa nedeni bu besinler olabilir

Saç dökülmesi, kadın erkek demeden hemen herkeste kaçınılmaz bir hal almaya başladı. Sorun, erkeklerde daha yaygın olarak görülse de kimi zaman ilerleyen yaş ile kadınlarda da sıklıkla görülüyor. Saç inceliğine ne iyi gelir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ancak yaşam tarzı, uygulanan diyetler, ilaçlar, stres gibi birçok etken saç dökülmesine neden olurken, tüketilen bazı besinler şiddetli saç kayıplarına sebep oluyor.

Global Hair Medikal Direktörü Berkant Dural, sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenme ve bakım önerilerine dair açıklamada bulundu.

Yağlı Besinler Saçın İncelmesine Sebep Oluyor

Günümüzde giderek artan ve erken yaşlarda da sıklıkla görülen saç dökülmesi önemli bir hastalık haline geldi. Özellikle düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzının saç sağlığını olumsuz etkilenir.

Yağlı gıdaların yer aldığı diyetler sağlık sorunlarına sebep olmakla beraber saç kökünü de etkiliyor. İşlenmiş ve kızartılmış besinlerin tüketilmesi saç sağlığına zarar verirken, incelme ve dökülme gibi sebepleri de beraberinde getiriyor.

Ispanağı sağlıklı tüketmenin 6 kuralı

Yağlı Gıdalar Saç Büyüme Evresini Bozuyor

Saç follikülleri saçlı deride kendi içlerinde ayrı bir büyüme evresi izler. Bu süreç anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 döneme ayrılır. Saç kılının uzamasının ise beslenme, protein ve vitaminlere bağlı olarak hızlanır.

Obezite ve stres dolayısıyla saç yapısının bozulması ve dökülmesi, saç kökünün büyüme evresine de etki eder. Bu sebeple yağlı, paketli gıdaların tüketilmesi saç kökünün bozulmasına ve saçın incelmesine neden olur. Ancak somon, fındık ve avokado gibi besin değeri yüksek yağ içeren besinlerin ise saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.

Yaş İlerledikçe Dökülme Artıyor

Yapılan araştırmalar, sağlıksız beslenmenin neden olduğu saç dökülmesinin, yaş ilerledikçe daha da arttığını gösteriyor. Bu kapsamda beslenme düzeninin saç sağlığında büyük etkiye sahiptir.

Baklagilleri içeren bir diyet saç sağlığını korumanın anahtarlarından birini oluşturuyor. Ayrıca diyetin yanı sıra stres seviyesinin de normal düzeylerde olması saça etki eden bir diğer faktörü oluşturuyor.

Saç Bakımı İhmal Edilmemeli

Canlı ve gür saçlara sahip olmak için düzenli saç bakımının yapılması gerekir. Günde ortalama 4 dakika saç derisine masaj yapmak kıl folikülünün etrafındaki kan akışını uyarır.

Güçsüz ve ince saçlara uygulanan saç mezoterapisi gibi yöntemler de kısa sürede saç sağlığının onarılmasına imkan sağlıyor.

Saç inceliğine ne iyi gelir?

She and Girls Mayıs 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024