Benimki bir aşk hikayesi

Küçük yaşta geçirdiği sağlık sorununun uzun sürmesi nedeniyle, bitkilerle, sebzelerle, meyvelerle adeta aşk yaşayan ve doğallığı yaşam felsefesi haline getirerek kurduğu Miss Village markası ile doğanın parçası olduğumuzu hissettiren Çiğdem Yıldız ile sizleri doğal yaşama sürüklüyoruz. Miss Village Natural Çiğdem Yıldız

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Tutkuya dönüşen bu aşk hikayesi bizleri çok etkiledi. Buyrun sohbetimize!

Röportaj: Buse Turan

Güzellik sektöründe doğal ürünler yaratmak sizin için neden bu kadar önemliydi ? Bize biraz misyonunuzdan bahseder misiniz?

Benimki bir aşk hikayesi, trendler ve moda değil yaşam biçimi! Benim için de gençlik, genç kalmak, küçüklüğümde geçirdiğim uzun süren bir sağlık problemi yüzünden çok önemli pek çok kadın gibi… Ne iş yaparsam yapayım, nerede olursam olayım, çocukluğumdan kurumsal hayatımın en yoğun zamanlarını geçirdiğim 40’lı yaşlarımın başına kadar kendimi doğal olarak mutlu hissettiğim konu hep bu oldu… Bitkileri, sebzeleri, meyveleri, doğal yağları kullanarak, içerikler kremler, losyonlar hazırla, karıştır, oluştur, sür, yeni içerikler dene, doğanın bir parçası olduğunu unutma!

Büyüdükçe piyasadaki çoğu sentetik kimyasalla hazırlanmış ürünlerin içeriklerini okuyan, araştıran, doğal içerikler kullanarak bu ürünleri hazırlamaya çalışan bir hale dönüştü bu tutkum… Kullandığımız, yediğimiz ürünlerin içimizde bir yeri olduğunu bilerek, hissederek ofisten döndüğümde evimin bahçesinde çıplak ayakla gezebileceğim, bir şeyler ekip biçtiğim, şehir içinde bir köy hayatı oluşturmaya çalıştım hep kendime…

Gittikçe, tüketim çılgınlığı arttıkça, en çok alışverişini yaptığımız ürünlerin ve suni olarak yaratılan, birbirimizle yarıştırıldığımız, herkesin birbirine benzediği bir güzellik kavramının farkına vardıkça kullanacağım temiz ürün yok dedim bir yerden sonra ve başladım markamı adım adım oluşturmaya… Misyonum hem sağlıklı, hem hijyenik ortamda, hem kurallarına uygun şekilde, başta kendim ve benim gibi hassasiyetleri olanlar için üretmek ve bunun faydası olduğunun örneği olmak istiyorum kendi adıma…

Miss Village Natural Ürünleri

Peki Miss Village nasıl bir hedefin sonucu?

Herkesin şahsi bir hayat yolu, hedefi var bence… Modadan, trendlerden, geleneklerden, ezberlenmiş bilgilerden çok farklı! Daha dünyaya gelirken içine doğmuş olduğumuz şartlardan nasıl bir hayat yaratabileceğimizin şifreleri çok belli. Kendimiz gibi hassasiyetleri olanlara el uzatmak, bu yolda ilerlemek isteyenlere yardımcı olmak, örnek olmak için buradayız bana göre…

Benimki sağlık problemlerinden de kaynaklansa, şu anda bir kadının en verimli olan çağı olan 40 yaş  sonrası! Bu yaşlarda kendimize dönüp baktığımızda sağlığın verdiği güzellikle donanmış harika kadınlar görebilmeliyiz aynada diye düşünüyorum.

Gençlik yaş aralığının 18-65 şeklinde değiştiği bir zamandayız. Erkeklerden daha farklı bir duyarlılıkla dünyaya gelmiş biz kadınların, gençliğimizi, doğaya, kendimize, sevdiklerimize zarar vermeden, mümkün olduğu kadar özgün güzelliklerimizle uzun yıllar boyu devam edebilmeyi hedefliyorum.

Cildinize ne kadar önem verdiğinizi biliyorum. Şahane gözüküyorsunuz.

Çok teşekkür ederim.

Güzellik ritüelinizi sormadan edemeyeceğim. Sizin için olmazsa olmaz dediğiniz bir rutininiz var mı?

Ben önce temizlik derim sonra da cildin kendi içindeki maddelerin yerine konulmasıdır özünde cilt bakımı… Fazlası değil!

Cildimizin eğer ağır makyaj yapmıyorsak abartmadan temizlenmesi, cildin sağlıklı koruyucu tabakasının bozulmadan ancak gözeneklerin kapanmasına sebep olmayacak katı, yağlı ve koyu formlar kullanmadan temizlenmesi yeterli.

Bunun için alışkanlığımıza bağlı olarak ister sıvı ister katı sabunla cildin yıkanması ile başlar cilt bakımım ve aynı şekilde biter gece yatmadan. Temizlik için tek bir ürün, doğal sabun kullanmayı seviyorum ben. Zaten temizlik dediğimizde her bölge için farklı temizleyicilere gerek olmadığını, sabunun içeriğinin sıvı veya katı formda hep aynı işlevi olduğunu, sentetik kimyasallara çok ihtiyacımız olmadığını görebilirsiniz.

Doğal sabunlarımızda uzun ömürlü ve nemlendirici olması için saf zeytinyağı yanında kakao yağı, shea yağı gibi hepsi doğal içeriği zenginleştiren ve nemlendirip kurutmadan temizleyen hammaddeler kullanıyoruz sadece. Haftada bir kil, bal, meyve ve sebze suları gibi doğal ürünler kullanarak yapılacak maskelerim oluyor muhakkak.

Bunun ardından sadece cildimizin değil tüm dokularımızın neme ihtiyacı olduğunu, vücudumuzun su ve ardından Collagen Proteininden oluştuğunu bilmek çok önemli…

Nemlendirilmeyen cildin kuruması, kuruyan bir yaprak gibi erkenden kırışması kaçınılmazdır. Bebekliğimizden itibaren cildimizin elastikiyetini sağlayan vücudumuzun ürettiği kolajen 30’lu yaşlardan itibaren her yıl azalır. Genetik özelliğe ve spor yapıp, hareketli bir hayat yaşayıp yaşamadığımıza bağlı olarak da belli bir yaştan sonra takviye edilmesi gerekir. Kolajenin sadece cilt için değil, kemiklerimizden tüm organlarımıza kadar vücudumuzun yapıtaşı, sudan sonra cildimizin en çok içerdiği madde olduğunu, neyse ki artık hekimlerin de bunun üzerinde durmasını çok değerli buluyorum.

Cildimi temizlik sonrası çok fazla sayıda ürün kullanmayı sevmediğim yüksek faktörlü güneş koruyucu içeren nemlendiricilerimizle nemlendiriyorum ve güne başlıyorum.

Röportaja başlamadan önce geçekleştirdiğimiz kahve sohbetinde küçük yaşlarınızdan beri doğadan destek alarak kendi ürünlerinizi yaptığınızdan bahsetmiştiniz. O yaşlarda ürün denemeleri yaparken  yaşadığınız ilginç bir anınız var mı? Belki bir deneme yanılma hikayesi…

Deneme yanılma aslında bilimin de tanımı benim için. İlkokulda okumaya başladığım Bilim Teknik dergilerinde Mısır’da ve antik çağlarda kullanılan içerikleri yakalardım satır aralarında. Yanıklar ve cilt yaralarını iyileştiren kremler, içerikler, bazen de saçlarımın rengini doğal olarak değiştirecek çaylar, karışımlar hazırlardım.

Bunun için dağda bayırda bitki toplamalarım sırasında çeşitli böcekler tarafında ısırılmalarımı hiç unutmuyorum. Bir de yüzüme yaralar yapıp hazırladığım karışımları deneyerek iyileştirip iyileştirmediğini denediğim çok oldu. Kimse görmeden kendimi iyileştirmek için nasıl uğraştığımı hatırlayıp şu anda “cildime bu kadar merhametsiz davranamazdım” dediğim zamanlar yok değil.

Ürünleriniz satın alma ağı hakkında da bilgi alabilir miyiz? Miss Village ürünlerine nasıl ulaşırız?

Şu anda Miss Village ürünlerini www.missvillage.com.tr online mağazamızda, Instagram, Facebook mağazalarımızda ve Trendyol’da bulabilirsiniz. Siparişleri en geç iki gün içinde kargoya veriyoruz. Benim en sevdiğim şey ise paketleri yaparken mutlaka içerisine küçük hediyeler koymak oluyor.

Kendinize has güzellik sırrınız var mı? Ya da sırrım artık Miss Village’de şu ürün içerisinde diyebileceğiniz bir içerik var mı?

Sırrım cildim için doğru ürün kullanıp cildimle çok fazla uğraşmamaktır. Her santimetre kare için ayrı üretilen, binlerce koku ve şekilli şişeler arasında kaybolduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Bir ürün size yarıyorsa buna devam edin derim ama geriye dönüp baktığınızda o ürün mutlaka doğanın bir şifasıdır zaten.

Miss Village ürünlerinin içeriğinde kullanılan maddelerin tümü doğrudan doğadan elde edildikleri halidir. Büyük miktarlarda üretim yapılan ürünlerde içeriklerin tamamının doğal olması mümkün değildir. Bilinen markaların krem veya sıvı bazları içine etken maddelerin eklenmesiyle elde ettikleri ürünlerin etkilerini tam olarak bilemiyoruz ancak bir ürün, krem, yağ, şampuan cilde değdikten sonra en geç dört saat içinde kana karışmıştır.

Bilinen 113 kanser yapıcı maddenin 11 tanesinin yaygın olarak kozmetik ürünlerde kullanıldığını bilmek bile rahatsızlık verici. Büyük miktarlarda üretim yapıldığında ticari kazanç düşünülerek raf ömrünü artırmak için etkisi daha uzun süreli sentetik koruyucularla ürün içindeki etken maddelerin faydası da kalmıyor bir yerden sonra.

Miss Village ürünlerinde soğuk sıkım olarak elde edilmiş yağlar, doğal ürün özelliğini kaybetmeyecek uygulamalarla hijyenik ortamda hazırlanmış mümkün olduğu kadar minimalist içeriklerle hazırlanmış ürünlerin tümünde sağlık ve güzelliğin en önemli adımları hücre yenilenmesini, sağaltılmasını, cildin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Ancak ben yaş aldıkça cildin sorunlarının ortaya çıktığını kendimde de  gördüğüm için cildin genç dokusunu muhafaza etmeye yönelik Collagen ve Hyaluronic Acid içeren Collagen Booster Serimizi ve yaşla, güneşle, hormonal değişikliklerle ortaya çıkan lekelenmeler için Immortelle Brightening Serimizi özellikle öneriyorum.

Miss Village Natural Ürünleri

Miss Village ürünlerini satın alırken nasıl bir yol izlemeliyiz? Ürünleri satın almadan önce uzman kadronuza danışarak destek alabilir miyiz?

Hem Instagram sayfamızda hem web sitemizde, hem de trendyol mağazamızda  gerekli bilgileri paylaştık. Ancak whatsapp telefon numaramızı da sitemizden ve Instagram’da missvillage_natural sayfamızdan alıp bizlere sorularını rahatlıkla sorabilirler tabii ki!

Kozmetik ürünleriyle aranız nasıl? Doğal ve vegan ürünleri tercih ediyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Kozmetik ürünleri çocukluğumdan beri seviyorum ancak doğa hassasiyetim, iklim değişikliği ve tüketim çılgınlığının bizi getirdiği sonuçların neler olduğunu gördükçe, çok daha fazla doğala yöneldi. Tabii ki bunun sonucu olarak da hayvan deneyleri yapılmayan bir markayız ve sadece hayvanlara zarar verilerek elde edilen ürünler değil, onların doğal besi kaynakları olan Palm yağı gibi içerikleri de kullanmıyoruz.

Bu arada her ay elde edilen gelirimizin bir kısmının, mutlaka dünyayı birlikte paylaştığımız küçücük bedenleriyle bize bilgeliğin yolunu gösteren sokak hayvanlarının beslenme, tedavi ve kısırlaştırılması için ayrılması en büyük hassasiyetimiz…

Pandeminin de etkisiyle doğal cilt bakım ürünlerine ilgi çok arttı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu sürecin Miss Village’e etkisi nasıl?

Kendi adıma değil dünya adına mutluluk verici bir gelişme bu. Temizliğin, doğal beslenmenin öneminin artması ne yazık ki pandemi sebebiyle bağışıklığımızı düşüren sentetik katkılı kişisel bakım, temizlik ve yiyecek ürünlerinin farkedilmesi önemli bir adım dünya için.

Bilerek veya bilmeden sürekli kullandığımız sentetik kimyasallardan kaynaklanan detoks yapma ihtiyacı yanında detoksa gerek duymayacağımız ürünlerin kullanılmasını öneriyoruz biz. Detoks kelime anlamıyla toksinlerin atılması demek. Detoksa ihtiyaç duyacağımız, karaciğerimizde biriken toksinler sebebiyle en basiti sürekli cilt problemleri yaşamak yerine temiz içerikli sade ve gerektiği kadar ürün kullanmayı öğreniyoruz yavaş yavaş!

Özellikle çok okuyan ve araştıran genç bir nesil var. Onlara ne önerirsiniz? Miss Village’de genç ciltlere uygun içerikler de var mı?

Gençlere önerim önce kendilerini geliştirmeleri sonra cilt bakımı, makyaj ve temizliği abartısızca yapmayı öğrenmeleri her zaman. 28-30 yaşlarında estetik uygulamalarını çok iyi bilen ve erkenden uygulamaya başlamış gençleri görünce çok üzülüyorum. Bunun gerekmediğini 50 yaşımda bir kadın olarak göstermek istiyorum herkese…

40 yaşımda tüm etrafımdakiler yaptırıyor ve kurumsal hayatta moda diye 2-3 kez botoks yaptırıp bunun başladığında bir daha duramayacağını anlamamla son verdim ve bir daha hiçbir şekilde yaptırmadım.

Cilt problemleri olan karma ve yağlı cildin aşırı kurutucu ürünler kullanmak yerine yumuşakça temizlenmesi ve antiseptik etkili içeriklerle güneş koruyucu özelliği ile hazırlanmış bir nemlendirici kullanılması yeterli diyoruz.

Miss Village ürünleri içerisinde doğal içerikli sabunlarımız,  tamamen damıtılmış bitki özlerinden oluşmuş tonik hidrosollerimizle, Hydra Mat Moisturizer’imiz var. Daha çok ürün kullanmak değil, doğru ürün kullanmak gençlerin cilt bakımında yapacakları en doğru hareket olur.

Unutmayalım sağlığın verdiği güzelliğin yerini hiçbir şey tutmaz!

Miss Village Natural Çiğdem Yıldız

She and Girls Temmuz 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde