Migren Stresiyle Nasıl Başa Çıkılabilir?

Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alınganlık ve kaygının görülebileceğine dikkat çekiyor. Migren atağı geldiğinde ne yapmalı?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Migrenle baş etmek için tetikleyici unsurların ortadan kaldırılabileceğini belirten uzmanlar, gevşeme egzersizleri ile fayda sağlanabileceğini, ek olarak psikoterapi desteği alınabileceğini söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, migren gibi kişiye hayat boyunca eşlik eden hastalıkların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Migren baş etme becerisini zorluyor

Migren bireyin baş etme beceresini zorlayan bir hastalık. Migren bireyin yaşam kalitesini düşürür ve bu nedenle psikiyatrik bozukluklara sebebiyet verebilmektedir.

Bireyler, migren nedeni ile hayatındaki faaliyetlerde kısıtlama yaşayabilir ya da bu faaliyetleri erkenden sonlandırmaktan endişe duyabilirler.

Alıngan ve kaygılı olabilirler

Migrenli bireyler hastalık nedeniyle kendilerini sürekli tetikte hissedebilir. Ağrının gelip gelmeyeceğini sürekli gözlemleyebilirler. Alıngan ve kaygılı olabilirler.

Burada iki etken de birbiri ile ilişkilidir. Migren, kaygılı, mükemmeliyetçi, hipokondriyak kişilerde mi daha fazla görülüyor ya da migreni yaşamak bu unsurlara mı sebebiyet veriyor diye düşünebiliriz.

Bitki Çaylarının Yan Etkilerine Dikkat!

Migren tedavisinde psikoterapilerden yararlanılabilir

Migren nedeniyle sürekli ağrı, ilaç kullanma ve bunların sonucunda ortaya çıkan stresle başa çıkabilmenin bazı yöntemlerle mümkün olabilir.

Migrenle baş etmek için tetikleyici unsurlar ortadan kaldırılabilir ve gevşeme egzersizleri ile fayda sağlanabilir. Ek olarak psikoterapi desteği alınabilir.

Migren tedavilerinde rahatlama egzersizlerine dair yöntemler içeren psikoterapiler tercih edilmektedir. Son zamanlarda araştırmalarda migren atağı ve travma arasında ilişki olduğuna dair bulgular saptanmıştır.

Bu nedenle EMDR tekniği de uygulanan yöntemler arasındadır. Bu teknikte ağrıya duyarsızlaşma amaçlanmaktadır.

Migren atağı geldiğinde ne yapmalı?

She and Girls Kasım 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde