Sağlıklı bir cilt için kış bakımı

Kış geldiğinde değiştirmeniz gereken tek şeyin gardırobunuz olmadığını biliyorsunuz değil mi? Kuru ciltler kışın ne yapmalı?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Kuru ve soğuk rüzgarlara maruz kalan cilt bariyerini onarmak, geçtiğimiz aylardaki kadar kolay olmayabilir. Soğuğa maruz kalan cilt, kapalı alanlara geçtiğinde ani ısı değişikliği yaşarken önce cilt bariyerini onaran yağları kullanır ardından ciltteki mevcut nemi emer.

Nem seviyesi düşen cilt, yağ üreten yağ bezlerini yavaşlatarak cildin kurumasına sebep olur. Bu sürecin devamında cilt hassasiyeti artar, kızarıklıklar görülür. Mevcut koşullara bağlı olarak kış ayları geldiğinde gardırobumuzda olduğu gibi, cilt bakım rutinlerimizde de değişime gitmek zorundayız.

Peki ne yapmalı?

Radikal revizyonlara gitmeden küçük değişiklikler ve eklemelerle kışın yıpratıcı hava şartlarına karşı cildinizi korumanız mümkün. Bu süreci cilt yapınızı gözlemleyerek kontrollü yönetebilirsiniz.

Örneğin günlük cilt bakımı rutininize, cildinize uyumlu bir yağ ekleyip, temizleyici ve nemlendiricinizi değiştirerek kış bakımına geçebilirsiniz.

Genel olarak cildi nemli tutmak üzerine bir izleme gidileceği için nazik temizleyiciler, yağlarla zenginleştirilmiş nemlendiriciler ve cilt yapınıza uyumlu yağları tercih edebilirsiniz.

Doğal yağlardan ve hyalüronik asitlerden destek alırken göz çevresi ve dudak bakımına da ekstra önem verin.

Cildi su kaybına karşı koruyan hyalüronik asit, üzüm çekirdeği, kuşburnu ve jojobadan destek alabilirsiniz. Göz çevresi ve dudaklarınıza ekstra özen göstermeniz gereken bir dönemde olduğumuzu hatırlatmama gerek yok sanırım.

Yüzünüzün en hassas bölgesi olan göz çevresi için yatıştırıcı ve onarıcı serumları kullanabilir, dudaklarınız için ise nemi hapseden balsamları tercih edebilirsiniz.

Estée Lauder Re-Nutriv Ultimate Diamond Yenileyici Göz Kremi 2.890TL

İyi bir nemlendiriciye yatırım yapın

Nemlendirici kremler nemi içeri hapsederken, cildin dış katmanlarında da bariyer görevini üstlenir. Bu nedenle kış bakımınızda en çok yatırım yapacağınız şey iyi bir nemlendirici olmalıdır.

Komedojenik olmayan nemlendiricileri kullanırsanız cildinizin nem dengesini sabitlemiş olursunuz. Yağlı ciltler su bazlı nemlendiricileri kullanmaya devam edebilir ancak kuru ciltler kesinlikle yağ bazlı bir nemlendiriciye geçiş yapmalıdır.

LAMER Crème de la Mer 720TL

C vitamini serumlarını rutinlerinize ekleyin

Yaz kış güneş koruyucusu kullanma bilincinde iseniz, c vitamini serumuna yer vermeniz cildinizi onarırken güzelleştirmenize de yardımcı olacaktır. C vitamini cildin kolajen üretimini arttıracağı için deri altındaki hücre döngüsünü de teşvik eder.

NUXE Super Serum 650TL

Maskelerle cilt nemini arttırabilirsiniz

Özellikle haftalık cilt bakımı rutinlerinize bal içeren maskeleri dahil ederseniz, cildiniz kış boyu parlak ve nemli olacaktır. Ekstra kuru bir cilde sahipseniz, nem maskelerini haftada 2 kez uygulamayı alışkanlık haline getirseniz iyi edersiniz.

Duş öncesi ve sonrası cildinizi nemlendirmeyi unutmayın

Sıcak su hızla buharlaşarak cildinizin mevcut nemini kaybeder ve cilt bariyerine zarar verir. Duşa girmeden önce vücudunuza uygulayacağınız vücut yağı ile cildinizi ani ısı kaybına karşı koruyarak, kış aylarında bile vücudunuzu canlı ve parlak tutabilirsiniz.

Duştan önce ve sonra nemlendirmeyi ihmal etmemeniz bu nedenle büyük önem taşır. Elbette duşta kullanacağınız vücut temizleyicinizin de önemli rol aldığını unutmayın. Koku içeren vücut jelleri ve sabunlar cildinizi ekstra kurutacağından, bu dönemde doğal sabunlara geçiş yapmalısınız.

Buse Turan

Kuru ciltler kışın ne yapmalı?

She and Girls Ocak 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024