Ruh Ritmiyle Fırçaların Dansı

“Kuluçka” Nietzsche üstinsan’ı kendini ve insan doğasını aşan, onun üstüne çıkan kişi olarak tanımlar. Özünde insan olma halinin esaretinden kurutularak özgürleşme, yaratıcı ve esnek olabilme hâlidir. Bu hal bireyseldir. Kuluçka sanatı ressam Gülistan Yazar

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Toplumun değerleri ve otoritesi onu etkilemez. Kişi kaderini ister, kendi değerlerini yaratır. Ve ruhunun ritmiyle dans eder.

Ressam Gülistan Yazar

Dönüşümün gerçekleşmesi için ” kuluçka” evrelerini atlatmak zorundadır. Kişi korku, sevgi, hakikat, ölüm, yalnızlık anlamsızlık gibi insan varoluşunun bütün yönleriyle mücadele etmelidir. Onu üreten toplumdan farklılaşmış; kendini sahip olduğu değerler de dahil, her şeyi sorgularken bulmuştur…

Kuluçka sanatını resmettiği eserlerini tüm dünyada sergileyen, fotoğraflarında da kuluçkayı çeşitli materyaller kullanıp poz veren, 6 yaşında ilk resmini suya yapmakla başlayan ve sanat hayatını yeteneğiyle taçlandıran Ressam Gülistan Yazar’ın fırçalarının dansına hayran olmamak mümkün değil.

Her şeyi sorgulamak, birçok şeyin başlangıcı olabilir…

Röportaj: Melek Şenol

Resim yaparken kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Zihnimin ürettiği ifadeleri algılamak için, loş, sessiz bir ortamda uyku ile uyanıklık arasında, tüm algılarımla resmetmeye çalışırım. Önce zihnimde bitirir sonra tuvale döker ya da heykelin yapımına başlarım.

Ressam Gülistan Yazar

İlk resminizi kaç yaşında ve nasıl yaptınız?

Resim yapmaya 6-7 yaşlarında başladım ve ilk resimlerimi suya çizdim. Yapraklar, ağaç dalları, toprak, taşlar ve koleksiyonunu yaptığım böcek ve kelebekleri kullandım. Suyun altını gökyüzü ve yüzeyini yeryüzü olarak hayal ederdim.

Felsefi temanız nedir?
Temalar toplumları simgeler. Kişinin enerjisini sömüren her türlü öğretinin, toplumsal olarak ne kadar geçerli olursa olsun sorgulayarak hayatın olumlanmasıdır.

Ressam Gülistan Yazar

Çalıştığınız konulardan biraz bahseder misiniz?

Dönüşüm-Kuluçka- Kısır döngü olmak üzere birbirine bağlı üç konu üzerinde eserlerimi üretiyorum.

E-mail: gulistan_yazarzel@hotmail.com
Instagram: @_gulistan_yazarart

Kuluçka sanatı ressam Gülistan Yazar

She and Girls Aralık 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024