Güzel yaşamak tüm canlıların hakkı

Barınakta veya sokakta olsunlar bize ihtiyaçları var. Ben kendi adıma onlar için bir şey yapmak istedim. Dileğim böyle yardımların çoğalması… Khilios ve patipark sosyal sorumluluk projesi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Khilios markasının yaratıcısı Nilüfer Demirci ile katkıda bulunduğu Sosyal Sorumluluk Projesini konuştuk.

Röportaj: Banu Çelik

Geçen sayımızda sizinle çanta tasarımlarınız hakkında çok güzel bir röportaj gerçekleştirmiştik. Bu sayımızda ilk kez sizi tanıyacak okuyucularımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle yeni yılınınız kutlu olsun. 2021’in hepimiz için daha güzel bir yıl olmasını diliyorum. Kendimi kısaca tanıtmam gerekirse, Yunanistan doğumluyum, Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve daha sonra İstanbul Moda Akademisinin Moda Tasarım bölümünden mezun oldum.

Bir süre kadın kıyafetleri tasarımı alanında faaliyet gösterdikten sonra çanta tasarlamaya başladım. Değişik ustalar yanında işi mutfağında öğrenmeye çalıştım ve çalışıyorum. Khilios markası olarak bir süredir faaliyet göstermekteyiz.

Son günlerde Khilios olarak bir sosyal sorumluluk projesine imza attınız, bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Benim için çok anlamlı bir projeden bahsediyoruz aslında. Bireysel olarak zaman zaman hepimiz çeşitli kampanyalara katkıda bulunuyoruz. Ancak çok azının belirli oranda bir sürekliliği oluyor. Bu beni hep düşündürmüştür. Sürekliliği sağlayacak ne olabilir ne yapılabilir?

Bu süreçte bir şekilde Patipark Ankara için yapılan yeni yıl takviminden haberdar oldum. Ancak proje zaten son aşamasına gelmişti. Takvim satışlarından sonra da barınağa maddi kaynak, katkı sağlayacak bir şey olabilir mi acaba düşüncesi ile ortaya çıktı.

Bize biraz bu projeden bahseder misiniz?

Daha önce tasarlamış olduğum fakat bir türlü ticari anlamda ürüne dönüştürmediğim bir bileklik vardı. Şekli sonsuzluk simgesini çağrıştırdığından, ismini de (Eternity) Sonsuzluk Bilekliği olarak adlandırmıştım. Sonsuzluk benim için devamlılığı, belirli bir döngüsü olan bir şeyi ifade ediyor.

Aslında tam da istediğim buydu. Devamlılık… Hareketin belirli aralıklarla tekrarlanması. Patipark’a katkıda bulunan kişilere bir teşekkür ve devamının olması için bir hatırlatıcı. Çünkü barınağın ihtiyaçları da aynı şekilde bir devamlılığı gerektiriyor.

Patipark ile nasıl bir araya geldiniz?

Takvim projesini yürüten sevgili Ece Kafkaslı (@KataleandLame) bir konuda yardım istediğinde, Patiparktan ve ihtiyaçlarından haberdar oldum. Çok kısa bir sürede Patiparkın yöneticileri ile beni online platformda buluşturdu. Bana yıllardır özveri ve sabırla neler yaptıklarını ve neler yapmayı düşündüklerini anlattılar.

Ankara, Ayaş ilçesinde 33 dönüm çevrili arazi içerisinde 300’e yakın patili dosta gönüllü olarak 6-7 kişi ve iki sabit çalışanla yaz kış demeden nasıl yardım etmeye çalıştıklarını anlattılar ve böylece başlamış olduk.

Takipçileriniz bu projeye nasıl katkıda bulunabilirler?

Projeden haberdar olan herkes bir şekilde imkanları doğrultusunda katkıda bulunmak istiyor. Patipark için tasarladığım bilekliğin tüm geliri barınağın ihtiyaçları olan mama, bakım, veteriner hizmetleri vs. karşılamak üzere onların web sitesi üzerinden 40₺ karşılığında alabilirler.

Patipark Bilekliği

Patipark size bunun karşılığında onları hatırlamanız için bilekliği hediye ediyor. Siz de böylece artık Patipark bilekliğimizi takarak büyük bir ailenin bir üyesi olmuş oluyorsunuz.

Sosyal Sorumluluk Projesi olarak barınaklardaki evsiz dostlarımızı seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Tabii ki var. Barınakta veya sokakta olsunlar bize ihtiyaçları var. Biz insanlar onların bu kadar zor şartlarda bir şekilde yaşamalarına sebep olduk ve oluyoruz. Ben kendi adıma onlar için bir şey yapmak istedim. Dileğim böyle yardımların çoğalması. Önemli olan yardım etmek. Çünkü güzel yaşamak, tüm canlıların hakkı.

Peki bu sosyal sorumluluk projelerinin devamı gelecek mi?

Kesinlikle devamı olacak. Bilekliğimizi herkesle paylaşmayı düşünüyorum. Patiparkın renkleri belli, sarı ve siyah. Bir başkası için farklı bir renk. Yeter ki yardımlarımızın devamlılığı olsun…

Khilios ve patipark sosyal sorumluluk projesi

She and Girls Ocak 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde