Kaşın varsa şansın var

Dünyada Hollywood starlarının birçoğunun ve başarılı birçok kişinin ortak bir noktası var. Doğru kaş, doğru ifade. Kaş bakımı nasıl yapılır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Peki biz doğru bir kaş için ne yapabiliriz?

İnsan yüzünde dudak, burun ve göz kadar hayati bir yere sahip olmasa da ifade biçimimizdeki en önemli yere sahip olan bir parçamızdır kaşlar. Doğru bir kaş biçimiyle neler ifade edebileceğimizin farkında bile değiliz belki de. İşte bu nedenledir ki bence birçok kadın ve erkek artık kaşına ciddi yatırım yapmakta.

Geçmiş yıllardan günümüze baktığımızda, her şeyin modası nasıl varsa kaşlarında hep bir modası vardı. 1900’lü yılların başından sonuna kadar modacılar tarafından hep ince kaşlar kadınlara uygun görüldü. Belki kadınlara yakıştırılan dişi, naif, edilgen yanı yansıtıyordu.

Oysa 2000’li yıllardan günümüze kadar kadının çalışan ve ekonomiye yön veren iş gücüne katılımının artmasıyla, kendisini ifade biçimi daha güçlü, cesur ve doğal kaşlar görmekteyiz. Birçok kadın bu görüntüde ki doğal ve güçlü görünümlü kaşlara sahip olmak istiyor ama bu o kadar da kolay değil.

Çünkü birçoğumuzun doğru orantıda ve gür kaşları yok maalesef. Kasım sayımızda bize yakışan kaşlar için neler yapmamız gerektiğini sizin için araştırdım.

Öncelikle iyi bir ifade için kaşımıza doğru şekli veren bir uzmana başvurmalıyız. Bunun ilk adımı kaşımızın doğru alınmasıyla başlıyor.

Altın Oran Ölçümüyle Kaş Alımı

Yaşadığımız evrende her şeyin nasıl matematiksel ve orantısal bir karşılığı varsa, bizim vücudumuz, uzuvlarımız, yüzümüz ve hatta yüzümüzde yer alan dudak, burun, göz ve kaşlarımızın da birbirleriyle orantısal bir bağlantısı var.

Bu orantısal bağlantı dünyada PHİ orantısına denk geliyor. PHİ orantısı bağlantısında, yüzümüze yaptığımız her estetik müdehelede altın orana getirme çabası oluyor.

Yüzümüzde kaşımız eğer yanlış bir yerde ve yanlış bir incelikte yer alıyorsa altın oran ölçümleriye hesaplanarak kaş doğru alınabiliyor. Eğer kaşımızdaki kıllar bu orantıda bize yeterli gelmezse o zaman yapabileceğimiz bazı şeyler var tabii ki.

Kaş Laminasyonu

Kaş kıllarımız çok seyrek, çok dağınık ve cansız bir görünüme mi sahip? İşte bu tam size göre;
Son yıllarda kirpik lifting ve laminasyonu uygulamaları bize kaşımızda da bir benzer uygulamayı kazandırdı.

Kaşımıza düzgün taranmış iki aya kadar kalıcılık sağlayan bu uygulama, kaş kına ve boyası uygulamaları ile ekstra hacim kazandırıyor. Kozmetik, güzellik uygulamalarında en trend yere sahip oldu bile.

Bu konuda dünyada mylamination markasının önüne geçebilecek bir ürün göremedim. Uygulama fiyatları çok şanslısınız ki Türkiye de 250 ile 400 lira civarı. Aynı uygulamaya yurt dışında 350 eura ya sahip olabiliyorsunuz.

Aynı markanın kirpik laminasyonuda her defasında en başarılı ürün seçiliyor. Marka müşterilerine kaş ve kirpik üzerine ev devam ürünleri ve vitamin seçenekleri sunmayı da ihmal etmemiş.

Kalıcı Makyaj Kaş Kontürü

Birçok kişi kaşına kalıcı makyaj yaptırdı. Daha birçok kişi de yaptırmayı düşünüyor ancak, yanlış yapılan uygulamaları görünce ihtiyacı olduğu halde yaptırmaktan vazgeçenlerin sayısı da oldukça fazla.

Eğer kaşımız yoksa ve yüzümüzde o ifadeye çok ihtiyacımız varsa hiç üzülmeyin, çünkü bu işi Türkiye de çok iyi yapan uzmanlar var. Sektör bu konuda o kadar çok dahi yetiştirdi ki, sadece araştırmanız ve yaptığı işlemleri incelemeniz birçoğu için yeterli.

Bu işlem birçok kişiye uygulanabiliyor. Yarı kalıcı pigmentler kıl şeklinde deriye uygulanarak ortalama kaş bölgemizde iki yıl kalması sağlanabiliyor. Ben hem laminasyon hemde kalıcı makyaj işlemini kaşımda uygulayan bir tüketici ve uygulayıcı olarak ihtiyacınız varsa kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bu konuda da yine hem uygulayıcı hemde kullanıcısı olduğum phibrows markasında hiç mütevazi olamayacağım. Çünkü artık kaş ve kalıcı makyaj konusunda dünya çapında bir akademi phibrows markası.

Kaş Vitaminleri

Kaşımız için her zaman uygulamamız gereken en güzel yatırımlardan biri de kaş vitaminleri. Evde uygulayabileceğimiz hazır formüller olduğu gibi, aktardan hazırlatabileceğimiz kürler şeklinde de uygulamalar yapabiliriz.

Önemli olan nokta ise gerçekten kaliteli ve doğru yağ karışımlarını tercih etmek. Yağ tercihlerinde listenin en başında tatlı badem yağı, hint yağı, argan yağı, sarımsak yağı, ylang ylang gibi yağlar geliyor.

Birde uzmanlar tarafından yapılan uygumalar var ki, o uygulamalarda değerli yağ, minarel ve vitaminler kaşa dermapen denilen bir cihazla uygulanıp daha hızlı nufüz etmesi sağlanıyor.

Kaş Ekimi

Saçımızı uzun yıllardır ektiriyorduk, şimdi sıra kaşımıza geldi. Bu mucize yöntem saçınızdan alınan sağlıklı kıl köklerinin kaş alanına dikilmesiyle yapılıyor.

Bu konuda sektör çok büyük bir başarı sağlamış değil ama gelişeceğine inanıyorum, çünkü gerçek kaş kılını kim istemez ki…

Doğru Bakım

Yazımızda da incelediğimiz gibi kaşımız için yapılabilecek birçok işlem mevcut. Belki de listenin en başında yer alması gereken altın kural aslında kaşımızı nasıl aldığımız yada aldırdığımız.

Kaşımızın güçlü olmasını istiyorsak en başından inceltmemeliyiz. Kaşımızı inceltme yapmamamıza rağmen kaybediyorsak o zaman beslenme veya vücudumuzdaki iç dengeyle ilgili bir problem olup olmadığını mutlaka araştırmalıyız. Çünkü bazen kansızlık, triot veya başka bir takım hastalıklar ve ilaç kullanımı da kaş kaybına sebep olabiliyor.
Umarım bu yazıdan sonra hepinizin kaşı istediği gibi olur, sağlıklı kaşlara…

Nilşah Arslan

Güzellik Editörü

Kaş bakımı nasıl yapılır?

She and Girls Kasım 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM