Kahkaha ile şifalanalım

“Günümüzün zorlu koşulları ve hayat koşuşturması düşünüldüğünde hepimizin daha çok huzura, barışa, sağlığa, mutlu olmaya, stresten uzaklaşmaya ihtiyacı var. Kahkaha Yoga uzmanı İlke Gürer

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bu ihtiyaçların tamamını sağlayan nefis bir yöntemdir ve her yaş grubuna uygun, her yerde ve her zaman yapılabilecek bir etkinliktir. Kahkaha yogasının misyonu dünyaya sağlık ve barışı getirmektir.”

Sözleriyle belki de hiç duymadığınız ‘Kahkaha Yogası’nın önemini vurguluyor sevgili İlke Gürer. Oldukça ilgimi çeken bu alanın tüm detaylarını kendisinden size aktarıyorum.

Özellikle geçirdiğimiz bu zorlu süreçte bizlere ilaç olacak bu uygulamayı dikkate alalım derim.

Röportaj: Melek Şenol

Kahkaha Yoga Uzmanı İlke Gürer

İlke Hanım bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben İlke Gürer. Uzun yıllar bilişim sektöründe satış yöneticiliği yaptıktan sonra kurumsal hayatla yollarımı ayırdım. Yaratıcı drama ve profesyonel koçluk eğitimi alıp çocuklar ve yetişkinlerle çalışmaya başladım.

Ardından Kahkaha Yogası ve Çocuklar için felsefe eğitmeni oldum. Bu alanlarda hem atölyeler düzenliyorum hem de aile çocuk kamplarında eğitmenlik yapıyorum. İki çocuk annesiyim, İstanbul’da yaşamaktayım.

Kahkaha yogasının felsefesi nedir?

Kahkaha yogası Hintli tıp doktoru Madan Kataria tarafından oluşturulmuş bir metot. Yoganın nefes egzersizleri ile kahkaha teknikleri ile harmanlanmış bir sistem bütünüdür.

Yasemin Sakallıoğlu’nun Türkiye turnesi devam ediyor

Amaç, bir mizah veya şaka olmaksızın kahkaha atabilmenizi sağlamaktır. Kahkaha yogası ile kahkaha egzersizleri sayesinde zihni ve bedeni stresten arındırır, mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlarsınız. Dolayısıyla kahkaha yogası bir şifa kaynağı ve arınma yöntemidir.

Kahkaha yogasıyla siz nasıl, ne zaman tanıştınız? Sizi bu alanda uzmanlaşmaya yönelten unsurlar neler oldu?

Kahkaha yogası ile 2018 yılında Kahkaha Okulu kurucusu İpek Ateşalp sayesinde tanıştım. Hem çocuklarla hem de yetişkinlerle yapılabilecek harika bir etkinlik oluşu beni cezbetmişti.

Yaratıcı drama eğitmeni olduğum için kahkaha yogası içindeki çocuksu oyunlar ve tamamen yaratıcılığınızla sonsuz sayıda geliştirebileceğiniz kahkaha teknikleri, verdiğim eğitim ve atölyelerim için hem çok faydalı oldu hem de ilham kaynağıydı.

Ayrıca gülmeyi kahkaha atmayı unutan veya çocuklara göre daha az gerçekleştiren yetişkinler için çok farklı bir gelişim alanı olması ilgimi çekmişti.

Kahkaha yogası uygulamaları nasıl gerçekleşiyor, neler yapılıyor?

Kahkaha yogası etkinliğinde önce ne olduğunu ve amacını anlatmakla başlarız. Ardından nefes egzersizleri ile bedeni ve zihni anda olmaya ve kahkahaya hazırlarız.

Kahkaha karından yani diyaframdan atıldığı için karın ve diyafram nefesimize odaklanmak ve o kasımızı hazırlamak bizim için önemlidir. Sonrasında bir dizi kahkaha egzersizleri ve çocuksu oyunlarla önce sahte kahkaha atarız -ki zihin gerçeği ve sahtesini ayırt edemediği için bedende aynı olumlu tepkilere yol açar.

Süreç içerisinde çemberdeki çocuk ve yetişkinlerin etkileşimi ile kahkahalarımız gerçeğe dönüşür. En sonda da enerjimiz çok yükseldiği için nefesimizi düzenlemek için meditasyon veya dans gibi bir topraklama etkinliği ile tamamlarız.

Son olarak She and Girls dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Günümüzün zorlu koşulları ve hayat koşuşturması düşünüldüğünde hepimizin daha çok huzura, barışa, sağlığa, mutlu olmaya, stresten uzaklaşmaya ihtiyacı var.

Bu ihtiyaçların tamamını sağlayan nefis bir yöntemdir ve her yaş grubuna uygun, her yerde ve her zaman yapılabilecek bir etkinliktir. Kahkaha yogasının misyonu dünyaya sağlık ve barışı getirmektir.

Dilerim tüm She and Girls Dergisi okuyucuları bir gün kahkaha yogasını deneyimleme şansını elde eder ve insana kattığı değerlerden yararlanır. Kahkaha şifalıdır, sizlerin de kahkahası bol olsun dilerim.

Kahkaha Yoga uzmanı İlke Gürer

She and Girls Nisan 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024