Estetikte Telafisi Olmayan Sonuçlar Ortaya Çıkabilir

“Medikal estetik uygulamalarının tamamı kişiye özel olarak planlanmalı, yüzün ihtiyacına ve yüze en uygun olan işlem yapılmalıdır. Estetik yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Dudak dolgusu, dolgu uygulamaları içerisinde en sık yapılan uygulamadır. Dudak dolgusu yapılırken özellikle doğal görünümlü olmasına özen gösterilmelidir” diyerek estetik üzerine Uzm. Dr. Medikal Estetik Hekimi Yahya Yiğit hem uyarıcı hem de yönlendirici SHE okurları için çok önemli açıklamalarda bulundu.

Röportaj: Banu Çelik

Yahya Bey öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyarak röportajımıza başlayalım istiyorum. Bize kendinizden ve kliniğinizi açana kadar geçen süreçten bahsedebilir misiniz?

1983 Elazığ doğumluyum. 12 yıllık doktorum. Yaklaşık 5 yıldır medikal estetik sektöründeyim.

Güzellik ve bakım denince akla ilk olarak cilt bakımı gelir. Sizin uygulamalarınız arasında da var. Cilt bakımı nedir ve sizce cilt bakımı kaç yaşından itibaren yaptırılmaya başlanmalıdır?

Cilt bakımı adından anlaşılacağı üzere bir bakım işlemi olduğundan yaş sınırı aranmaz ama 18 yaşından itibaren düzenli olarak yapılmasını öneriyoruz. Elbette bu işlemin protokolü cilt tipine, cilt problemine kısacası kişiye özel olarak belirlenir.

Birçok kozmetik markası da cilt bakımı ve güzellik üzerine evde uygulanabilecek ürünler piyasaya çıkardı. Bu ürünlerle yapılan işlemler ile sizin uygulamalarınız arasındaki fark nedir?

Ev kullanım ürünleri destekleyici olduğu için kullanılmasını öneriyoruz. Ancak bizim yaptığımız uygulamalar tıbbi uygulamalar olup, profesyonel işlemlerdir.

Uzm. Dr. Medikal Estetik Hekimi Yahya Yiğit

Dolgu ve botoks artık sadece kadınlar değil erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir uygulama haline geldi. İkisi arasındaki fark nedir? Hastanızın isteğine göre mi yoksa ihtiyacına göre mi uygulama yapıyorsunuz?

Botoks ile mimik hareketleri bloke edilerek mevcut çizgilerin ortadan kaldırılması ve yeni çizgilerin oluşması engellenir. Dolgu uygulaması ise yüzde doku kayıplarının giderilmesi, yüze yeniden şekil verilmesi ve lifting sağlanması için kullanılan bir üründür.

Kış Kilolarına Hangi Etkenler Zemin Hazırlar?

Ben şahsen dudak dolgusu yaptıran kadınların hepsinin bir süre sonra birbirine benzediğini düşünüyorum. Bu konuda siz ne söyleyeceksiniz, yapılan uygulama ile ilgili olabilir mi?

Medikal estetik uygulamalarının tamamı kişiye özel olarak planlanmalı, yüzün ihtiyacına ve yüze en uygun olan işlem yapılmalıdır. Dudak dolgusu, dolgu uygulamaları içerisinde en sık yapılan uygulamadır.

Dudak dolgusu yapılırken özellikle doğal görünümlü olmasına özen gösterilmelidir. Yapılacak dudak dolgusu kişinin yüzüne ve dudağın şekline göre uygulanmalıdır. Aksi taktirde söylediğiniz gibi herkese aynı şekilde uygulama yapılırsa bu benzerlik dikkat çeker…

Son yıllarda popüler olan bir konu da ameliyatsız burun estetiği. Kimlere hangi şartlarda uygulanabiliyor ve botoks gibi bu uygulamanın da bir geçme süresi var mı?

Burun şekillendirme işlemi, dolgu ve askılama yöntemi ile yapılır. Tabiî ki her buruna bu işlem yapılamaz. Ameliyat endikasyonları olmayan, yani ciddi bir şekil bozukluğu olmayan burunlarda yüz güldürücü sonuçlar sağlanır.

Yaklaşık 1-1,5 yıl kadar kalıcılığı mevcuttur.

Gelelim ameliyatsız yüz germe işlemine. Özellikle 40 yaş üstü kadınların oldukça ilgi gösterdiği bir konu bu. Bu yöntem hangi durumlarda, kimlere ve kaç yaşından itibaren uygulanabilir?

Ameliyatsız yüz germe işleminin birçok yöntemi mevcuttur. Lazer, radyofrekans, dolgu, askı uygulamaları bunlardan sadece bir kaçıdır. Burada kişi değerlendirilirken yaşından ziyade dokulardaki sarkmalar ve kayıplar göz önünde bulundurulur. Uygun olan yöntem de kişiye özel planlanır.

Kliniğinizde Mezoterapi. Nedir Mezoterapi?

Mezoterapinin kelime anlamı, derinin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu demektir. Mezoterapide kullanılan ürünler farklılık gösterir. Ama genel olarak baktığımızda amaçlanan cilt lekelerinin tedavi edilmesi, cildin daha canlı parlak, nemli, sağlıklı olması, doku kayıplarının önüne geçilmesidir.

Her ne kadar amaçlananlar bunlar olsa da ürünler çeşitlilik gösterdiğinden uygulanacak tedavi de yine hastaya göre planlanır.

Bildiğiniz gibi neredeyse 2 yıldır tüm dünya ve ülkemiz pandemi ile bir sınavdan geçiyor. Bu süreçte siz ve işleriniz nasıl etkilendi?

Pandemi süreci pek çok alanda olumsuz sonuçlar doğurdu. Fakat medikal estetik sektörü çok daha az etkilendi diyebiliriz. İnsanlar bu zorlu süreçte kendilerini daha iyi hissetmek için kişisel bakımlarına daha fazla önem gösterdiler diyebiliriz.

Son olarak bu tür uygulamaları yaptırmak isteyen hastalarınıza uyarı veya önerileriniz var mı?

Bunlar tıbbi uygulamalardır. Dolayısıyla hekim dışında kimseye yaptırılmamalıdır. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Estetik yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

She and Girls Aralık 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!