Evde Ekmek Yapmanın İpuçları

Pandemi döneminde evde geçirilen uzun saatler, neredeyse herkesi kendi mutfağının şefi yaptı. Ekmek yaparken fırına neden su konulur?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Sofraların vazgeçilmez lezzeti ekmek yapımı her ne kadar kolay gibi görünse de, ekmeğin kıvamını tutturmak için birkaç ipucu gerekiyor.

Dünyanın dört bir yanında edindiği bilgi birikimiyle fırıncılık sektörüne öncülük eden Lesaffre Türkiye’nin Baking Center ve İnovasyon Direktörü Kerem Çetin, evde ekmek yapımının birbirinden ilginç püf noktalarını paylaştı.

Pandemi döneminde yapılan kısıtlamalar evde ekmek yapımını alışkanlık haline getirse de, hem lezzetli hem de sağlıklı ekmek tarifleri için birkaç ipucu gerekiyor.

165 yılı aşkın tecrübesi, dünya üzerinde 5 kıtaya yayılmış üretim tesisleri ve kaliteli ürünleriyle maya endüstrisinde global referans olan Lesaffre Türkiye’nin Baking Center ve İnovasyon Direktörü Kerem Çetin, sağlıklı ve lezzetli ekmek yapmak isteyenlere, birbirinden pratik öneriler verdi.

Çetin, normal ekmeklik buğday unundan alınan hacmin, tam buğday veya çavdar unu ile yapılan ekmekten alınamayacağını söylese de, literatürde besleyici özellikleri yüksek olarak bildirilen tam buğday veya çavdar ununun ekmek yapımında kullanılabileceğini belirtiyor.

Çavdar Ekmek

Maya ve tuz ayrı ayrı eklenmeli

Ekmek yapımı için kullanılan suyun ılık olmasının, hem hamur yapısının daha rahat oluşmasına hem de mayanın daha rahat çalışmasına yardımcı olacağını söyleyen Çetin, mayanın aktivitesini düşürmemesi adına, ekmek yaparken maya ile tuzun da ayrı ilave edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Eklenecek sıvı miktarı dengeli olmalı

Tüm bunların yanı sıra, hamura eklenecek toplam sıvı miktarını ayarlamanın da oldukça önemli bir faktör olduğunu söyleyen Çetin, “Hamura sıvı yağ, zeytinyağı veya bal gibi sıvı malzemeler ekleyecekseniz, normalde ilave edeceğiniz su miktarını düşürmelisiniz.

Aynı zamanda, elde ettiğiniz karışıma suyu azar azar ilave edip homojen, pürüzsüz ve yumuşak bir hamur elde edene kadar, yoğurma işlemine dıştan içe doğru devam etmelisiniz” açıklamasında bulunarak tarifteki tüm bileşenlerin, oda sıcaklığında olması gerektiğini belirtiyor.

Bitki Çaylarının Yan Etkilerine Dikkat!

Bir kap su eşliğinde pişirmeli

Makinede ekmek pişirmek için, Lesaffre’ın ev tipi ürünleri üzerinde yer alan kullanıma uyarak doğru pişirilmiş bir ekmek elde edilebileceğini belirten Çetin, “Ekmeğinizi makinede yapıyorsanız un, ılık su ve tuzu gerekli bölmelere koyduktan sonra, unun ortasına mayayı ekleyip istediğiniz yoğurma ve pişirme ayarını seçebilirsiniz.

Pişirme işlemi için kendi fırınınızı kullanacak iseniz, kabuğunun kurumasını önlemek ve yüzeyinin parlak olmasını sağlamak adına, ekmeği fırına atmadan önce fırının içine yanmaz bir kap ile su koyabilir, önceden 240 derecede ısıtılmış fırının sıcaklığını, ekmeği attıktan sonra 220 dereceye düşürüp yaklaşık 20-25 dakika kadar pişirebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Ekmek yaparken fırına neden su konulur?

She and Girls Kasım 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!