Resim Sanatında Görünenin Gizemi

Sanatında sembol ağırlıklı eserleri resmetmesi ile adından söz ettiren Ressam Ediz Birlikdoğan, gerçek olup görüneni değil görünenin arkasında bulunan bazları ön plana çıkarmak eserlerinin en büyük özellikleri. Ediz Birlikdoğan Ressam

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Gelin tüm çalışmalarını kendisinden dinleyelim!

Röportaj: Melek Şenol

Ediz Birlikdoğan Ressam

Ediz Birlikdoğan kimdir?

Adana 1989 doğumluyum. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yüksek lisans temel sanat eğitimi bölümünden eğitim aldım.

Farklı sanat ve türleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Farklı sanat tarzları ve türleri insanlığın ilerlemesinde katkıda bulunmuştur. Hem duyguların ifade edilmesi hem de düşüncelerin geniş bir kitleye yayılmasını destekler. Benim resimlerimde daha çok semboller vardır. Bunun sebebi gerçek olup görüneni değil görünenin arkasında bulunan bazı ve gerçekleri karşıya aktarmak

Eserlerinizde aktarmak istediğiniz duygu ve mesajlar var mı? Bunları izleyiciye nasıl aktarmayı amaçlıyorsunuz?

Resimlerimde sanat tarihi referanslı resimler çalışıyorum. Rönesans dönemi ve ilerisini ele alıyorum, bunun sebebi rönesans dönemi aydınlanma çağı olarak ortaya çıkıyor. Bu dönemde de bir dijital aydınlanma dönemi yaşıyoruz.

Hayykitap Çocuklar için “İyilik Hareketi” Başlatıyor!

Birbiriyle aynı değil fakat benzer dönemler olduğunu anlatmak çağdaş dönem ile birleşmesini sağlamak ve insanoğlunun doğanın ve dijital dünyanın dahi temelinde olan günlük yaşantımızda kullandığımız algoritmalar, altıgen formlar ve kodlar kullanıyorum. Bu semboller düşünceye olanak sağladığı fikrini gözardı etmeyip içeriksel katkı sağlaması çalışmalarımı oluşturuyor.

Kullandığınız renk paleti ve kompozisyon seçimlerinizin arkasındaki düşünce nedir?

Eskizlerimi dijital dünyada kuruyorum fakat tam anlamıyla bağlı kalmıyorum. Kopuklukta oluşturmuyorum, renklerle oynamayı daha farklı tonlar yakalamayı seviyorum. Kompozisyonlarımı ise kolaj mantığı ile oluşturuyorum. Bir madde ve bir anlam birlikteliğinden oluşan gerçek ve gerçek dışı olanların birleşimini sağlıyorum.

Ediz Birlikdoğan Ressam

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024