Gücünüze ulaşmak çabanız ve iradenize bağlıdır

“Fitoterapi ezbere yapılmaması gereken doktorunuz ve eczacınızın iş birliği ile kontrollü bir şekilde uygulanması gereken bir tamamlayıcı tedavidir. Astroloji ise asla kaderiniz değildir ama potansiyellerinizi söyler. Eczacı Astrolog Gamze Özgün

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

O potansiyellere gitmek sizin çabanız ve iradenize bağlıdır” sözleriyle uğraşlarını açıklayan ve her iki sistemin de insan ruhu ve sağlığını anlamaya yardımcı olduğunu söyleyen Eczacı Astrolog Gamze Özgün ile uzmanlık alanlarını konuştuk. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Gamze Özgün

Gamze Özgün’ü nasıl tanımlarsınız?

Malatyalı ve olanakları kısıtlı bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Küçük yaşlarımdan beri birçok konuya meraklı bir kızdım. Ailem de öğrenme hevesimin farkındaydı ve iyi bir eğitim almam için hep destekçim oldular.

İlk ve orta öğretimimi Malatya’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladım. Mezun olduktan sonra çeşitli kamu kuruluşlarında eczacılık yaptım.

Paracelcus, Galen gibi bu mesleğin atalarının bütüncül bir yaklaşımla hastalıkları tedavi ettiklerini ve doğanın bu konuda çok cömert olduğunu fark etmemle, fitoterapi alanında uzmanlaşmaya karar verdim. Şu anda Ege Üniversitesi’nde Fitoterapi alanında yüksek lisans yapmaktayım. Bir yandan da astroloji ilmiyle ilgileniyorum.

Birçok çalışma alanınız olduğunu görüyoruz. Bize biraz bu alanlardan bahseder misiniz?

Astroloji ilmi ile kişilerin ruhsal ve fiziksel potansiyelleri üzerine danışmanlıklar veriyorum. İnsanların hayattaki mana arayışını sorgulayan biriyim. İnsan gözlemcisiyim ve bazı hastalıkların altında yatan temel nedenlerin, davranış ve alışkanlıklar olduğunu savunmaktayım.

Bununla ilgili pek çok geleneksel yöntem ve okült bilgi üzerinde araştırmalar yaptım. Ama hiçbirinden astroloji kadar net cevaplar alamadım. Bu yüzden astroloji bende büyük bir tutku oldu. Türkiye’deki hiçbir ekole bağlı kalmadan, kendi çabalarımla edindiğim bilgiler ve yaptığım analizlerle buradayım.

Ayrıca eczacılık eğitimiyle başladığım şifacılık yolculuğumda bilimsel, meslek etiğine uygun ve de çok hassas hesaplamalar yapmak zorundayım. Bu yüzden bitkilerin geleneksel kullanımlarından yola çıkarak multidisipliner, kanıta dayalı ve doktorun yazdığı reçeteye göre bir terapi sunmam gerek.

Xiaomi, ” Her Yönüyle Etkileyici” Redmi Note 12 Serisi Türkiye’de!

Yine de bir bitkiden ekstre elde edip o ekstreyle yapılacak olan tentür, şurup, kapsül, pomad gibi fitoterapötik preparatı hazırlarken kendimi yeni nesil Şaman gibi hissetmekten alıkoyamıyorum. “@phytomaji” markasını yaratırken de bu histen ilham aldım ve bitkilerin sihriyle danışanlarımda bir iyilik hali oluşturmak en büyük amacım.

Astroloji ve Fitoterapi nedir? Kişiye sağladığı faydaları okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Astroloji, gökyüzündeki gezegen, yıldız, uydu hatta asteroidlerin hareketlerinin yeryüzündeki olaylarla ilişkilendirilmesidir. Gökyüzünde ne varsa yeryüzüne o yansır. Anın gökyüzü hareketlerine bakılarak zamanın kalitesi hesaplanır.

Yani gökyüzündeki gezegen dizilimleri nasılsa, hangi burçlarda yığılıyorsa yeryüzünde o burcun temasında işler olmaktadır. Kişiler de doğdukları anın gökyüzü konumuna göre potansiyellere sahiptirler. Doğduğunuz anın haritasına kişisel natal harita denir ve sizin hangi mesleğe, yeteneğe, alışkanlıklara, hastalığa yatkın olduğunuzu söyler.

Hayatın size hangi konularda güleceğine ve hangi konularda başarılı-başarısız olacağınıza bu harita yardımıyla bakılır. Bu da kişiler için önemli bir farkındalıktır.

Fitoterapi ise kısaca bitkilerle tedavidir. Bu terim ilk Fransız hekim Henri Lenclerc tarafından kullanılmıştır. Bitkilerin çeşitli kısımlarıyla ya da bu kısımlardan elde edilen ham veya işlenmiş droglarla hazırlanan ekstre, tentür, kapsül gibi preparatlarla yapılan kanıta dayalı ve multidisipliner bir terapidir.

Dahilen, haricen, topikal ve inhalasyon yoluyla uygulanabilirler. Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde ilk adım ya da tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca birçok bitkisel ekstre iyileşmeyi sağlarken regülatör ve adoptojen etkileriyle de tedaviyi desteklemektedir.

Bitkisel tedavide dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Fitoterapide de diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, doz aşımı, başka ilaçlarla etkileşim ve besinlerle etkileşim gibi konulara dikkat edilmelidir. Hekiminizin ve eczacınızın kontrolü altında ve belirli sıklıkta bu ürünleri kullanmak gerekir.

Kontrolleri yapılmış, güvenilir ve farmakope standartlarına uygun fitotepötik preparatlar sadece eczanelerde satılmaktadır. Bu yüzden hastaların, bu ürünleri eczaneden temin etmesi doğru tedaviyi alması açısından önemlidir.

Yine bitkisel droglarla çay hazırlayıp tüketmek isteyenlerin, demleme yöntemlerini doğru uygulaması, çaydan alacakları verim için önemlidir.

Eklemek istediğiniz?

Son olarak Fitoterapi ezbere yapılmaması gereken doktorunuz ve eczacınızın iş birliği ile kontrollü bir şekilde uygulanması gereken bir tamamlayıcı tedavidir. Astroloji ise asla kaderiniz değildir ama potansiyellerinizi söyler. O potansiyellere gitmek sizin çabanız ve iradenize bağlıdır.

Ayrıca 23 Mart itibari ile Pluto Kova burcunda seyahat etmeye başladı. 20 sene kadar burada seyahatine devam edecek. Bu süreçte obezite, kalp-damar rahatsızlıkları gibi hastalıklara yatkın olacağız. Ve de bağışıklığımız çok önemli olacak bu süreçte.

Çünkü 2020 senesinde olduğu gibi değişik salgınlar yaşanma ihtimali yüksek. Bağışıklığı güçlendirmek için de bitkisel ürünlerin daha ön plana çıkacağı bir dönem bizi bekliyor diyebiliriz. Sevgilerle Eczacı Astrolog Gamze Özgün.

Eczacı Astrolog Gamze Özgün

She and Girls Nisan 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024