Doğunun En Güzel Modeli

Avrupa Güzellik Yarışması’nda “Miss Europe” 3. Güzeli seçilen Duygu Çakmak ile moda, mankenlik, güzellik, televizyon, yeni projeler ve aşk üzerine samimi bir röportaj yaptık. Duygu Çakmak Röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Duygu Çakmak’ı yakından tanımak isteyenler bu röportajı kaçırmasın…

Röportaj: Banu Çelik

Duygu Çakmak

Sizi Lübnan’da düzenlenen Avrupa Güzellik Yarışması’nda “Miss Europe” 3. Güzeli olarak tanıdı tüm Türkiye. İsminizi ilk defa duyacak okurlarımız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Aslında Miss Europe öncesinde de profesyonel modellik yapıyordum ve sektörde bilinen bir modelim ancak ülkemizi temsil ederek, uluslararası bir başarı elde etmek adımı çok fazla duyurmamı sağladı. Yaklaşık 2 senedir modellik yapıyorum bu süreçte de bir çok defile, katalog çekiminde yer aldım.

Sakarya Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve sonrasında Pedagojik Formasyon eğitimi almışsınız. Tüm bu eğitimleri alırken aklınızda modellik yapmak da var mıydı? Nasıl başladı bu kariyer?

Evet modellik yapmak çok eski bir hayalimdi. Üniversiteye başladığım yıllarda da model olmak için çabaladım ama doğru kişilerle çalışamadığım için bu hayalimi bir süre erteleyip eğitimime odaklandım. Hatta halen Sakarya Üniversitesinde İletişim Bilimleri Yüksek Lisans öğrencisiyim.

Kendimi her zaman geliştirmek istediğim için ne olursa olsun her zaman yeni bir şeyler öğrenmek adına eğitimime hep devam etmeyi planlıyorum.

İlk olarak Best Model yarışmasında finalist olmuştum ve aslen Tuncelili olduğum için de doğulu en iyi model ödülünü aldım. Profesyonel olarak mankenliğe başlamam bu yarışma sonrasında gelen teklifle oldu.

Miss Europe 2021’ de 3. Seçildiniz, bu sonucu bekliyor muydunuz?

Evet, hatta daha iyi bir derece bekliyordum. Çünkü hiçbir şeyin imkansız olmadığına inanıyorum. Bende yarışmaya gitmeden aylar öncesinden çok özverili çalıştım.

Yaptığım diyetler, spor yapmak için sabah 6’da uyandığım günler, çok zordu hatta günde 3 antrenman yaptığım zamanlar vardı. Kamptaki kıyafetlerimden aksesuarlarıma kadar çok titiz çalıştım. Bu yüzden de emeğimin karşılığını alacağımı biliyordum.

Sizce bu yarışma ve sonrasında gelen taç hayatınızı ve kariyerinizi nasıl değiştirecek? İlerisi için hedefiniz nedir?

Modellik yapıyorum ve medyada bilinirlik ne kadar artarsa haliyle talepte o kadar artıyor. Yarışma sonrası birçok markanın çalışmak istediği isim oldum ve çok fazla teklif aldım.

Bir de uluslararası tescilli güzel olmak çok büyük bir başarı bu başarının da yaptığım mesleği zirveye taşıdığını düşünüyorum. Oyunculuk eğitimi aldım ve kendimi de bu konuda geliştirmeye çalışıyorum hedefimde oyunculuk var.

Duyduğumda çok hoşuma giden bir o kadar da ilginç bulduğum bir konu var. Yarışmaya giderken yanınızda 100 kutu pişmaniye götürmüşsünüz. Nedir bu pişmaniye hikayesi?

Aslında bu tarz yarışmalarda herkesin kendi ülkesinden hediyeler götürmesi beklenir. Ben de Kocaeli’nde yaşıyorum ve biliyorsunuz ki buranın meşhur İzmit pişmaniyesi var.

Hem ülkemize ait bir tat hem bozulmayan hem de taşıması kolay olması bakımından pişmaniye götürmeyi tercih ettim. Tabii ki orda Dünya’nın bir çok ülkesinden gelen güzellerin bu lezzeti deneyimlemesi de dikkat çekti ve çok sevildi.

Güzellik yarışmalarının televizyona yeni oyuncular kazandırdığını hepimiz biliyoruz. Özellikle de taçlandıktan sonra farklı proje teklifleri geliyor mu? Sizi yakında televizyonlarda görebilir miyiz?

Evet yarışmadan sonra bir çok dizi ve film teklifleri aldım. Ancak pandemi nedeniyle bir çok proje de ertelendi. Bunun yanı sıra sunuculuk teklifleri de geliyor ve açıkçası hepsine sıcak bakıyorum. Çünkü medya sektöründe iş yapmayı ve bu sektörde yer almayı seviyorum.

Dışarıdan bakıldığında podyumda birkaç dakika yürümek veya kataloglarda güzel pozlar vermek göründüğü kadar kolay olmasa gerek. Mesleğinizin ne gibi zorlukları var biraz bahseder misiniz?

Asla kolay değil. Uzaktan bakıldığında birkaç dakika yürümek sanılıyor ama podyuma çıkana kadar saatlerimizi harcıyoruz. Defile günü saç, makyaj, defile provası derken bu süre bazen gerçekten çok uzayabiliyor.

Hatta bazen kilolarca kıyafetlerle ve topuklu ayakkabıyla saatlerce durmak ciddi bir şekilde yoruyor. Hiçbir mesleğin kolay olmadığını düşünüyorum ama bizimki görünenden çok çok daha zor.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakırlı modacı Recep Demiray’ın tasarımı olan bir elbise ile Zerzevan Kalesi’nde moda çekimleri yaptınız ve oldukça ilgi gördü. Neydi bu projenin amacı biraz bahsedebilir misiniz?

Doğu Anadolu’ya insanların ön yargısı var ve bu algıyı kırmak için ben daha önce Tunceli’de çekim yapmıştım. Recep Bey ile zaten çalışmalarımız oluyordu, kendisinin Diyarbakırlı olduğunu biliyordum.

Böyle bir yerde hem o yerin tarihini hem kültürünü ön plana çıkarabilecek bir çalışma yapabiliriz diye konuştuk. Kendisinin özel tasarımı bir kıyafet ile moda çekimi gerçekleştirdik ve çok beğenildi.

Duygu Çakmak Recep Demiray Elbisesi ile

Bu kadar yoğun bir tempo ve kraliçe unvanı ile gündemdeyken aşk hayatını sorsak neler söylersin?

Hayatımda uzun zamandır kimse olmadı, kariyerime yöneldim diyebilirim. Daha doğrusu beni hak edecek kimseyle karşılaşmadım.

Güzelliğinizden bahsedecek olursak, cildinizin ve saçlarınızın bakımını nasıl sağlıyorsunuz? Rutin saç ve cilt bakımınız var mı?

Günlük hayatımda nerdeyse hiç makyaj yapmıyorum diyebilirim. Ayda bir cilt bakımı yaptırıyorum sadece. Önemli olan sağlık ve beslenmenin cildime daha iyi geleceğine inanıyorum. Bol su içiyorum, tropikal meyveler ve kuruyemişler favorim. Kötü alışkanlıklarım yok ve akşam 22:00’da uyuyorum. Haliyle hepsi cilt ve saç sağlığıma yansıyordur.

Podyumlarda ve modayla iç içe olan biri olarak günlük hayatınızda moda olanı mı, yakışanı mı tercih ediyorsunuz? Styling konusunda çalıştığınız bir isim var mı yoksa kendi kendinizi mi giydiriyorsunuz?

Yazın elbiseler ve topuklu ayakkabılar vazgeçilmezim ancak kışın çok üşüyen biri olarak rahatlık ön planda. Ablam styling Nimet Cebeci neyi nerde bulacağım konusunda ve fikir olarak da bana yardımcı oluyor. Özel davetler içinse çalıştığım styling ajansları var kombinlerime birlikte karar veriyoruz ama zevkli olduğumu düşünüyorum.

Son olarak bu mesleği tercih edenlere kariyerleri için faydalı olabilecek bir tavsiyeniz var mı?

İnsanlar için bu meslek kısa yoldan para kazanmak gibi gözükse de emek vermediğimiz hiçbir işte başarılı olamayız. Ne kadar güzel olursak olalım ne kadar iyi bir fiziğe sahip olursak olalım, yaptığımız iş ekip işidir.

Ekibe uyumlu olmak, disiplinli çalışmak, kendini bilmek başarıyı getirir. Herkesin önce eğitimini tamamlamasını ve hangi mesleği yapmak istiyorsa onun için çok çabalamasını asla pes etmemesini önerebilirim.

Kimseyi yaşadığı olumsuz tecrübeler yıldırmasın çünkü yaşadığımız her olumsuz tecrübe bizi başarıya bir adım daha yaklaştırıyor önemli olan vazgeçmemek.

Duygu Çakmak Röportaj

She and Girls Ocak 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde