Doğru eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır” dedi. Doğru eş nasıl seçilir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Güven veren ilişkinin kişiye tatmin duygusunu ve huzuru hissettirdiğini söyleyen Taşkın, “Karşılıklı olarak uyum sağlamak ve bir orkestranın ortak şefi olabilmek çok önemlidir.

Eş adayınız sizin sınırlarınıza, hayata bakış açınıza, özgürlük alanlarınıza, iş okul hayatınıza, hedeflerinize ve hayallerinize saygı duymalıdır. Sonradan değiştiririm diyerek hiçbir zaman yola çıkılmamalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

Eş adayını ne kadar tanıyorsun?

Doğru eş seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, “Eş seçiminde ‘Ne kadar seviyorsun?’ sorusu doğru soru değildir. Bu sorunun yerini ‘Ne kadar tanıyorsun?’ sorusu alabilir. Bu konu iki açıdan ele alınmalıdır. Birisi duygusal birisi ise mantıksal açıdır.

Olumsuz yanların ne kadar tolere edilebileceği önemli

Evlenmeye karar verilen kişinin zamanla değişmesini beklemek doğru değildir. Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışarak bir ilişkiye başlamayın. Karşınızdaki kişinin size göre olumlu-olumsuz yanları olabilir. ‘Olumlu yanlarını ne kadar seviyorsunuz ve olumsuz yanlarını ne kadar tolere edebiliyorsunuz?’ sorusu sizin için oldukça önemli bir soru olmalıdır.

Kendini iyi tanıyan, karşı tarafı da daha iyi tanır

Eş seçiminde bulunacak olan bir kişinin herkesten önce kendisini tanıması önemlidir. Kendisini tanıyan insan ne istediğini ve ne istemediğini belirlemekte zorlanmaz. Kendini tanıyan kişi, karşısındaki kişi ile iletişimde açık ve net olabilir. Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır.

Kişinin kendi içsel yolculuğu düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. İçsel yolculuk kimi zaman üzücü, kimi zaman meraklandırıcı, kimi zaman ise mutlu edici olabilir. Adı üzerinde bir yolculuk olacaktır. Fakat aşırı uçlardan kaçınmak önemlidir. Kişi içsel yolculukta ‘çok’ kavramından uzak durmalıdır. Kendisi üzerine belli farkındalıklara varan kişi eş adayını tanımaya da adım atabilir.

Kişinin tutarlılığına dikkat edilmeli

Kişilerin geçmiş yaşantıları çoğu zaman bir ipucudur. Çevresinden gelen izlenimler de yine aynı şekilde fikir oluşturabilir. Kişinin tutarlılığı oldukça önemlidir. Ağzından çıkan ile eylemleri aynı düzlemde mi noktasına önem verilmelidir.

İlişki güven vermelidir

Doğru eş seçiminde kaçınılmaz etkenlerden bir diğeri ise aşk ve sevgi. Aşk ve sevgiyi olmazsa olmazların arasında görsek bile bu kavramların bizim için anlamını iyi değerlendirmek gerekmektedir. Güven veren ilişki, kişiye tatmin duygusunu ve huzuru hissettirir.

Evlilik bir köprü kurmaktır. Bu köprü kurulurken araya tuğla örmek nasıl iletişimsizlik sonucu ise arada merdiven olması da güzel bir iletişim örneğidir. Elbette ki 3S kuralı ile. 3S kuralı da karşılıklı sevgi, saygı ve sadakattir.

Evlenme kararı alırken bu noktalara dikkat edilmeli

Çiftler evlenme kararı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

• Evlenme kararı alan bireylerin evlilik olgunluğunda olup olmadığını ölçüp biçmesi oldukça önemlidir. Karşılıklı olarak uyum sağlamak ve bir orkestranın ortak şefi olabilmek çok önemlidir.

Güneş lekelerinden korunmanın 12 yolu

• Eş adayınız sizin sınırlarınıza, hayata bakış açınıza, özgürlük alanlarınıza, iş okul hayatınıza, hedeflerinize ve hayallerinize saygı duymalıdır.

• Sonradan değiştiririm diyerek hiçbir zaman yola çıkılmamalıdır. Sonradan değişir diyerek başlayan ilişkiler nihayetinde ego savaşlarına dönüşebilir. Böyle sonuçlar ise kişiyi hüsrana uğratabilir.

Bu sorulara mutlaka yanıt aranmalı

Kişi evlilik kararı alırken kendine birtakım sorular sorması gerekir.

• Ben kendimi tanıyor muyum?

• Ben kendimi evlilik olgunluğunda hissediyor muyum?

• Bu kişi evlilik olgunluğunda mı?

• Ben bu kişi ile bir hayatı paylaşabilir miyim?

• Bu kişi iyi ve kötü günümde yanımda olacak mı?

• Ben bu kişinin yanlışını ve doğrusunu biliyor muyum? Onu tanıyor muyum?

• Karşılıklı olarak sevgi, saygı ve sadakati sağlayabilecek miyiz?

• Hayata farklı taraflardan bakıp ortak bakış açısını sağlayabilir miyiz? Sağlayamazsak birbirimize saygı duyabilir miyiz?

Bu soruların kişiler tarafından yanıtlanması önemlidir. Bu sorular ilişkinin temeli için oldukça önemli olan sorulardır. Temeli sağlam olmayan bir ilişki yıkılmaya mahkûm olabilir.

Evlilik öncesinde açık ve şeffaf olunmalı

Evlilik öncesinde doğru iletişim de önemlidir. Çiftler arasında açık iletişim olmalıdır. Açık iletişim ilişkinin en önemli adımlarından biridir. Kişiler evlilik öncesinde açık ve şeffaf olmalılardır. Birbirlerinden isteklerini gizlememeli, karşılıklı olarak ihtiyaçları gözetmelilerdir.

Doğru eş nasıl seçilir?

She and Girls Temmuz 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM