Küçük dokunuşlarla gelen güzellik

Güzellik salonu sahibi ve aynı amanda bir sağlıkçı olan Sevnur Ağırkaya’ ya, güzellik, cilt bakımı ve özellikle kadınların vazgeçilmez uygulaması olan epilasyon konusunda merak edilenleri sorduk… Dermastar Sevnur Ağırkaya röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Banu Çelik

Sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

Ben Sevnur Ağırkaya, Bulgaristan doğumlu göçmen bir ailenin kızıyım. Bulgaristan’da yüksek hemşirelik okudum ve 1997’de Türkiye ye göç ettim.

1994 den 2003 tarihine kadar bazı özel hastanelerde hemşirelik yaptım. 2003 yılında güzellik uzmanlığı eğitimimi tamamlayıp bu sektörde hizmet vermeye başladım. Usta öğretici belgesi alıp birçok genç meslektaşımı yetiştirdim.

19 yıldır bu mesleği icra ediyorum 2009 yılın’dan itibaren de kendi işletmemde çalışıyorum.

Kadınların olmazsa olmazı bakım ve güzellik. Bu ihtiyaca yönelik bir merkez açmaya nasıl karar verdiniz?

Sektörde bazı boşlukların olduğunu farkettim ve sağlıkçı olmam sebebi ile bu sektördeki eksiklikleri görerek kazandığım tecrübe ve bilgiyi paylaşmam gerektiğine karar verdim.

Cilt Bakımı dendiğinde aklımıza ne gelmeli?

Cilt bakımı, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinin profesyonel kişiler tarafından yapılan derinlemesine cilt temizliğidir. Peeling, serum, maske ve masaj ile sonlandırılan bir uygulamadır.

Cilt bakımı esnasında kişinin cilt özelliklerini baz olarak, ihtiyaç duyulan profesyonel ürünler kullanılmaktadır. Burada bir konuya değinmek istiyorum. Cilt bakımı her kadın ve erkeğin temel ihtiyacıdır. Nasıl ki duş alıp vücut hijyeni sağlıyoruz, dişlerimizi fırçalıyoruz, günlük olarak yüzümüzün temel ihtiyacı temizleme, besleme ve koruma adımlarını uygulamamız gerekir.

Hala şu soruyu soranlar oluyor; ya cildim cilt bakımına alışırsa? Bu soru beni çok üzüyor. Bir tabu gibi geliyor insanlara, oysaki ne kadar güzel bir alışkanlıktır bakımlı olmak!

Birçok kozmetik markası da cilt bakımı ve güzellik üzerine evde uygulanabilecek ürünler piyasaya çıkardı. Bu ürünlerle yapılan işlemler ile sizin uygulamalarınız arasındaki fark nedir?

Cilt bakımı sistematik bir süreçtir. Güzellik salonumuzda kullanılan ürünler sağlık bakanlığı onaylı olduğundan aktif içeriği daha yüksektir. Bu sebepten yapılan işlemler sonucunda ciltte gözle görülür fark yaratılır. Bu fark, ev devam ürünleri ile desteklendiğinde sonuç muhteşem olur.

Bundan dolayı ev kullanım ürünleri bizim için çok önemlidir, cilt bakımının devamı olan bir işlemdir. Profesyonel cilt bakımı ev devam ürünleri ile taçlandırılır.

Dermastar Güzellik Merkezi

En çok tercih edilen güzellik uygulamaları hangileri?

Güzellik bütünsel olmalıdır. Güzellik denilince cildimiz, vücudumuz, saçımız, kaşımız ve hatta ruhumuzun güzelliğini kapsar. Bundan dolayı bir adım atılacaksa temel uygulamalardan başlanmalıdır.

Son zamanlarda en çok tercih edilen, güzelliğimizi ön planda tutan uygulamaları sıralamam gerekirse; başta epilasyon yöntemleri, (iğneli epilasyon veya lazer epilasyon) kaş vitaminleri ve micropigmentasyon uygulamalarıdır.
Son olarak pandemiden dolayı alınan fazla kiloları azaltmak ve şekillenmek için bölgesel zayıflama işlemleri.

Özellikle epilasyon konusunda birden fazla cihaz ve uygulama olduğunu biliyorum. Sizin kullandığınız veya önerdiğiniz hangisi ve neden?

Epilasyon konusu hassas ve tecrübe gerektiren bir konudur. Yaklaşık 20 yıllık tecrübeme dayanarak şunu belirtmek isterim ki, kötü cihaz ve yöntem yoktur yanlış kıl yapısına yanlış işlem vardır.

Lazer veya foto epilasyon cihazları siyah, kalın ve yoğun kılların üzerinde uygulandığında hızlı ve konforlu bir süreç sağlıyor. %80-90 kılsızlık mümkün olurken açık renkli kılların ve ince tüylerin yok olması ancak iğneli epilasyon yardımı ile mümkün oluyor.

Benim önerim, epilasyona karar verecek kişilerin mutlaka ön görüşme yaparak kıl yapılarının uzman tarafından tespit edilmesini istemeleridir. Gerek duyulacak uygulamanın belirlenmesinden sonra küçük bir bölgeye deneme yapılmasını ve süreci takip etmelerini beklemesi daha uygun olur.

Kısacası kıllar siyah, kalın ve yoğun ise lazer epilasyon ile azaltıp gerekli durumlarda iğneli epilasyon ile istenilen sıfıra yakın duruma getirilebilir. Eğer kıllar beyaz, sarı, kızıl ve ya çok ince ayva tüyü dediğimiz yapıda ise iğneli epilasyon tek çözümdür.

İğneli epilasyon benim en çok önem verdiğim işlemdir. Sabır, bilgi ve tecrübe gerektirir.

Gençlere kaç yaşından itibaren iğneli epilasyon uygulaması yapılabilir?

Gençlerde epilasyon uygulamaları; kızlarda 2 yıl düzenli regl dönemi geçirmiş olmaları, erkeklerde ise 16-18 yaş aralığında olmaları şartı ile yapılabilir.

İğneli epilasyon yapılacak bölgeye göre ve kişinin ağrı eşiği göz önünde bulundurularak karar verilmesi taraftarıyım. Gençler şuan çok şanslı çünkü alternatifleri var. Lazer epilasyon hızlı konforlu ve daha acısız bir uygulamadır.

İğneli epilasyon hangi bölgelere uygulanır? İşlemden sonra iz kalır mı?

Hormonal bir bozukluk olduğunda mutlaka hekim tedavisi ile paralel yapılması önerilir. Kıllanmaya sebep olan etkeni ortadan kaldırmazsanız, sadece iğneli epilasyon değil lazer epilasyonda da başarı oranınız düşer ve süreç uzar. Bu konunun sadece estetik tarafı yok aynı zamanda fizyolojik sağlımız için de önemli.

Hormonal bozuluktan kaynaklı tüyler iğneli epilasyonla tedavi edilir mi?

Lazer mi iğneli mi diye bir ayırım yapamam. İki yöntem de önemli, burada devreye kıl yapısı ve kişinin sonuç beklentisi giriyor. Eğer kişi sonuç odaklı ilerlemek istiyorsa, uzmanın tavsiyelerine uyması gerekir ve bu tavsiyeler her zaman çok kolay olan lazer uygulaması olmayabilir.

Benim önerim siyah ve kalın kıllara lazer epilasyon, geri kalan tüm kıl tiplerine iğneli epilasyon. Bu iki yöntemin birlikte kombin edilmesi kesin sonuç getirir. Kol bölgesine, kalın ve yoğun yerlere lazer yapılır. İnce ve açık renklere (genellikle üst kol kadınlarda) iğneli ile kısa bir sürede bütünlük sağlamak mümkün olur.

Sonuç almak istiyorsanız işlemlerinizi gerekli zaman aralıkları ve gerekli koruma yöntemlerini ihmal etmeden uzmanın tavsiyelerine uyarak yaptırmanız.

Dermastar Sevnur Ağırkaya röportaj

She and Girls Mayıs 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde