Sanatın ipekle buluşması

Çiğdem Falyalı tarafından kurulmuş olan “ÇF Design” markasının dikkat çeken fular ve pareo tasarımları tamamıyla kendisine ait. Çiğdem Falyalı ÇF design röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

İleride üzerinde kendi çizimlerinin olduğu ipek gömlek, pantolon ve ceket tasarımları ile bir marka olmayı hedefleyen Çiğdem Falyalı ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik…

Röportaj: Banu Çelik

                   Çiğdem Falyalı

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kimdir CF Design kurucusu Çiğdem Falyalı?

1987 yılında İskenderun’da doğdum. 2013 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Aynı sene Kıbrıs’ta evlendim ve şu anda 3 çocuk annesiyim.

15 yıldır Kıbrıs’ta yaşıyorum. Üniversite yıllarından beri modaya büyük bir ilgim vardı ve sürekli kendi tasarımlarımın olduğu bir marka hayal ediyordum. Üniversite biter bitmez evlendiğim için ve arka arkaya anne olmanın vermiş olduğu sorumluluk, kariyerimde ilerlememi ertelememe sebep oldu.

2015 yılında kendime ait bir web sitesi kurdum ve kadınlara yönelik birçok alanda yazılar yazdım. Sürekli yeni bir şeyler araştırıp, öğrenmeyi çok seviyorum. Gün içinde çok hareketli ve sürekli kendime yapacak çok şey bulan biriyimdir. Sanatın her dalı benim için çok değerli.

Yağlı boya, akrilik boya ve sulu boya yapıyorum. Latin müziklerini dinlemeyi çok seviyorum. Dergi okumaya bayılırım hatta 15 yıllık bir dergi koleksiyonum var. Zamanın kıymetini bilen biriyim ve insanın başkalarından daha çok kendine zaman ayırması gerektiğini düşünüyorum.

                       ÇF Design Fular Tasarımı

Neden fular tasarımı?

Günlük hayatımda çok fazla fular kullanan biriyimdir. Tek bir fularla birçok kombin yapabilirsiniz. Bu işe ipek fular tasarımı ile başlamamın ana sebebi, çok yönlü kullanım alanı olması ve her türlü kıyafete renk katması.

Tüm ÇF Design ürünlerinde %100 saf ipek ve el ustalığının en üst düzeyde olduğunu simgeleyen ön yüze dönen ince el dikişi kullanılıyor. Tasarımlarımda kullandığım çizimler yıllardır alışılmış grafik fular figürlerinden çok farklı.

Çevremden aldığım tepkiler hep bu yönde oluyor ve insanlar artık fularların üzerinde aynı desenleri görmekten çok sıkılmış durumda. Kısacası sevdiğim resimleri, en sevdiğim ipek fuların üzerinde görmek beni çok mutlu ediyor.

Tasarımlarınızda güçlü kadın figürlerinin ön planda olduğunu görüyoruz, bunun sizin için öneminden bahseder misiniz?

Ne yazık ki toplumda kadına biçilen birçok rol var. Birçok kadın bu rollerin altında eziliyor ve kendi hayatını başkalarının dayattığı kurallara göre yaşamak zorunda kalıyor.

Bu yüzden de çevremizde çoğu kadın mutsuz ve kendi gücünün farkında değil. Her kadın güçlüdür, önemli olan bu gücün farkında olmak. Ben çizimlerimde kadınları kilolu, zayıf, tembel, çalışkan, güzel, çirkin gibi kalıplara ayırmıyorum. Benim için tüm kadınlar güçlüdür ve güzeldir.

Ve çizdiğim kadınların hepsi kendinden emin ve özgüvenli. Düşünsenize böyle bir aksesuar kullanan bir kadına da bu özgüven yansımaz mı? Kısacası kadınları güçlü görmek istediğim için bu tarz çizimler yapıyorum.

                   ÇF Design Fular Tasarımları

Fular dışında başka ürün tasarımları da yapıyor musunuz?

Fular dışında yaz günlerinde plajlarda oldukça tercih edilen pareo tasarımı da yapıyorum.

Tasarım aşamasında ilham kaynağınız ne oluyor?

Etrafımda gördüğüm tüm renkler, kadınlar, güzel evler… Her şey ilham olabiliyor aslında.

Cf Design dendiğinde insanlarda uyanmasını istediğiniz duygu nedir?

İnsanların ÇF Design ürünlerini kendi zevklerine göre kombin yaptıklarında, tasarımlarımdaki renkler gibi günlerinin rengarenk geçmesini istiyorum. Bunun yanı sıra “Bu fular çok özel ve ben de çok özelim” duygusunu yaşamalarını istiyorum.

Tasarımlarınızda belirlediğiniz bir hedef kitleniz var mı?

ÇF Design ürünlerinin kumaş kalitesi ve bunun sanatla birleşmesi ürünü daha değerli kılıyor. Ürünlerim her yaş grubundan tüm kadın ve hayatlarındaki tüm kadınlara (anne, eş, kardeş, arkadaş, sevgiliye…)

Hediye etmek için tüm erkeklere de hitap ediyor. Kısaca hedef kitlem tüm kadın ve erkekler. Benim için önemli olan, daha çok insana ulaşıp ÇF Design ürünlerini tanıtmak. Bu yüzden hedef kitlesi olarak bir kalıba koymak istemiyorum.

Talep gelirse kişiye özel tasarımlar yaptığınız oluyor mu?

Şimdiye kadar böyle bir tasarım yapmadım. Tabi talep gelirse yapmayı çok isterim. Bu benim için çok heyecan verici olur.

            ÇF Design Fular Tasarımı

Tasarımlarınızı almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler? Mağaza veya web sitesi üzerinden mi satışa sunuyorsunuz?

ÇF Design ürünlerinin satışı şu an için online olarak devam ediyor. İlerleyen zamanlarda ipek kumaş ile yine üzerinde kendi çizimlerimin olduğu kıyafetler tasarlamayı planlıyorum.

Bu gerçekleştiği zaman ilk mağazamı Kıbrıs’ta yaşadığım için burada açmayı düşünüyorum. Daha sonraki zamanlarda da Türkiye’nin birçok ilinde mağaza açmayı planlıyorum.

Tasarımlarımı almak isteyenler @designofcf instagram hesabından ve www.cfdizayn.com web sitesinden siparişlerini oluşturabilirler.

Son olarak pandemi döneminin herkes için çok zor geçtiğini söyleyebiliriz. Siz nasıl bir süreçten geçtiniz ve önümüzdeki yıllar için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Pandemi dönemi benim için de çok zor geçti ve daha hala endişe içinde geçiyor. Bunun yanında çocuklarımın okullarının kapalı olmasından dolayı online dersler ile çok büyük bir bocalama yaşadılar.

Bana tek katkısı bu süreçte bol bol çizim yapıp yeni bir şeyler üretmenin verdiği mutluluk oldu. Umuyorum ki en kısa sürede sağlığımızla ilgili endişe duymadan özgürlüğümüze yeniden kavuşuruz.

Önümüzdeki yıllar için hedefim tasarımlarımı tüm kadınların üzerinde görmek. Bunun yanı sıra ilerleyen yıllarda üzerinde kendi çizimlerimin olduğu ipek gömlek, pantolon ve ceket tasarımları yapmak istiyorum.

Ben yıllardır dergi okumayı çok seven biriyimdir, bu yüzden dergiler için özel çizimler yapmayı çok isterim. Umarım tüm kadınlar hayallerinin arkasından gidebilecek cesareti bulabilirler.

Çiğdem Falyalı ÇF design röportaj

She and Girls Ağustos 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!