Sevmek bir oluş halidir!

“Hayvanlarla ilişkimiz birçok açıdan işlenmiş olsa da daha önce elementsel açıdan hiç işlenmemişti. Bu kitapla unutulmuş bir alanı yeniden aralamanın, böylesi zorlayıcı bir dönemde herkese iyi geleceğini düşünüyorum.” Çetin Çetintaş röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Yoga ve meditasyon üzerine yaptığı çalışmalarla Türkiye’de binlerce kişiye ilham olan Çetin Çetintaş, ile yoga ve yeni kitabı ‘Hayvanlardan Destek Almanın Gizemli Sanatı’ üzerine çok keyifli bir söyleşi yaptık.

Röportaj: Sedef Tosun

Çetin Çetintaş

Hayvanlarla insan ilişkisini element ve nitelikler boyutunda inceleyen ilk kitap olduğunu belirtiyorsunuz. Bu kitabı yazma fikri nasıl oluştu?

Elementler üzerine yazdığım 2019 yılında yayımlanan “Hayat Sana Ne Anlatıyor” kitabım büyük bir ilgi gördü. Birçok kişinin elementlerle ilgili bilgilere ve pratiklere ihtiyaç duyduğunu YouTube’da hazırladığım elementler serimde de fark etmiştim.

Geçtiğimiz iki yıl elementlerle ilgili o kadar çok soru aldım ki, elementler konusunu başka bir boyuttan daha işleme ihtiyacı doğdu. Sonuç olarak elementleri daha derinden anlatmak ve herkesin kafasında oluşan sorulara cevap olması niyetiyle bu kitabı hazırlamaya karar verdim.

Bu sefer konuyu farklı bir açıdan işleyerek okuyucularımın yaşama yepyeni bir pencereden bakmasını hedefledim. Hayvanlarla ilişkimiz birçok açıdan işlenmiş olsa da daha önce elementsel açıdan hiç işlenmemişti. Bu kitapla unutulmuş bir alanı yeniden aralamanın, böylesi zorlayıcı bir dönemde herkese iyi geleceğini düşünüyorum.

Birçok kitap yazdınız ve dünyada bilinen birisiniz. Bu süreçler size neler kattı?

Bir şeyler ürettiğinizde, ürettiğiniz şeylerle ilgili gelen sorular ve oluşan talepler otomatik olarak yeni üretimlerin kapılarını aralıyor.

Bu durum beni doğal olarak daha çok üreten biri haline dönüştürdü. Bir manastırda insanlardan uzak yaşamaya devam etseydim bu üretim gerçekleşemezdi. Üretimimin ilhamı benimle birlikte pratik yapan öğrencilerim.

Türkiye’de yogayı yaymak için yeni çalışmalarınız olacak mı?

Açıkçası yogayı yaymak gibi bir hedefim yok. Ben yogayı kendime çok iyi geldiği için yapıyorum ve başka birine de belki faydası olur diye paylaşıyorum.

Yıllar içinde faydasını gören milyonu aşan insanla farklı platformlarda buluştuk. Bu oluşan birlikteliğin verdiği güçle tabii ki paylaşmaya ve üretmeye devam edeceğim.

Üstelik artık sadece ben değil benimle birlikte bütün YogaKioo öğretmenleri de farklı platformlarda üretmeye ve paylaşmaya devam ediyor.

Hayvanların ruhuna yolculuk sizin için ne ifade ediyor biraz açar mısınız?

Kendim olmayı ifade ediyor. Neyi görüyorsak, onda aslında tüm varlığımızı görüyoruz. Kendimiz olarak görebildiğimiz her şey kadar genişliyor, büyüyoruz.

Bu da bizi yogaya yani “birleşme” haline götürüyor. Üzerine çalıştığımız her hayvan arketipi, dışarıda gördüğümüz bir şeyi daha içeride keşfetmemizi ve böylelikle bizi sarıp sarmalayan bu dünyayla bütünleşmemizi sağlıyor.

Kurmanadyam terimi tam olarak ne anlama geliyor?

Kurmanadyam bedenimizdeki tüm çakraları yöneten, yönetici çakradır. Bu çakra en çok hayvanlar yoluyla tetiklenir ve dengelenir. Bir hayvan beslemek ya da oturup hayvanları izlemek, dinlemek gibi eylemlerde bulunmak dahi bu çakraya iyi gelir.

Kurmanadyam üzerine çok konuşulmayan ve internette dahi çok bilgi paylaşılmayan bir çakradır. Eski yazıtlar bununla ilgili bilgiler anlatsa da günümüzde diğer çakralar kadar bilgisi yaygınlaşmamıştır.

Hayvanlardan Destek Almanın Gizemli Sanatı Çetin Çetintaş

Kitabınızda arketip, elementler, insan, hayvan gibi birçok düşünceyi, yaşamı, kavramı bir araya getiriyorsunuz. Bu kavramları bir araya getirip bir yaşam felsefesi oluşturmak zor değil mi? Sizin için böyle şeyleri bir fikre dönüştürmenin süreci nasıl işliyor?

Bence kitap yazmanın en zor tarafı, önce ne yazmak istediğinizi fark etmek ve ardından yazacağınız şeyi sağlam bir temeli olan bir felsefeye oturtmak. Ben üzerine yazdığım her şeyi yaşıyorum.

Yani bu bilgiler benim için okunup öğrenilen değil, yaşam içinde her daim pratik edilen ve yaşamımın kendisine dönüşmüş bilgiler.

İçinde bulunduğum dönemde özellikle hayatımda hangi konular aktifse, o konular arasından bir başlık seçiyor ve onu kitap haline getirmek için şekillendiriyorum.

Yaşamım o kadar zengin ki benim için bir fikri üretmek ve yazmaktan daha zor olan, şimdi hangisine başlayacağıma karar vermek.

Sizin hayvanlarla ilişkiniz nasıl?

Tahmin edebileceğiniz gibi hayvansal gıdalar tüketmiyor ve hayvansal ürünler kullanmıyorum. Varolan her canlının aynı değerde olduğunun bilincinde olarak yaşamak gerek.

Aksi takdirde huzurlu bir varoluş haline çekilmek mümkün değil. Kırklareli’nde açılacak olan Kioo Retreat Center’da da terk edilmiş, yaşlanmış atlara bir yaşam alanı kurmaktayız.

Sevmek bir söz değil, oluş halidir. Ne söylediğimiz değil nasıl davrandığımız önemli olandır. Hayvanları birçoğumuz çok sevdiğimizi söyleriz. Peki insan sevdiği şeye nasıl davranır? Bunu da bir düşünmek gerek.

Kitabınızda kendinize en yakın hissettiğiniz hayvan arketipi hangisi?

Bu dönemde en çok destek aldığım hayvanlar şu dönemde at ve ejderha. At, ustası olduğunuz konuda sıra dışı işler yapmanız için size yol gösterirken, ejderhaysa bunu en yüksek potansiyelde yapmaya olanak sağlıyor.

Hayatınızda yoga alanında uzmanlaşmamış olsaydınız ne yapmak, ne olmak isterdiniz?

Bir gün yogada derinleşebilmek için ne yapmam gerekiyorsa, nasıl bir yoldan geçmem gerekiyorsa o yolda yürümek isterdim…

Çetin Çetintaş röportaj

She and Girls Mayıs 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!