Bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor! Bitter çikolata bağışıklığı güçlendiriyor!

Bitter çikolatanın faydaları

Bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor! Bitter çikolata bağışıklığı güçlendiriyor! Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çikolatanın bitter hali, sadece lezzet ve mutluluk değil sağlık da dağıtıyor. Bitter çikolatanın faydaları

Instagram Hesabımız

Aztek ve Mayalar, kakaoyu sadece içmekle kalmadılar, ticarette de para yerine kakao kullandılar. Mayalar ve Aztekler çikolatanın sıvı halinin tadını çıkarırken Avrupa ise bu vazgeçilmez lezzetin tadını 16. yüzyılda fark etti. Kristof Kolomb’un keşif gezisinde gördüğü bu lezzet İspanyollar tarafından önce Avrupa’ya, oradan da dünyaya yayıldı. İlk çikolata ise 1876 yılında İngiltere’de üretildi. Aynı dönemde İsviçreli Daniel Peter ise sütteki fazla suyu çıkarıp çikolatayla karıştırarak dünyayı sütlü çikolatayla tanıştırdı.

Bitter çikolata bağışıklığı güçlendiriyor! Bitter çikolatanın faydaları.

İçinde yüksek oranda kakao bulunan, süt ve süt türevlerini içermeyen çikolatalar bitter çikolata olarak kabul ediliyor.

Yüzde 70–85 kakao oranına sahip 100 gramlık bitter çikolata ortalama 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının yüzde 67’sini, magnezyum’un yüzde 58’ini, bakır’ın yüzde 89’unu, manganezin yüzde 98’in ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Güçlü antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktiren flavonoidlerin sebze ve meyvelerin yanında en çok bulunduğu lezzetlerin başında bitter çikolata geliyor.

Bitter çikolata, beyin fonksiyonlarını desteklerken kalbi koruyor. Enerjiyi yükselttiği gibi stresi de azaltıyor.

Sağlığa faydalı doymamış yağ asidi içeren bitter çikolata, kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterolü ise yükseltiyor.

Bitter çikolatanın içerisinde bulunan teobromin, özellikle soğuk kış günlerinde pek çok kişinin muzdarip olduğu öksürüğe ve boğazdaki kaşıntıya iyi geliyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor, kan şekerinin kontrolüne, kalp sağlığını iyileştirmeye, kas ve sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı oluyor.

Bu lezzetlerin tadına doyamayacaksınız

Kahve Dünyası, Ekvador, Madagaskar, Tanzanya, Venezuela, Gana – Fildişi Sahili ve Kolombiya’nın en kaliteli kakao taneleriyle hazırlanan bitter “El Yapımı Orijin Tablet Çikolata”ları lezzetiyle adeta alışkanlık yapıyor.

Kahve Dünyası El Yapımı Orijin Tablet Çikolata çeşitleri yüzde 52-80 oranında kakao içeriyor. Kahve Dünyası’nın “Fit Lezzetler” kategorisinde sunduğu, çok özel bir ürün olan Kahve Dünyası Kakao Nibi ise Gana’nın en kaliteli kakao çekirdeklerinin kavrulması sonrasında kırılıp kabuklarının ayrılmasıyla elde ediliyor.

Şeker içermeyen kakao nibi, gevrekliğiyle ve lezzetiyle dikkat çekiyor. Yüksek oranla lif içeren, yüksek besin değerine sahip, kakao tozundan daha fazla antioksidan içeren kakao nibi, bağışıklığı güçlendiriyor, kan şekerinin kontrolüne, kalp sağlığını iyileştirmeye, kas ve sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı oluyor.

Bitter çikolatanın faydaları

She and Girls Ocak 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde