Rüzgar gibi geçen cuma indiriminde şampiyon hangi il oldu?

İndirim avcıları, 23 Kasım Cuma günü başlayan alışveriş çılgınlığında Türkiye’nin günlük alışveriş hacmini bir günde tam 5 katına çıkardı. Türkiye’de 29 binden fazla üye iş yerine ödeme altyapısı sunan ve on binlerce e-ticaret müşterisine güvenli alışveriş hizmeti veren fintech şirketi iyzico’nun elde ettiği çarpıcı verilere göre Cuma günü işlem adedi 4 kat artarken, alışverişlerin yüzde 62’sini kadınlar gerçekleştirdi. Alışveriş çılgınlığı

GECE KUŞLARI İNDİRİM AVINDA
Normal bir günde alışverişin en yoğun olduğu saatler 13.00-16.00 arasıyken, iyzico’nun verilerine göre alışveriş tutkunları, 23 Kasım Cuma günü en çok 21.00’den sonra sepetleri doldurmaya başladı. Alışverişlerin yüzde 64’ü 21.00-00.00 saatleri arasında yapıldı; gece 01.00’e kadar da alışverişin hızı hiç kesilmedi.

TRABZONLU KADINLAR ATAKTA
Peki, İstanbul dışında illere göre alışveriş oranlarını incelediğimizde şampiyon hangi il oldu? Cevap, Ankara! Başkent’i sırasıyla İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli takip etti. En iyi çıkış yapanlar ise Trabzonlu kadınlar oldu. Trabzon’da alışveriş hacmi bir günde yüzde 33 arttı. Trabzon’da gerçekleşen online alışverişlerin yüzde 79’u kadınlar tarafından gerçekleştirildi. Alışveriş oranını en çok arttıran ikinci il ise yüzde %30,4 artışla Giresun.

iyzico

EN ÇOK SEYAHATE PARA HARCADIK
Kategori bazlı sepet ortalamalarını incelediğimizde ise 568 TL ile seyahat kategorisi, 23 Kasım alışveriş çılgınlığının şampiyonu oldu. iyzico’nun elde ettiği verilere göre alışverişlerin yüzde 71’i kredi kartlarıyla yapılırken; taksitle ödeme oranı son 30 günlük veriyle kıyaslandığında artış gösterdi İstanbul ve Ankara’da alışverişlerin büyük kısmı ise masaüstü bilgisayarlardan yapıldı.

BLACK FRIDAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Türkiye’de e-ticaretin önemli lokomotiflerinden olan bu kampanya dönemi nerede ortaya çıktı ve hayatımıza nasıl girdi? Kaynaklara göre ilk defa 1960’larda Filedelfiya’da beliren “Black Friday” kavramı, mağazalarda gerçekleşen indirimler sebebiyle şehirde ortaya çıkan izdiham ve kaostan ötürü polis kuvvetlerinin sıklıkla kullanmaya başladığı bir tabir olarak hayatımıza giriyor. Avrupa’da ve dünyada perakende e-ticaret oranları %20’lerdeyken, ülkemizde hala %4 seviyesinde seyir ettiği göz önünde bulundurulduğunda bu gibi kampanya dönemlerinin e-ticaret pazarının büyümesine etkisi oldukça büyük.

Alışveriş çılgınlığı

SHE AND GIRLS BAHAR 2024