Sonbahar Detoksu

Yaz çok güzeldi ama sıcaklar cildinize zarar verdi değil mi? Tuzlu su, klor, rüzgarda uçuşan kumlar, güneşin zararlı ışınları ve tabii ki sıcakların kaçınılmaz sonu ter… Yüz ve vücut bakımında püf noktalar

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bütün bunlara mevsim değişikliğinin de sebep olduğu elastikiyet kaybı, kılcal damarların belirginleşmesi, çatlaklar, kırışıklıklar ve kuruluk da eklenince cildimizi hızla yıprandı.

Yorulmuş olan cildimizi onarmak için sonbaharda neler yapmalıyız? Gelin birlikte bakalım.

HYALURONİK ASİT DESTEĞİ

Yoğun güneş ışınlarının etkisiyle oluşan cilt lekelerine mevsim değişiklikleri de eklenince cildin savunma mekanizması günden güne yavaşlar ve buna bağlı olarak cildin elastikiyet kaybı oluşur kolajen desteği azalır.

Cilt kuruluğu ve sarkma gibi fiziksel değişimlerle karşılaşılabilir. Bu süreçte cilt problemlerinin önüne geçebilmek adına cildi hyaluronik asit desteklemek doğru bir seçim olacaktır.

Özellikle güneşe fazla maruz kalmış ciltler bu mevsimde her zamankinden daha fazla destek almalıdır.

L’Oreal Paris Revitalift Serum

YOĞUN NEMLENDİRİCİLERE GEÇİŞ

Ani ısı değişiklikleri beraberinde nem sorununu getirir. Bu neden Sonbahar aylarında, yazın kullandığımız hafif yapılı jel nemlendiricilerin yerini yoğun formüllü nemlendiriciler almalıdır.

Nem onarım sürecinin anahtar kelimesidir. Bu süreçte cildinizi ne kadar nemli tutarsanız o kadar hızlı onarırsınız.

Özellikle sonbahar ve hatta kış aylarında cildin elastikiyet kaybını hızlı onaran ve cilde dolgunluk ve uzun süreli nem vadeden nemlendiricileri bakım rutinlerinize dahil etmeyi alışkanlık haline getirin.

Clinique Moisture Surge

UV IŞINLARINA KARŞI KORUNMAYA DEVAM

Güneş kendini eskisi kadar sık göstermeyebilir, bu sizi yanıltmasın. Cildinizi her mevsim güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaya devam etmelisiniz.

Belki daha hafif yapılı, makyaj bazı olarak da kullanabileceğiniz cildinizi UV ışınlarına karşı koruyan ürünler tercih edebilirsiniz.

La Roche Posay

ACİL DURUM MASKELERİYLE NEME DOYUN

Özellikle ani ısı değişimlerinin gündemimiz haline geldiği sonbaharda cilt bakım rutinlerinize cildinize iyi gelen bir nem maskesini eklemelisiniz.

Nem maskelerini günün her vakti kullanabileceğiniz için sabah ya da akşam bakımlarınıza dahil etmek sizin seçiminiz.

Haftada 2-3 kez uygulayacağınız yoğun nem maskesi ile cildinizdeki lekelerden kurtulabilir, her daim canlı ve ışıl ışıl gözükebilirsiniz.

Lierac Lumilogie

Hollywood’un en seksi 10 kadınının vazgeçemediği güzellik sırları.

SERUM SEÇİMİ

Serum cilde en hızlı etkiyi veren içeriklerin başında geliyor. Cildinizin ihtiyaçlarına odaklanarak seçeceğiniz bir serum ile sorunları ortadan kaldırabilir daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Serum seçiminiz mevsimsel ve cilt yapınıza bağlı olarak dönemsellik gösterecektir.

Bu nedenle sonbaharda sık rastlanan 2 cilt sorununa yönelik serum önerilerimizi sizler için derledik.

Gözenek Sorunu

Hazır gözeneklerden bahsetmişken bu konuyu özelinde ele almak istedim. Sıcakların etkisiyle tıkanan gözenekler özellikle bu dönemde daha da belirgin hale gelirler.

Bu süreçte gözenekleri temizlemek kadar sıkılaşmalarını sağlamak da önemlidir. Sorunu kısa vadede çözümleyebilmek adına gözenek temizleyici ve sıkılaştırıcı bu serumu sonbahar bakım rutinlerinize dahil etmelisiniz.

Estee Lauder Idealist Pore Minimizing Skin Refinisher

Cilt Lekeleri

Güneşin zararlı ışınlarından en dertli olduğumuz konu hiperpigmentasyon olarak adlandırdığımız lekelerin artışı. Bir de güneşlenmeyi sevenlerdenseniz bu lekelerle başınız dertte demektir.

Cilt lekeleri bazen ciddi sorunlara neden olabileceği için, cilt doktorunuza danışarak belirleyeceğiniz bakım rutinleri ile cildinizi aydınlatabilir, lekelerin küçülmesini sağlayarak onlardan belli bir ölçüde kurtulabilirsiniz.

Cilt doktorunuzdan önemli bir hastalık olmadığı görüşünü aldıysanız size ciltpigmentasyonunu eşitleyen şahane bir öneri ile geldik.

Nivea Luminous

PEELİNG İLE ARIN

Özellikle sonbahar aylarında en sık rastlanan cilt sorunları pul pul dökülmeler ve renk eşitsizlikleri. Cilt üst yüzeyi ani ısı değişiminde kuruyarak, tepkime gösterir.

Kuruyan tabaka cilde tutunmayı bırakır ve zamanla dökülmeye başlar. Bu süreci kimyasal peelinlerden destek alarak yönetmek mümkün.

Abartıya kaçmadan, haftada 2 kez uygulayarak, doğru ve etkili bir peeling yardımıyla cildi her daim temiz ve canlı tutabilmek hiç de zor değil.

New Lab Aha Bha

EN ÖNEMLİSİ CİLT TEMİZLİĞİ

Yüksek sıcaklığa maruz kalan cilt savunma mekanizmasını sağlarken, ter oluşumuna neden olur. Oluşan ter derideki yağ üretimini hızlandırır. Cildi temiz tutmak her zamankinden daha da önemlidir.

Biriken yağ gözenekleri tıkar ve akne problemlerine neden olabilir. Unutmayalım ki sağlıklı bir cilt, temiz ciltten doğar.

Sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez temizleme jellerinden alacağınız yardım ile duru ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmak mümkün.

Epique

NEMLENSİN DUDAKLAR

Sonbaharda en çok özen gösterilmesi gereken noktalardan biri varsa o da dudaklar. Ani ısı değişimlerinde en çok etkilenen hep dudaklar oluyor. Soğuyan hava ilk etkisini dudaklarda çatlak oluşumlarına neden olarak gösteriyor.

Dudaklarınızın her mevsim nemli ve dolgun gözükmesi için rutinlerinize paraben içermeyen doğal bakım ürünlerinden bir tanesini dahil edin.

Nuxe Very Rose

VÜCUDUN NEM DENGESİ VE ONARIMI

Cilt deyince aklınıza sadece yüz ve boyun bölgeniz gelmiyordur elbette. Güneşin zararlıı ışınlarından vücudumuz da payını aldı.

Hem nem dengesini korumak hem de yaza hazırladığımız vücudumuzu sıkılaşıp forma girmek de Sonbahar rutinlerimizden olmalı.

Yoğun neme ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde kremlerden ziyade, vücut yağlarını tercih etmeli, cildinizin nem dengesini korumalısınız.

Nivea Q10 sıkılaştırıcı vücut yağı ile cildi nemlendirirken, 2 hafta gibi kısa bir sürede sıkılaştırma, 4 haftalık düzenli kullanımda da çatlaklara savaş açmak mümkün.

Nivea Q10

Yüz ve vücut bakımında püf noktalar

She and Girls Ekim 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM