Her Çocuk Darama Eğitimi Almalı

“Güçlü bir öğrenci ve öğretmen ilişkisindeki birinci basamak güvendir. Çocukların öğretmene olan güveni, öğrenci ve öğretmen ilişkisindeki en temel faktördür. Bir çocuk öğretmenine güvenirse, onun verdiği eğitimi de kolaylıkla alır. Drama Öğretmeni ve Yazar Yasemin Aykol

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bir öğrencinin öğretmeni hem sevmesi hem sayması bütün eğitim sistemini kolaylaştırır ve bu şekilde de güçlü öğrenciler yetiştirilir” sözleriyle çocuklarla olan güçlü bağını içtenlikle ifade eden onları en derin yönleriyle çok iyi anlayarak mesleğini icra eden Drama Öğretmeni ve Yazar Yasemin Aykol ile çocukların sağlıklı gelişimini konuştuk. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Drama Öğretmeni ve Yazar Yasemin Aykol

Ben sizi öğretmen, yazar ve drama lideri olarak tanıyorum. Siz kendinizi bize tanıtır mısınız?

Öncelikle bir anneyim, 3 tane oğlum, 3 tane de yeğenim kocaman bir ailem var. Drama öğretmeniyim. Şu anda Koza İlköğretim Okulu’nda aktif olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda da yazarım, 50’den fazla hikayem var. Hayata bakışım hep farklı olmuştur. Çocuklar kırmızı çizgimdir. Benim dünyam farklı, önceliklerim farklı, hayat felsefem farklı kendi doğrularımın, mantığımın ve kalbimin ikna olmadığı her şey bana yalan gelir. Koşulsuz güvendiğim Allah’ım ve aynada gördüğümdür.

Drama öğretmeninin görevlileri nelerdir? Ne iş yapar?

Bir drama öğretmenin görevi; çocukların sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak, basitten karmaşığa, yakından uzağa, çocuklara hem fiziksel hem de zihinsel eğitim veren kişidir. Deneyimlerden yola çıkarak doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak olayları canlandırır. Çocuklara anlatmak istediğini onların dilinden onlara aktarır.

Güçlü bir öğrenci öğretmen ilişkisi nasıl kurulur?

Güçlü bir öğrenci ve öğretmen ilişkisindeki birinci basamak güvendir. Çocukların öğretmene olan güveni, öğrenci ve öğretmen ilişkisindeki en temel faktördür.

İstanbullular Edis ile Eğlenceye Doyacak

Bir çocuk öğretmenine güvenirse, onun verdiği eğitimi de kolaylıkla alır. Bir öğrencinin öğretmeni hem sevmesi hem sayması bütün eğitim sistemini kolaylaştırır ve bu şekilde de güçlü öğrenciler yetiştirilir. Benin fikrim bu yönde.

Öğrencilerin sorunları olduğunda, onlarla nasıl bir yol izliyorsunuz?

Öğrencilerimle nasıl bir yol izliyorum. İlk derslerimde işlediğim konulardan bir tanesi empati duygusudur. Bir çocuk empati duygusunu öğrendikten sonra arkadaşlarıyla problemini daha kolay çözer. Kendiyle ilgili bir sorun olduğunda sakin bir şekilde konuşarak oyunlarla doğaçlama yaparak onu çözmeye çalışırız. En önemli unsurlardan bir tanesi de öğretmene yani bana sorununu dile getirmesidir. Sorundan daha çok bu benim için önemlidir. Sorunu her türlü çözeriz.

Dramanın okuldaki önemi nedir?

Okuldaki drama dersi çok önemlidir. Kesinlikle her okulda olması gereken bir derstir. Drama tiyatro değildir, drama her yaştaki çocuğun kendini ifade edebilmesi için alması gereken çok önemli bir eğitimdir.

Eğer yazar olmasaydınız hangi işle meşgul olmak isterdiniz?         

Yazarlık benim keyif alanım, farklı dünyam. Öğretmenlikle birleşince içimdeki kız çocuğunu da mutlu ediyorum. Yazar ve öğretmen olmasaydım kesinlikle psikolog olurdum. Ama psikolog da olmak istemezdim, çünkü oğlumun bana her zaman söylediği bir söz var “anne dünyayı sen kurtaramazsın.” Çünkü bu kadar ayrıntıcı olmam beni yoruyor.

Hangi kitapları yazdınız?

Gölge Dünya, Afacanlar, Macera Peşinde, Bilinmeze Yolculuk, Kahraman Korkuluk, Çıkmaz Sokak, On Ada Krallığı, Davetsiz Misafir, Huysuz Çoban, Küçük Pilot, Her Şeyin Bir Tarihi Var, Kağıt Uçak.

En son hangi kitabı okudunuz?                                    

Sol ayağım Christy Brown beni çok etkileyen bir kitap oldu. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap, her zaman herkesin her şeyi yapabileceğini gösteren bir kitap.

Yazarken sizi en çok zorlayan şey nedir?               

Elimde bir sürü malzeme olup kafamın karışıyor olması beni çok zorluyor. Çünkü evimde çocuklarım ve yeğenlerimle yaşadığımız keyifli saatler, öğrencilerimle yaşadıklarım, her imzaya gittiğimde, farklı şehirlerde farklı çocuklarla yaşadığım anlar. Kısacası okyanus kadar büyük bir hayal dünyasına sahip olup bunu bir havuza sığdırıyor olmak açıkçası beni zorluyor.

En sevdiğiniz yazarı sorsam kim diye cevaplardınız? 

Kesinlikle yavuz abi, Yavuz Bahadıroğlu. Vefat etmeden önce tanışma ve sohbet etme fırsatım da oldu. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Hayata bakışı görüşü ve fikirleri benim için çok kıymetli, hürmetle anıyorum.

Drama Öğretmeni ve Yazar Yasemin Aykol

She and Girls Yaz 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS SONBAHAR 2023