Sen hangi vücut tipisin? Vücut tipine göre giyinme önerileri!

Vücudunuz hangi tip olursa olsun önemli olan kendinizle barışık olmanız ve sevmeniz. Böylece ne giyerseniz giyin sizin pozitif enerjiniz ile harika görünecektir. Vücut tipine göre giyinme önerileri

She and Girls Dergisi

Temel alınan  sekiz tip farklı vücut tipi var ama biz  yaygın olarak bilinen beş vücut tipini ele aldık. Sen hangi vücut tipisin?

TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ ;
Ülkemizde sık görmediğimiz bir vücut yapısı. Üst beden ve omuzlar geniş vücudun alt kısmına inildikçe ince bacaklar ve basenler.
Bu vücut tipinde amaç, dikkatleri üst gövdeden uzağa çekerek üst ve alt gövde ile denge oluşturmak olmalı.
Yatay çizgileri alt gövdede, dikey çizgileri üst gövdede kullanmak önemli.

A tipi etekler belden kesen elbiseler sizde harika duracaktır. Kesinlikle sert kumaşlardan, büyük yakalı üstlerden, dar örgü kazaklar ve kruvaze ceketlerden uzak durmalısınız. Yüksek bel pantolonlar her ne kadar bu sezonun favorisi olsa da sizin vücut tipiniz de istenen etkiyi göstermeyecektir, üzgünüm.

Ünlülerden örnek vermek gerekirse; Angelina Jolie, Uma Thurman, Catherine Zeta Jones bu vücut tipine sahiptir. Onların nasıl parçalar seçtiğine bakarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Angelina Jolie

ARMUT veya ÜÇGEN VÜCUT TİPİ;
Üçgen Şekli Kadınlarda  en yaygın görülen vücut şekillerinden biridir. Dar omuzlar, küçük bel ve büyük kalçalar.
Bu vücut tipinde amaç, üst bedeninizi görsel olarak genişleterek denge oluşturmaktır.

Yatay çizgileri üst gövdede kullanın. Vücudu saran elbiseler denemekten sakın çekinmeyin. Sonuca oldukça şaşırabilirsiniz. Geniş yaka kesimler omuzlarınızın görünümünü genişleterek alt kısmı dengeler. Dize kadar uzanan uzun kabanlar tam sizin tarzınız. Sade bir gömlek tişört veya bluz üzerine giyilen bir süveter size kıvrımlı, harika bir görünüm sağlayacaktır. A tipi etekler tam size göre. Bacaklarınızı göstermek isterseniz vücudunuzun alt yarısında koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Kargo pantolonlar, kalem etekler, skinny jeansler spagetti askılı üstler ile (Kardaishan gibi görünmek isteyenler hariç), kapri pantolonlar ve ayak bileğinden kayışlı ayakkabılar kesinlikle size uygun değil!

Ünlüler dünyasında kimler üçgen tip dereniz; Shakira, Sandra Bullock, Halle Berry, Meryl Streep en iyi örneklerden. Onların nasıl parçalar seçtiğine bakarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Halle Berry

KUM SAATİ VÜCUT TİPİ;
Kum saati vücut şeklinde; omuz genişliği genellikle basenlerle aynıdır, bel bölgesi belirgin bir şekilde incedir.
En önemli nokta belinizin vurgulanmasıdır. Bir kemer kullanın veya belinize oturan elbiseler veya diğer giysiler seçin.
Yatay çizgiler kullanacaksanız, bunu hem alt hem de üst bölgede kullanmak en iyisi olacaktır, ancak bel alanını, bir kemer ile ayırmanız önemli. . Bu şekilde vücudunuz dengeli kalacaktır. V yakalı üstler tam size göre. Bol, hatları belli olmayan elbiseler yerine üzerinize tam oturan elbiseleri tercih edin. Deniz kızı elbiseleri sizin için icat edildi 🙂
Mini etekler yerine midi veya uzun etekler ve elbette ki kalem etekler size daha çok yakışacaktır.

Boyfriend tarzı pantolonlardan boyunuz kısa ise kesinlikle uzak durun derim. Üst bölgenizde fırfırlı üstler kullanmamaya dikkat edelim

Elbette ki kum saatine en iyi örnek Marilyn Monroe, günümüzden Beyonce, Kim Kardashian. Onların nasıl parçalar seçtiğine bakarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Kim Kardashian

DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ;
Bu vücut tipi düz bir belden ve daha ince bir alttan oluştuğundan hedef noktanız stili açıkça belli olan düz çizgilere sahip kıyafetler giymek olmalıdır. Kadınların büyük bir kısmı yaşla birlikte belin kalınlaşması sebebi ile dikdörtgen vücut şekline benzemeye başladıklarını fark edeceklerdir.
Asıl hedefimiz kısa ve ağır görünmekten kaçınmak! Amaç vücudu görsel olarak uzatarak, omuzları belirginleştirmek.
Klasik yuvarlak boyunlu bir süveter, belinize işaret eden açılı ceketler, omuz çizgilerinize yapılan vurgu, yüksek belli elbiseler, akan şifonlar, kemerli ¾ uzunlukta ceketler veya trençkotlar tam size göre. Dikkatleri vücudunuzun üst kısmına ve merkeze odaklayan aksesuarlar, takılar kemerler gibi.

Vücut hatlarınızı ortaya çıkaran elbiseler kesinlikle size uygun değil. Unutmayın hedefimiz dikdörtgen görünümü belirginleştirmek değildi! Bol pantolonlar, over size ya da tam tersi kısa üstler, dar etekler, düşük bel altlar uzak durulacak parçalar arasında.

Peki hangi ünlüler dikdörtgen vücut yapısına sahip derseniz; Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Cameron Diaz. Onların nasıl parçalar seçtiğine bakarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Gwyneth Paltrow

YUVARLAK veya ELMA VÜCUT TİPİ;
Elma şeklindeki bir kadın, ağırlığının çoğunu vücudunun üst yarısında taşıyan kadındır. Genel olarak, göğüs ve kollar biraz daha büyüktür ve biraz karın hacmi oluşur, ayrıca elma şeklindeki bir kadının omuz genişliği genellikle kalça genişliğinden daha büyüktür.
Peki ne yapmak gerekir; bacaklarınızı gösterin! Bacaklarınız sizin en iyi varlığınız! Diz üstü etek ve şort giyerek dikkatleri onların üzerine çekin. Kemerlerden uzak durmanızda fayda var. Orta bölgenize hacim kazandırmayacak parçalara odaklanın lütfen. Bedenin alt yarısında çizgili desenler tercih edin ama asla ve asla üst yarınızda yatay çizgili desen tercih etmeyin.

Kruvaze bağlanan hırkalar veya ceketler orta bölgedeki hacmi azaltacağından tercih edilebilir.
Kesinlikle kaçınılması gereken parçalar; halter yaka üstler / elbiseler, bol / büyük pantolonlar, jeanler, skinny pantolonlar, sizi saran üstler.

Elma tipli ünlü yok mu – elbette ki var; Liz Hurley, Adele, Lindsay Lohan. Onların nasıl parçalar seçtiğine bakarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

En önemlisi elbette ki sizin kendi bedeninizi sevmeniz ve aynaya baktığınızda gördüğünüz vücuttan mutlu olmanız.

Sevgiyle kalın…

Vücut tipine göre giyinme önerileri

Etiketler:, , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
3 shares