Sürdürülebilir ev dekorasyonunun 6 yolu

Ev içi düzenlemelerinde çevre dostu olmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Bu 6 farklı değişikliği uygulayarak gezegeni kurtarmak adına büyük farklar yaratmak için küçük birer adım atabilirsiniz. Sürdürülebilir ev dekorasyonu önerileri

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Gezegen ve ekoloji üzerindeki olumsuz etkimizin farkındalığıyla birçoğumuz sürdürülebilir yaşamın ayak izlerini takip etmeye çalışıyoruz.

Bu adımlar bize ait en küçük gezegen olan “evlerimiz” için de geçerli; dekorasyonumuzda ve ev eşyalarımızda yapacağımız minik değişiklikler sürdürülebilir yaşam için büyük kazanımlar getirebilir. Ev dekorasyonunuzu sürdürülebilir yaşam tarzına uyarlamak için bu 6 yöntemi deneyebilirsiniz.

Doğal ve vegan malzemeleri tercih edin

Mobilya yapımında kullanılan bazı malzemelerin pek de çevre dostu olduğunu söyleyemeyiz; gerçek deri ve plâstik bunların başında geliyor. Hayvansal ürünler, sera gazı oluşumunda oldukça büyük bir pay sahibi.

Plastiğin zararlarını söylemeye dahi gerek yok. Bu nedenle pamuklu ve keten kumaşları, ahşap ve cam gibi doğal malzemeleri ve suni deriyi ev eşyalarında tercih edebilirsiniz. Yapabiliyorsanız, büyüme süreçlerinde herhangi bir kimyasal madde kullanmayan ve çok daha sürdürülebilir organik versiyonları satın almaya çalışın.

Yerli üretime önem verin

İthalat ve ihracat için kullanılan ulaşım araçları karbon emisyonlarının yaklaşık %29’una katkıda bulunur.

Mümkün olduğunca mobilyalarınızı yerli üreticilerden satın alarak tedarik zincirlerinin neden olduğu karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir, yerli üreticiyi destekleyebilir ve ekonomik olarak sermayenin ülke içinde kalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

İkinci ele yönelin
Evinizin iç mekânını sürdürülebilir bir yaşam tarzı için uyarlamanın ve çevresel etkinizi azaltmanın başka bir yolu da ikinci el ve antika ürünlere yönelmek.

Bu gizli hazineleri keşfetmek için ikinci el dükkânlarını, müzayedeleri ve antikacıları ziyaret etmeyi deneyin. Ayrıca sosyal medya sayfaları ve satış siteleri aracılığıyla da aradığınız eşyaları bulabilirsiniz.

Kimyasal bazlı boyalardan uzak durun

Evinizi yeniden dekore ederken muhtemelen duvarlarınızı yeniden renklendirmek isteyeceksiniz. Ancak duvar boyası satın almak için yapı marketlere doğru yola koyulmadan önce ne kadar masum oldukları hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririz.

Bazı boyalar, uçucu organik bileşikler (VOC) gibi sera gazı oluşturan formaldehit ve asetaldehit gibi kimyasallar içerir. Bu kimyasallar baş ağrısına, göz tahrişine ve solunum problemlerine neden olabilir.

Renklerin dünyasında güvenle dolaşabilmek için bitki bazlı, su veya solvent bazlı boyalar edinmeyi deneyin, bu bilgiler için satış danışmanlarından veya ürün etiketlerinden yardım alabilirsiniz.

Daha fazla doğal ışık kullanın

Enerji tasarrufu yöntemleri sadece bütçenizi etkilemez, aydınlatma ve ısıtma için kullanılan kaynakların çevre üzerinde de pek çok olumsuz etkisi vardır.

Enerji tasarrufunun bir başka yolu da daha büyük pencereler kullanarak daha fazla doğal ışığın evinize girmesine izin vermek. Ayrıca güneşten gelen ışık da evinizi ısıtmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra çift cam, çatı yalıtımı ve duvar yalıtımına yatırım yaparak daha fazla ısıyı içeride tutabilirsiniz.

Enerji tasarruflu alternatifler edinin

Doğal güneş ışığı her zaman mevcut olmayacak ve hava karardığında hâlâ ışığa ihtiyacınız olacak. Neyse ki LED ışıklar daha düşük gerilime ve daha yüksek etkiye sahip oldukları için geleneksel halojen veya akkor aydınlatmaya göre çok daha enerji verimi sağlayan bir alternatiftir.

Bu da evinizi aydınlatmak için daha az enerji harcayacağı anlamına gelir. Evinizdeki ampulleri değiştirmek için hemen markete koyulabilirsiniz.

Hüma Kaya

Sürdürülebilir ev dekorasyonu önerileri

She and Girls Eylül 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM