Zehirsiz güzellik mümkün!

Gezegene çöpten bir kıta hediye eden, her gün onlarca toksik maddeyi cilt yoluyla vücuduna alan insanoğlu, en büyük kötülüğü kendine yapıyor. Rosece Nurgül Dirlik röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Rosece markasının kurucusu Nurgül Dirlik, bizi kendimizden korumaya kararlı olarak bu yola çıktı.

Röportaj: Hüma Kaya

Markanızın yaratım hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Rosece’nin serüveni, Atopik Dermatit rahatsızlığı olan kızım Gülce için piyasada temiz içerikli ürünlerin arayışına girmem sonucu kendi ürünlerimizi formüle etmem ile başladı.

Biyoloji ve botanik eğitimim, profesyonel kariyerimde alerji ve sağlık alanında uzun yıllar yöneticiliğim ve dermatoloji alanında elde ettiğim bilgi birikimi, temiz ve etkili içerikler üretmemi sağladı. Geriye dönüp baktığımda diyebilirim ki hayat beni Rosece’yi kurmaya hazırlamış.

Tüm eğitim hayatım ve profesyonel birikimim, önce ailemin sonra tüm insanların gönül rahatlığıyla kullanabileceği %100 doğal kaynaklı, günlük saç ve cilt bakımında bütünsel çözüm odaklı bir marka yaratmaya yardımcı oldu.

Rosece’nin 2015 yılında bebek ürünleri ile başlayan serüveni, gün geçtikçe genişleyerek tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına yönelik cilt ve saç bakım ürünleriyle devam etti. Gerek online platformlar gerekse Türkiye’nin dört bir yanındaki satış noktaları ve yurt dışındaki distribütörleri aracılığı ile her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşıyor.

Rosece Keratin Saç Bakımı

Doğal kozmetik üreticisi olarak ürünlerinizin içeriğinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle içinde yaşadığımız gezegene, dünyayı paylaştığımız canlılara ve doğaya duyduğumuz saygı ile hareket ediyoruz. Bu yüzden formüllerimizin %100 doğal kaynaklı ve ekolojik dengeyi bozmayan içeriklere sahip olması önceliğimiz.

Ürünlerimizin tüm doğallığına ragmen, organik ve doğal kozmetik alanında gelişen teknolojiyle birlikte aktif içeriklerden oluşması bizim için yine en önemli hususlardan biri. Cildimize iyiliğin sadece doğadan geleceğine inanarak, formüllerimizde yalnızca doğal aktifler, saf yağlar, bitki özleri, vitaminler, mineraller, organik içerikler ve organik sertifika kuruluşları tarafından onaylanan hammaddeler kullanıyoruz.

Bununla beraber bizden sonraki nesillere bıraktığımız dünyamızın ‘’Geleceğimiz’’ olduğu bilinciyle; doğaya, toprağa, suya ve tüm canlılara duyarlı bir marka olarak yolumuza devam ediyoruz.

Bu anlamda yalnızca satıştaki ürünlerimizin değil o ürünleri oluşturan içeriklerinin de hayvanlar üzerinde test edilmiyor olması, %100 doğal kaynaklı veya organik olması, ambalajlarımızın geri dönüşümlü malzemelerden üretilmesi gibi sürdürülebilirlik ilkelerimize sadık kalıyoruz.

Zehirsiz güzellik mümkün mü? Endüstriyel kozmetiklerden farkınız, artı ve eksileriniz nelerdir?

Cildimizden de nefes aldığımız gerçeğini göz önünde bulundurursak, temas ettiğimiz her kimyasal madde aslında deri yoluyla vücudumuza geçiyor. Dolayısıyla yediğimiz içtiğimiz kadar cildimize sürdüğümüz ürünlerin de ‘’zehirsiz’’ olduğuna dikkat etmemiz çok mühim.

Bununla beraber yakın zamana kadar temiz içeriğe odaklı ürünlerin aktif etki gösteremediğinden yakınırdık. Fakat teknolojinin ve bu imkanlar sayesinde gelişen ar-ge olanaklarının artık temiz ürünlerin de en az -hatta çoğu zaman daha fazla bir oranda- endüstriyel kozmetikler kadar aktif sonuç vermesini sağlıyor.

Kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimler de bu yöndeki inancımızı kuvvetlendiriyor. Sonuç aldıkları cilt bakım ürünlerinin hem kendi sağlıklarını hem de doğayı koruyan içeriklere sahip olması dış güzellikle beraber iç huzuru da beraberinde getiriyor. Bu anlamda çok daha mutlu ve huzurlu bir kullanıcı kitlemiz var diyebiliriz.

Pandemiyle beraber doğal yaşama dönüş arttı. Bu sizleri nasıl etkiledi?

Tüm dünyanın pandemi süreci ile birlikte daha da benimsediği doğa ve öz bilinci, bizim zaten kurulduğumuzdan bu yana Rosece olarak marka değerlerimiz arasında yer alıyordu.

Ayrıca bu dönemde bizi ilk günden itibaren severek takip eden kullanıcılarımıza ilaveten yeni bir kitle ile tanıştık. Temiz içerikli, %100 doğal, aynı zamanda etkili ürün arayışında olan, cildine ve yaşadığı dünyaya değer veren tüketiciye hizmet veriyoruz.

Bu anlamda pandeminin insanlığa hatırlattığı; doğanın bir parçası olduğumuz gerçeği, bizi marka olarak olumlu etkiledi diyebiliriz. Bu farkındalığın daha geniş kitlelerce sahiplenilmesi bizi gezegenimizin geleceği adına çok mutlu ediyor. Bununla beraber artık vazgeçilmez bir kanal olan online alışveriş ile sanal mağazamız en yoğun satış kanallarımızdan biri oldu.

Rosece Cilt Bakımı

Bütünsel güzellik dendiğinde ne anlıyoruz? Rosece ürünleri ile cilt bakım rutini oluştururken nelere dikkat edilmeli?

Bütünsel güzellik, bizim cilt bakımındaki en temel yaklaşımımızı oluşturmaktadır. Dıştan içe bakım anlayışımız, temiz içeriklerden oluşan cilt bakım rutinlerimizle taçlanıyor.

Cilt tiplerini kesin çizgilerle ayırmak yerine cildin bölgesel, dönemsel ve mevsimsel olarak değişiklikler gösterebileceği bilgisini kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Buna göre; var olan cilt problemlerine yönelik, mevsimsel, genetik ve diğer etkenleri de göz önüne alarak, tamamlayıcı ürünlerle birlikte bir rutin oluşturmak, sonuç almak adına en doğru yöntem.

Ürün kullanımı açısından en temel rutin nedir diye soracak olursanız; uygun temizleyici ile arındırılmış cilde, ihtiyaca yönelik bir tonik ve ardından nemlendirici uygulamak diyebiliriz. En fazla sorulan sorulardan biri serumların hangi aşamada kullanıldığı oluyor.

Bu anlamda günlük rutinde, su bazlı bir serum varsa nemlendirici öncesi, yağ bazlı bir serum varsa nemlendirici sonrası uygulamak daha etkili sonuçlar sağlar. Haftalık bakımda ise cildi derinlemesine arındırmak adına, uygun kil maskelerini rutine eklemek cildin ışıltısını arttır.

Yaz aylarında cilt bakımımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Yaz ayları neredeyse herkesin çok sevdiği ve yolunu gözlediği bir mevsim olmakla beraber önlem alınmadığı takdirde cildimize zarar verebiliyor maalesef.

Bu yüzden cilt bariyerini güçlendirecek yoğun nem bakımları yapmamız ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önlem almamız gerekiyor. Bununla birlikte güneşe daha fazla maruz kaldığımız bu dönemde, hassasiyeti arttıran cilt bakım ürünleri yerine Hyaluronik asit, provitamin B5 gibi yapılandırıcı içerikleri rutinimize eklemek önemli.

Gündüz bakımında aslında yaz-kış önerilen güneş koruyucu kremler, yaz aylarında çok daha fazla önem kazanıyor. Biz de Rosece olarak tamamen doğal kaynaklı içerikler ile formüle ettiğimiz 40 SPF Mineral Güneş Koruyucu kremimizi bu yaz kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz.

Kimyasal filtreler yerine, cilt üzerinde beyazlık etkisi minimize edilmiş özel bir Çinko oksit -non nano- ile üretilen güneş kremimiz, hassas ciltler ve bebeklerde dahi yüz ve vücutta güvenle kullanılabiliyor.

Rosece Nurgül Dirlik röportaj

She and Girls Haziran 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!