Regl sancılarını bu egzersizlerle hafifletin!

Genellikle genç kadınlarda sıklıkla görülen regl sancıları çoğumuzun baş belası, bazılarımız şanslı kişiler olsak bile çoğumuzun regl dönemlerini zorlaştıran bu sancıları egzersizle biraz hafifletmeyi amaçlamak mümkün. Regl sancısına ne iyi gelir

Instagram Hesabımız

Regl sancısı nedir?

Regl sancısının asıl nedeni rahim içindeki dokunun salgılanan maddeyle rahim kasılmasıdır. Bu rahim kasılmalarına regl sancısı denir. Rahim tamamen kaslardan oluşmaktadır. Tıbbi adı “Dismenore”dir.

Evlenince regl sancısı azalır mı?

İlerleyen yaşla birlikte sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır fakat evlenince regl sancısının azalacağı yanlış bir bilgidir.
Egzersiz ve relaksasyon (rahatlama) teknikleri: Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır, rahime giden kan akımını artırır ve oksijenizasyon sağlanmasıyla da ağrılar azalır.

Egzersizin zararlı olmasından mı korkuyoruz?

Egzersiz yapmanın sakıncalı olabileceği konusundaki endişelerin ortaya çıkmasında ise çoğunlukla bu ağrıların payı vardır. Ancak uzmanlar yaptıkları araştırmalarda, bu dönemde egzersiz yapmanın bir zararı olmadığını; hatta faydalı olabileceğini düşünüyor.

• Çocuk Pozu

Baş yere gelecek şekilde yere yüzü üstü yatılır. Dizler bükülür, ayaklar birleştirilir. Eller gövdenin yanına pozisyonlanır. Baş matın üzerine koyulur. Ve bu pozda derin nefesler alınır.
• Çocuk Pozu Yana Açılma

Baş yere gelecek şekilde yere yüzü üstü yatılır. Dizler bükülür, ayaklar birleştirilir. Eller gövdenin yanına pozisyonlanır.

Baş matın üzerine koyulur. Gövde ve kollar iki yana ayrı ayrı uzatılarak pozisyonlanır. Ve bu pozda derin nefesler alınır.

• Kuğu

Mata yüz üstü yatılır ve kollar göğüs hizasında matın üzerine yerleştirilir. Kollardan destek alınarak el üzerinde yavaş ve kontrollü bir şekilde dirsek düzleşecek şekilde gövde geriye bükülerek kalkılır.


• Kedi – Deve

Eller omuz hizasında, dizler kalça hizasında olacak şekilde dört ayak pozuna geçilir. Başı göğse doğru yaklaştırırken, sırtı yukarıya doğru yükseltin. Ve başı uzaklaştırırken yavaşça gövdeyi yere doğru alçaltın.

• Alt Gövde Dönmesi

Mata sırt üstü yatılır. Dizler bükülü bir şekilde sırt üstü yatılır. Dizler sağa düşürülürken omuz bölgesi matın üzerinde kalır. Ters yöndeki kol matın üzerinde omuz hizasında düz uzatılır. Ve baş kolun yönüne doğru çevrilir. Bu pozda nefes çalışılır.


• Destekli Çocuk Pozu Pozu ( Bolster ile)

Bolstera yüzüste gelecek şekilde dizler bükülü bir şekilde yatılır. Kollar gövdenin yanına uzatılarak yatılır. Ve bu pozisyonda nefes çalışır.

Regl sancısına ne iyi gelir

She and Girls Mayıs 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM