Bir kaşık yağ ile hastalıkları uzaklaştırabilir miyiz?

Yeni normalde virüsleri vücudumuzdan uzak tutmak için ağzımızı maskeyle kapatıyoruz. Peki ya hâlihazırda ağzımızın içinde olan bakterilere ne yapmalıyız? Belki de bunun sırrı bir kaşık yağda saklıdır. Oil Pulling yöntemi nasıl uygulanır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Modern tıp, ağız sağlığının tüm vücudumuzu etkilediği konusunda hemfikir. Vücudumuzun en önemli mekanizması olan sindirim ağzımızda başlıyor ve pek çok hastalık ağız yoluyla vücudumuza yerleşiyor.

Yeme-içme ve solunum gibi hayati eylemlerimiz esnasında işlev gören ağzımız, aynı zamanda bakterilerin yaşaması için de muazzam bir ortam oluşturuyor ve bu bakteriler vücudumuza girerek pek çok organımızın hastalanmasına yol açabiliyor.

Ağız sağlığının genel sağlığımızla olan yakın ilişkisi yeni keşfedilmiş bir durum sayılmaz. Yüzyıllardır Hint tıbbının temel taşı olan Ayurveda öğretisi, sağlıklı ve dengeli bir vücudun sağlıklı bir ağızdan geçtiğini söylüyor.

Bunu sağlamak için de elbette Hint bilgeleri pek çok sağlık yönteminde olduğu gibi bitkilerin şifalı özelliklerine başvuruyor ve ağız hijyeni için bitkilerin özünü içinde barındıran yağlardan faydalanıyor.

Ayurvedik bir ağız temizleme metodu olan “Oil Pulling” (Türkçe kaynaklarda “yağ çekme” şeklinde karşımıza çıkacaktır), uzun süre ağız içinde çevrilen yağların anti bakteriyel etkisiyle ağız kokusu, iltihaplanma, bakteri oluşumu gibi sorunları gidermesini temel alıyor.

Eski kaynaklarda susam yağı ile uygulandığı görülen yöntem, son yıllarda iyi yaşam trendleri arasında yer almasıyla birlikte sıklıkla Hindistan cevizi yağı kullanılarak uygulanıyor. Bu iki yağ seçeneğinin ortak özelliği güçlü birer anti-enflamatuarlar olmaları.

Oil Pulling yöntemi nasıl uygulanır?

Kişisel bakım rutininize Oil Pulling yöntemini eklemeniz oldukça kolay, bunun için kendinize günde 20 dakika ayırıyor olmanız yeterli. İşte Oil Pulling uygulamasının adımları:

1. Yaygınlıkla kullanılan Hindistancevizi yağı veya susam yağından birini edinin. Dilerseniz yağınızın içine birkaç damla lavanta yağı veya karanfil yağı damlatarak anti bakteriyel özelliğini arttırabilirsiniz.

2. Yağınızdan bir çorba kaşığı kadar alın ve 20 dakika boyunca ağzınızda çevirin. Bu aşamada yağı yutmamaya veya gargara yapmamaya önem göstermelisiniz.

3. Yeterli süre geçtikten sonra yağı ağzınızdan bir çöp tenekesine boşaltın.

4. Bu işlemden sonra bir iki saat bir şey yiyip içmemeniz öneriliyor. Dilerseniz ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz. Oil Pulling işlemi sonrasında bir dil sıyırma aparatı kullanmak uygulamanın etkisini arttıracak ve ağzınızda yer alan bakterilerden büyük ölçüde arınmanıza yardımcı olacaktır.

Bizim önerilerimiz:

Zadevital

Hindistan cevizi yağı, Zade Vital, 40 ml, ₺49

The Life Co

Dil temizleyici, The LifeCo, ₺22,90

Hüma Kaya

Güzellik Editörü

Oil Pulling yöntemi nasıl uygulanır?

She and Girls Eykim 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

 

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM