Ne üzül, ne de kırıl!

Ya üzüntü vererek, ya da öfke uyandırarak kişisel alanınıza dahil olmaya çalışan insanlar vardır.
Acımak, adı üstünde sizi acılaştırır; kibir içeren bir duygudur. Bu tuzağa düşmemek için, etrafımızdakilerin kendilerini kurban gösterme oyunlarının farkında olmamız gerekmektedir.

Funda Özdemiroğlu

Öfkelenmek ise en başta iç organlarınıza zarar veren en negatif, en karanlık duygudur.
Ama öyle bir insan tipi vardır ki, sizi bu iki duygu arasında Kartal- Kadıköy minibüsü gibi günde onlarca kez götürür, getirir. Öfkeden acımaya, acımadan öfkeye taşınır durursunuz.

Size verdiği zararların sorumluluğunu almaz. Asla kendisini sizin yerinize koymaz. Yaygaracı ve şımarık ufak bir çocuk gibi bağırıp tepinerek sizde öfke uyandırmak, veya en kederli ve savunmasız hallerini takınarak içinizi blenderdan geçen soğan gibi ezmek dışında iletişim şekli bilmez. Her iki türlü de sınırlarınıza girilmiştir, geçmiş olsun! Ya öfkenin karanlığı ile baş edecek, ya da acımanın kibrinden kurtulmayla uğraşacaksınızdır artık.
Böyle davranışlara karşı en güzel çare espri gücünü kullanmaktır. Tabi böyle kişilerin karşısında espri gücünü korumak Arnold Schwarzenegger’in gençliği gibi biri tarafından üst üste birkaç yumruk yedikten sonra kalkıp gülümseyerek bale yapmaya benzer, yani neredeyse imkânsız gibi bir şeydir; ama enerji tüketiciliğine karşı sağlam durabilmek için espri gücünde kalabilmek şarttır.

Ayrıca, suçun tamamı da bu kişilerde değildir; eğer kendi frekansınızı zarar görmeye ayarlı tutuyorsanız, kendinize az değer veriyorsanız, acımanın kibrine ve öfkenin kavgacılığına yatkın bir ruh halindeyseniz, bu kişilerin enerji alanına girmeniz doğaldır. O kişi, sizin ona ne kadar saygı duyduğunuzu ölçmeye çalışıyordur belki de, siz ona da kendinize de esaslı bir saygı ve ilgi duyduğunuz sürece onun bu tavırlarına maruz kalmayacaksınız. O sorumsuz olabilir ama siz kendinizin maksimum sorumluluğunu almak zorundasınız; belki böylelikle ona da örnek olursunuz ve manipülasyonu bırakmaya karar verir.

Bu davranışlardan öğrenecek hiçbir şeyiniz kalmadığında onları hayatınıza çekmeyeceksiniz, emin olun. Ama yok şikâyet etmeden duramıyorsanız, sizi en fazla şikâyetçi yapacak olan bu kişilerle karşılaşmaya da hazır olun!

Öfke kontrolü

 

Etiketler:, , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
0 shares