Obeziteye Eşlik Eden Hastalıklar Ulusal Obezite Kongresi’nde Tartışılacak!

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ile Türk Diabet ve Obezite Vakfı birliğiyle düzenlenen 10’uncu Ulusal Obezite Kongresi 20-23 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Kongre’de tüm yönleriyle obezite ele alınırken, obeziteye eşlik eden hastalıklar da yapılacak oturumlarda tartışılacak. Obeziteye eşlik eden hastalıklar

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

youtube.com/msemedya

Kongre boyunca yapılacak oturumlarda, obezitenin günümüzde, tüm yaş grupları için, uluslararası ve ulusal düzeyde neredeyse bir “salgın” halini almış başlıca toplum sağlığı sorunu olduğu konusu tartışılacak. Kongre çerçevesinde Avrupa Obezite Derneği desteğiyle yapılacak İstanbul EASO-COM Obezite Eğitim Kursu da 20 Kasım’da hayata geçirilecek.

10’uncu Ulusal Obezite Kongresi hakkında bilgi veren Türkiye Obezite Araştırma Derneği Yönetim Kurulu ve 10’uncu Ulusal Obezite Kongresi Organizasyon Kurulu üyeleri, obezitenin kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, bazı kanser türleri, kemik-eklem sorunları, obstrüktif uyku apnesi gibi pek çok sağlık sorununa yol açtığını söylediler.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, bu nedenle obeziteyle mücadelenin, acil ve etkin olarak ele alınması gereken önemli bir halk sağlığı mücadelesi olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Kongremizde obezite yönetiminde olması gerektiği gibi multidisipliner bir bakış açısı yansıtılacaktır. Endokrinoloji, İç Hastalıkları, Pediatri, Bariyatrik cerrahi, Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri-Psikoloji, Egzersiz Uzmanlığı, Gıda sektörü gibi obezite ile mücadelede iş birliği içerisinde olan farklı alanlardan bilim insanlarıyla obezite her yönüyle tartışılacak ve bu epidemiyle mücadelede yeni stratejiler için ortak fikirler üretilecektir. Bunu yaparken sadece obeziteyle sınırlı kalmayıp günümüzün yeni kavramlarından ‘diyabezite’ ve ateroskleroz, hipertansiyon gibi eşlik eden hastalıklar üzerinde de durulacaktır.”

TOAD Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, “EASO-COM Eğitim Kursunda da obezitenin klinik değerlendirmesi ve multidisipliner takip ve tedavisi obeziteyle ilgili tüm branşlara yönelik ve temel kavramları ve gelişmeleri güncel olarak içerecek şekilde ele alınacaktır” dedi.

“Kongrede amacımız, tüm paydaşlarımızla obezite ve eşlik eden hastalıklara dikkat çekmek” diyen, Yumuk, “Takip ve tedavi konusunda olduğu kadar ve belki de daha çok, Kongrede, önleme çalışmalarına önem vermenin gereği, çözüm önerilerinin günümüzün yaşam şartlarına nasıl uygulanabileceğini ortaya konacaktır” dedi.

Dört gün sürecek kongrede güncel konular olan; obezitenin beslenme tedavisinde marjinal yöntemler, gıdalar obezite epidemisinin nedeni olabilir mi, çocuk obezitesinde teknoloji bağımlılığının rolü, GDO ve obezite, obezitenin önlenmesi mümkün mü, obezite tedavisinde alternatif tedavi yaklaşımları ve medikal tedavide ufukta neler var gibi konular da ele alınacak.

10’uncu Ulusal Obezite Kongresi hakkında daha fazla bilgiye ve Kongre programına aşağıdaki linkten de ulaşmak mümkün.

http://www.obezitekongresi.org/

Obeziteye eşlik eden hastalıklar

he and Girls Yaz 2019 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM