Herşeyden vazgeçecek kadar çok istedim

Mackenzie-Childs’ı bir bir yaşam tarzı olarak tarif eden Berrin AK’ la dekorasyona olan tutkusunu ve bir hayalle başlayıp başarıya giden hikâyesini konuştuk… Mackenzie-Childs Türkiye Berrin Ak röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Amerika gibi bir ülkede Türkiye’yi temsil etmek, anlatmak, sistemin bu kadar işlediği, hata kabul etmeyen bir Amerikan markasını ikna etmek kolay olmadı.

Zamanla attığımız her bir adımla, vaat ettiğimiz her bir sözün gerçekleşmesini sağlayarak güven kazandık. Bu güveni kazanırken beklenmedik satış başarıları yakaladık…

Farklı malzemeler, alışılmışın dışında tasarımlar, teknikler, yorumlamalar geleneksel bir toplum tarafından yeterince doğru algılanabilecek miydi tek endişem… Ama zaman bu endişelerimi yersiz kıldı… Hepimiz mutluluğu yakalamak istiyorduk çünkü… Hepimiz hayatımıza renk ve eğlence katmak istiyorduk… Hepimiz sınırlarımızın dışına çıkmak farklı pencerelerden bakmak istiyorduk… Ve hep beraber bunu başardık.

Markanın sadece Türkiye’de değil, dünyada rakibi olduğunu düşünmüyorum.

Röportaj: Banu Çelik

Berrin Ak

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, kimdir Berrin AK?

1982 Eylül doğumluyum. Tam bir Terazi kadınıyım diyebilirim. İki çocuk annesiyim. Hayatta tutkulu olduğum şeyler var. Sanata, öğrenmeye, müziğe, yeni yerlerin keşfine, sohbeti güzel kalabalık masalara, dekorasyona, tasarıma, marka oluşumlarına, tekstile…. Kısacası gözümü ve beni geliştiren her şeye, güzel olana tutkuluyum…

Aura Dekorasyon isminde bir şirketiniz zaten var. MacKenzie Childs markasına uzanan yolculuk nasıl başladı sizden öğrenebilir miyiz?

Aura Dekorasyon; MacKenzie-Childs’ın Türkiye pazarına konumlandırılmasından önce kurulmuştu. Duvar kağıdı ve parke ithalatı, proje uygulamaları gibi konularda faaliyet göstermekteydi. MacKenzie- Childs’ın bünyesine dâhil olmasıyla, zaman içerisinde operasyonu tamamen bu markanın yönetimi şekline dönüştürdü.

2010 yılında limited şirket olarak kurulan Aura Dekorasyon, bugün 10 yıllık şirket geçmişine sahip bir firmadır. Bunun son sekiz senesinde MacKenzie-Childs’ın pazar konumlandırılması büyük rol oynamakta.

Daha önce kurumsal firmalarda tekstil, ihracat, satın alma, havacılık ve üretim gibi birçok farklı alanda iş deneyimim oldu. En son bulunduğum kurumsal firma Demsa Group bünyesindeyken ise ithal markalar, marka yönetimi, perakendecilik, mağazacılık, satınalma gibi birçok lüks yabancı markanın Türkiye pazarındaki operasyonlarında bulundum.

İlk çocuğum dünyaya geldikten bir sene sonra kurumsal hayattan ayrılıp kendi firmamı kurdum. Bu süre içerisinde markalara olan ilgim ve deneyimlerim beni yeni marka arayışına sürükledi.

Berrin Ak

Neden MacKenzie Childs?

Sofra ve dekorasyon en büyük tutkularımdan biri; bu kavramları en renkli, eğlenceli, marjinal, korkusuz yorumlayan bu marka keşfettiğim andan itibaren ruhuma o kadar yakındı ki… Rüyalarımda, hayallerimde anımda hep markanın düşüncesi vardı…

Çok istedim, her şeyden vazgeçmeyi göze alacak kadar çok istedim… Her bir yeni koleksiyonda aynı heyecanı tutkuyu yaşadım… Detayların güzelliği, markanın misyonu, vizyonu ruhumla o kadar uyum içerİsindeydi ki bir an bile tereddüt etmedim.

Tereddüt ettiğim tek nokta benim bu kadar ruhum olan bir markanın Türk insanına bu kadar uyumlu olup olamayacağı idi aslında. Farklı malzemeler, alışılmışın dışında tasarımlar, teknikler, yorumlamalar geleneksel bir toplum tarafından yeterince doğru algılanabilecek miydi tek endişem…

Ama zaman bu endişelerimi yersiz kıldı… Hepimiz mutluluğu yakalamak istiyorduk çünkü… Hepimiz hayatımıza renk ve eğlence katmak istiyorduk… Hepimiz sınırlarımızın dışına çıkmak farklı pencerelerden bakmak istiyorduk… Ve hep beraber bunu başardık.

Amerika’dan sonra bildiğim kadarıyla dünyadaki ilk mağaza size ait. Tabuları olan bu markanın distribütörlüğünü almak zor olmuş olmalı…

Zordu. Çok büyük emek, tutku var arkasında. Vazgeçmemek var. İlmek ilmek örmek, adım adım ilerlemek var. Amerika gibi bir ülkede Türkiye’yi temsil etmek, anlatmak, sistemin bu kadar işlediği, hata kabul etmeyen bir Amerikan markasını ikna etmek kolay olmadı.

Zamanla attığımız her bir adımla, vaat ettiğimiz her bir sözün gerçekleşmesini sağlayarak güven kazandık. Bu güveni kazanırken beklenmedik satış başarıları yakaladık… Bir anda sıradan bir ülke pozisyonundayken, şimdi geldiğimiz nokta ABD’deki bu markanın dünyadaki en önemli ve büyük bayisi haline geldik.

Ve Amerika kıtası içinde bile sadece New York şehrinde tek bir mağazası olan markanın İstanbul’da, dünyadaki ilk mağazasını açmayı başaran firma olduk.

Berrin Ak

Biraz ürün portföyünden bahseder misiniz? Müşterileriniz mağazanızda dekorasyona dair neler bulabilirler?

Aslında Mackenzie-Childs’ı bir dekorasyon markası olarak yorumlamayı doğru bulmuyorum. MacKenzie-Childs bir yaşam tarzı. Hayatın içinden bir marka. Hayatımızın en büyük zaman dilimini kapsayan, bize aidiyet ve sıcaklık hissi veren evlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek zengin bir ürün yelpazesi var markanın.

Bahçe mobilyasından bornoza, makyaj çantalarından tabaklara, oda kokularından halıya kadar yaklaşık üç bin beş yüz ürün çeşidini bünyesinde bulunduruyor. İlkbahar- yaz, sonbahar-kış olarak koleksiyon çalışması olan markanın her sezon devam eden klasik ürünlerinin yan ısıra, sınırlı sayıda ürettiği koleksiyon ürünleri mevcut.

Mağazanızın lokasyonu muteşem ve bir mağazadan çok sıcak bir ev havası var. Bu markanın stratejisi mi? Yoksa tamamen sizin tarzınızı mı yansıtıyor?

Bu lokasyon benim için çok önemliydi. Ya burada mağazayı açacaktım, ya da mağazayı hiç açmayacaktım. Gözlerimi kapadığımda markayı tek hayal ettiğim yerdi burası.

Beni tesadüf olamayacak kadar özel şeylerle karşıladı. Açmış olmak için mağazayı açmak istemiyordum. Sonunda burası nasip olunca bütün taşlar yerine oturmuş gibi hissettim.

Dekorasyonu konusuna gelince; benim markayı yorumlayış biçimimdi. İlk renderları büyük bir heyecanla yollayıp Amerika’dan onay beklerken ki heyecanımı hatırlıyorum. Her şeyi kendi istedikleri gibi yönlendirebilir, bütün projeyi iptal edebilir, birçok şeyi değiştirebilirlerdi.

Tek bir noktasına dahi müdahale etmediler. Ben hayalimdekini yapabildim. Özüne sadık kalıp, kullandığımız bütün malzemelerde, o doğal dokuyu hissettirdik, fabrikanın olduğu alana göndermeler yaptık, aslında bir o kadar sınırlayıcı olan mimari alanları maksimum verimlilikle ve o ruhu yansıtarak tek tek çalıştık.

Beni anlayan, kısa sürede yorumlayan mimari grubunda çok büyük etkisi var bu projenin içime sinerek gerçekleşmesinde. Mağaza mimarisi o kadar çok beğenildi ki New York mağazası 2 sene önce Soho’ya taşındığındaki mimari çizimler konusunda Amerika bizim mağazanın Türk mimarlarıyla 3 kez görüşme yaptı.

On Amerikan mimari şirketi içerisinden son ikiye kaldılar, operasyonel olarak sınırlı zamanları olduğundan riske atmamak adına Amerikan şirketiyle ilerlemeyi tercih etseler de, bu bile bizim açımızdan çok gurur verici bir durumdu.

Berrin Ak

Her bir ürün kendine özgü ve yüzde bir tebessüme neden oluyor. MacKenzie Childs ürünlerinin mutlulukla bir ilgisi var diyebilir miyiz?

Kesinlikle… Hatta tamamen mutlulukla ilgisi var… Amaç o tebessümü hiç söndürmemek… O kadar eşsiz ve değerliyiz ki her birimize o değeri mutluluk vererek, tebessümle tekrar hatırlatmak.

Sizce diğer dekorasyon markalarından ve mağazalarından farkınız nedir?

Markanın bir kimliği var. Courtley Check adı verilen bu sihirli karelerle desen tüm ürün gruplarında farklı şekillerde, renklerde yorumlanıyor. Bu desen yorumlaması markayı diğer markalardan ayıran en belirgin özellik.

Çok geniş ürün yelpazesine sahip olması da başka markalarla farklılığın en belirleyici sebeplerinden biri.
Mağaza olarak ise içinde bulundurduğu interaktif mutfakta pişirilen tatlar ile, bir evi anımsatan dekoru ile mağazanın verdiği sıcaklık diğer dekorasyon mağazalarından farklı konumlanmamızı sağlıyor.

Markanızın Türkiye’de bir rakibi olduğunu düşünüyor musunuz?

Markanın sadece Türkiye’de değil, dünyada rakibi olduğunu düşünmüyorum.

MacKenzie Childs ürünlerini deneyimlemek isteyenler size sadece mağazadan mı ulaşabiliyorlar? İnternet üzerinden satın alma imkanı var mı?

Türkiye genelinde 25 bayimiz bulunmakta. Hemen hemen bütün büyük şehirlerde bayi ağımız var. Bununla birlikte www.mackenzie-childs.com.tr olarak her yere gönderi yapabildiğimiz online sitemiz mevcut.

Berrin Ak

Biraz da sizden bahsetmek istiyorum; Genç bir iş kadını ve patronsunuz. Bu sizin için bir avantaj mı dezavantaj mı oldu?

Her konuda olduğu gibi avantajları ve dezavantajları var. Neresinden baktığınıza ve geldiğiniz noktada size verdiği tatminin ve mutluluğun sonucuna bağlı.

Her şeye rağmen geldiğim noktadan mutluyum. Kolay olan, emeksiz olan hangi şeyin değerinin yeterli olduğunu düşünebiliriz ki?

İlk görüşte bile çok pozitif ve hayat dolu bir insan izlenimi veriyorsunuz. Bu pozitif enerjinin kaynağı nedir?

İçimdeki ve sevgi ve yaşam gücü. Belki etrafımdaki birçok insandan daha zor bir çocukluk, ergenlik, yetişkinlik dönemi geçirdim. Şimdi insanların gördükleri, görmek istedikleri, sorgulamadıkları, kolaya kaçtıkları sadece tek bir fotoğraftan, andan yorum yapıp düşünce sahibi olabilmek.

Hayat her şeye rağmen güzel, mutlu olmak için çok sebebimiz var. Tabi ki benim de çöküşlerim, hüzünlerim oluyor ama önemli olan o acıyı da yaşayıp anlamaya çalışmak ve yola devam edecek gücü kendimizde bulabilmek…

İnsan muhteşem ve eşsiz bir oluşum… sadece bunu unutmamaya çalışıyorum…

Bir iş kadını olmanın yanında anne kimliğiniz de var. Hayatınızın dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Ben kendi annemden 180 derece farklıyım. Geleneksel bir anne değilim. Çocuklarıma benim vesile olduğum, vesile olurken görevimin çoğunu da yaptığım bakış açısıyla bakıyorum.

Onların benden ayrı bir birey olduğuna, kendi düşünceleri, istekleri olmasına saygı duyuyorum. Sınırları olan ama sınırsız gibi gözüken bir özgür yapı içerisinde olmalarını, kendi hataları, yanlışları, seçimleri ile kendi kendilerine baş etmeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

Doğdukları andan itibaren onların kendi mücadeleleri başladı. Düştüklerinde yanlarında olmak, yardım istediklerinde elimi uzatmak, bir adım gerilerinde olmak, yapmak istediğim. Korkuyla değil farkındalıkla hayatlarına yön vermelerini istiyorum. O yüzden de denge kurmak biraz daha kolaylaşıyor.

Mackenzie-Childs

Başarmak ve “bir kadın olarak başarılı olmak” sizin için ne ifade ediyor?

Başarı göreceli, kime neye göre başarılıyız?

Kendiniz için o tatmin duygusunu alıyorsanız ve mutluysanız başarılısınız. Başka bir noktada da başarı gelinen bir yer değil, sürekli bir gelişim istiyor. Bu istek ve arzu sizin bir sonraki adımı atmanızı sağlayacak güç. İnsan o kadar olağanüstü bir varlık ki genişlemenin sınırı yok.

Tek sınır sizi mutsuz eden noktada son vermek, yerine başka mutluluk araçları sağlamak olmalı. Yoksa tutku son nefese kadar devam etmeli… Üretmek lazım… Kurumsal bir hayatınız olabilir ama yine de içinizden çıkan sizden bir parça hayatınızda yer almalı mutluluk için… Mutlaka bir hobiniz olsun…

Son olarak önümüzdeki günler için yeni hedefler ve yeni projeler var mı?
Hedefler projeler hayaller hep var. Aksi ne mümkün?

Önce sağlıkla dünyanın yüz yüze geldiği bu zorlu süreci minimum zararla atlatıp, mutlu edecek şeyler yapmaya devam etmek istiyorum.

Mackenzie-Childs Türkiye Berrin Ak röportaj

She and Girls Aralık 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde