Hafızalardan silinmeyen kraliyet gelinlikleri

Her genç kızın hayalidir prenses gibi bir gelin olmak. Işte sizler için seçtiğim, hala popülerliğini koruyan, geçmişten günümüze getirdiğim ilham ve zarafet. Kraliyet gelinlik modelleri

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Günümüzde hala konuşulan dizilere ve filmlere konu olan prenses ve kraliçe gelinliklerini inceleyeceğiz.

Princess Elizabeth 1947

1/14

Kasım 1947’de Prens Philiph’le evlendiğinde 21 yaşında olan Prenses II.Elizabeth, Norman Hartnell’in kendi için özel tasarladığı gelinliği giymişti. Özel saten kumaş üstüne binlerce inciyle süslenen işlemeli gelinliği ve onu tamamlayan tacı ve uzun duvağıyla adeta göz dolduruyordu.

İran Kraliçesi Süreyya 1951

2/14

Güzelliği dillere destan olan zümrüt gözlü Kraliçe Süreyya, İran’ın Şah’ı ile 1951 yılında evlenmişti. Gelinliği Christian Dior tarafından dikilen, 6000 bin parça pırlanta, kuş tüyleri ve incilerle bezenen straplez bir model giymişti Kraliçe. Zarafetini şık bir taç ve zümrütlerle işlenmiş bir gerdanlıkla tamamlamıştı. Anlatılanlara göre gelinliği o kadar ağır geliyormuş ki yaklaşık 15 kg ve bu ağırlığı taşıyamayan Kraliçe için terziler etek uçlarından kesmek zorunda kalmışlar.

Prenses Grace Kelly 1956

3/14

Grace Kelly’nin dillere destan olmuş gelinliği hala günümüzde popülerliğini korumakta. Gelinlik, MGM stüdyolarının ödüllü kostümcüsü Helen Rose tarafından tasarlanmıştı. Gelinliğinin üst kısmı kollara kadar dantelle süslenmiş ve tamamı incilerle kaplıydı. İpek tafta kumaştan tasarlanan gelinlik günümüzde bir çok gelinlik tasarımı üzerinde kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Prenses Margarets 1960

4/14

Özgür ruhlu Prenses Margaret, 1960 yılında Anthony Armstrong-jones ile evlenmişti. Gelinliği Norman Hartnell tarafından tasarlanan prenses, sade, bütünüyle işlemesiz ipek organze tercih etmişti. Fakat güzelliğinin verdiği ihtişam ve tacının asaleti bunu tamamlamıştı.

Prenses Caroline 1978

5/14

Monako Prensesi Caroline’nin güzelliği gibi gelinlik tasarımı dönemin modasını adeta üzerinde taşıyordu. Abartıdan uzak Marc Bohan tarafından tasarlanan model, şeffaf tül detayları boyundan kollara kadar inerken, kabarık eteği, üzerini saran dantel ve çiçek işlemeleri büyülüyordu.

Prenses Diana 1981

6/14

Prenses Diana’nın gelinliği günümüzde hala adından söz ettiren tasarımlardan. 1981’de Galler Prensi Charles ile evlenen Lady Diana’nın gelinliği, kabarık ipek kumaş, omuzlarda vatkalar, onu takip eden karpuz kollar ve bitiminde dantel süslemelerle abartılı bir dönem tarzını yansıtıyordu.

Prenses Masako Owada 1993

7/14

Japonya Prensi Naruhito ile 1993’te evlenen Masako Owada düğününde geleneksel abartılı bir gelinlik tercih etti. Gelinliğin üst kısmı geniş kıvrımlı yakalardan oluşan hafif V dekolteli ve düğmelerle süslenmiş bir yelek havasındaydı. Gelinliğin etek kısmı ipek kumaş ve tamamı desen işlemeliydi. Zarif uzun eldivenleri ve çantasıyla bir bütün gibi görünüyordu. Mücevher seçiminde ise elmas gerdanlık ve elmas tacıyla asaletini gözler önüne sermişti.

Ürdün Kraliçesi Rania 1993

8/14

Güzelliği ve şıklığıyla kendine hayran bırakan Kraliçe Rania, 1993 yılında Ürdün Kralı II. Abdullah ile evlenmişti. Gelinlik tasarımını Bruce Oldfield yapmıştı. Gelinlik tercihinde, abartılı geleneksel bir model tercih eden Kraliçe, üst kısmında dışa doğru açılan altın işlemeli yakalar ve onu takip eden kabarık, abartılı etek. Gelinlik komple saten kumaştan oluşmaktaydı. Düz tül bir duvak tercih eden prenses, taç yerine topuzuna gelinliğiyle aynı kumaştan işlemeli olan bir bant takmıştı.

İspanya Kraliçesi Letizia 1998

9/14

İspanya’nın Veliaht Prensi Felipe ile 2004 yılında evlenenen Letizia Ortiz, İspanyol tasarımcı Manuel Pertegaz tarafından tasarlanmış bir gelinlik giydi. Gelinliğin ilk bakışta en çok göze çarpan kısmı yakaları oluyor. Dik yakalar ve yaka kısmından aşağı doğru inen işlemeleri, kol kısmında, etek uçlarında ve duvakta tamamlanıyor. Tabi ki bu ihtişamlı şıklığı Kraliyet ailesine ait olan bir taçla tamamlıyor.

Prenses Victoria 2010

10/14

2010 yılında İsveç Prensi Danie ile evlenen Prenses Victoria, gelinlik seçimini sadelikten yana kullanan prensesler arasında. Beline kadar oturan omuzları açıkta bırakan bir üst kısım, uzun kuyruklu hafif kabarık bir etek tercih eden prenses, duvak seçimini ise sade tül yerine dantel işlemeden yana kulanmış. Bu sadeliğini Kraliyet ailesine ait olan çok değerli bir taç’la da tamamladı.

Cambridge Düşesi Kate Middleton 2011

11/14

İngiltere Prensi William’la 2011 yılında evlenen Kate Middleton’ın gelinlik tasarımı, üst kısmı dantel kumaştan oluşan uzun kollu işlemeli gül ve çiçek desenlerinden oluşan V yaka tercih ederken, modacı Alexander McQueen’in tasarımcısı Sarah Burton tarafından tasarlanmıştır.

Prenses Sofia 2015

12/14

İsveç Prensi Carl Philip ile 2015’te evlenen Sofia, Ida Sjöstedt tarafından tasarlanan bir gelinlik giydi. Gelinlik terciğinde kendi gibi zarif bir tasarım tercih eden Prenses, üst kısmı, dantel kollardan oluşan, göğüs kısmı yuvarlak yakalı ve dantel işlemeli bir duvak tercih etti. Aksesuar olarak Kraliyet ailesine ait bir taç tercih eden Sofia güzelliğiyle herkesi büyülemişti.

Sussex Düşesi Meghan Markle 2018

13/14

Prens Harry İle ABD’li oyuncu Meghan Markle 2018 yılında İngiltere’de evlendi. Gelinlik tercihini sadelikten yana kullanan Sussex Düşesi, Givenchy tasarımı gelinlik giydi. Gelinliğinin en önemli detayı olan duvak 4,5 metreydi ve tamamı el işlemesine sahipti. Çok konuşulan bu gelinliğin asıl tamamlayıcı parçası ise Kraliçe Elizabeth’in Megan için uygun gördüğü, büyük annesi Kraliçe Mary’e ait taç olmuştu.

Prenses Eugine 2018

14/14

York Prensesi olan Eugenie 12 Ekim 2018’de iş adamı Jack Brooksbank ile Windsor Kalesi’nde evlendi. Gelinliğini Peter Pilotto ve Christopher De Vos tasarlamıştı. Prenses sade bir gelinlik tercih etmişti. Yakası V gelen ve omuzlarına kadar detaylanan üst kısım ve kabarık uzun kuyruklu eteğiyle adeta zarafet saçıyordu. Prenses diğer gelinlere göre biraz farklıydı ve duvak takmamıştı. Aksesuar olarak Kraliçe II. Elizabeth’in mücevher koleksiyonundan görkemli bir taç tercih eden Eugenie zarafetini tamamlamıştı.

Gözdenur Kılavuz

Moda Editörü

Kraliyet gelinlik modelleri

She and Girls Haziran 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM