Geçmeyen sivilceniz varsa dikkat!

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen hidradenitis suppurativa(HS), vücudun kendi bağışıklık sisteminde yaşanan problem ile ortaya çıkıyor. Basit bir sivilce ile başlayan HS’nin tanı koyulma süresi doğru uzmanlığa gidilmemesi durumunda ortalama 7 yılı buluyor. Köpek memesi hastalığı nedir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

youtube.com/msemedya

1,2 HS hastalığı erken teşhis edilmezse süreç içerisinde sivilceler koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, hassas şişliklere ve akıntılı apselere dönüşüyor.

Toplumda her 100 kişiden birinde görülen, kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde ortaya çıkan ve kronik bir deri hastalığı olan HS; doğru tanıya ulaşılıncaya kadar ağrılı, iltihaplı sivilce ve çıban benzeri nodüller sebebiyle hastaların yaşam kalitesini düşürüyor.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat İnalöz, hastaların utandıkları için doktora gitmekte geç kaldıklarının altını çizdi.

Prof Dr. İnalöz HS hastalığı ile ilgili: “HS’nin oluşturduğu lezyonlar hastaların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Hastalık kadınlarda erkeklere göre 2 ile 5 kat daha fazla görülüyor. Basit bir sivilce aslında HS olabiliyor.3 Hastalar çekindikleri için doktora gitmiyorlar ve bu nedenle HS tanısı ortalama 7 yıl gibi bir sürede koyuluyor. Bu da tedaviyi zorlaştırıyor” 1 dedi.

Hastaların şişliklerin oluştuğu bölgeleri çok iyi gözlemlemesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İnalöz, son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki veya daha fazla kez şişlik oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Prof. Dr. Serhat İnalöz HS’nin genital bölge ve kasıklardaki lezyonların kadınlarda daha sık ortaya çıktığını, ayrıca birinci derece akrabalarında HS olanların yüzde 34’ünde de aynı hastalığın görüldüğünü söyledi.

Köpek memesi hastalığı nedir

She and Girls Yaz 2019 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM