Pilates hangi durumlar için sakıncalı olabilir?

Alanında deneyimli bir eğitmenle tüm yaş grupları kendi bedensel ihtiyaçlarına özel pilates egzersizleri yapabilirler. Eğer ders aldığınız eğitmen, konusunda deneyimli ve eğitimliyse her türlü rahatsızlığı olan kişilere pilates yaptırabilir. Ciddi sağlık problemleri yaşayan kişiler ya da gebeler pilatese başlamadan önce doktorlarının onayını almalıdırlar. Pilates eğitmeniniz gerekli gördüğü durumlarda doktorunuzdan da fikir alarak size çok daha güvenli bir egzersiz programı hazırlayabilir. Kimler pilates yapabilir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

youtube.com/msemedya

Hamile pilatesi hangi aylarda, ne koşullarla öneriliyor?

Hamile pilatesine öncelikle doktorunuzun onayını alarak gebeliğinizin 12. haftası itibariyle başlayabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey hamile pilatesi eğitimi almış ve deneyimli bir eğitmenle çalışmak olmalıdır. Eğitmen seçerken hamile pilatesi eğitimi alıp almadığını, nereden ve ne zaman aldığını, kaç senedir ders verdiğini sormanız yararlıdır. Kendinizi kime emanet ettiğinizi bilmek en büyük hakkınızdır.
Kalp ve akciğer hastalığı olanlar, erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması, erken membran rüptürü, plasenta previa, preeklampsi ve riskli çoklu gebelik yaşayan kadınlar dışındaki tüm hamileler gönül rahatlığıyla doğuma kadar pilates yapabilirler.

Regliyken pilates yapabilir miyiz?

Çoğu kadın regl dönemini ağrılı, negatif duygularla dolu ve tatlı krizi içinde geçirir. Bu dönemde bedende pek çok hormonal değişim aniden olur ve egzersiz bu ani değişimlerin etkilerini hafifletir. Regl dönemi ve öncesinde kendimizi yorgun, şişman ve depresif hissederiz. Biraz hareket etmek, enerji durumumuza uygun bir pilates dersi yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi, ağrı ve sancınızın hafiflemesini sağlar. Gününüzün geri kalanı çok daha enerjik geçer. Düzenli egzersiz yapmak hormon dengesini sağlamanın etkili yollarından biridir. Hem regl öncesi, hem de regl döneminde güvenle pilates yapabilirsiniz.

Çocukların/ergenlerin pilates yapması doğru mu? Gelişime katkısı olabilir mi?

Sekiz, dokuz yaş itibariyle çocuklar da pilatese başlayabilir. Birebir yapılan pilates dersleri onlar için biraz sıkıcı olabilir ama yine de yapmak isterlerse hiçbir sakıncası yoktur. Çocuklara özel grup pilatesi dersleri ise onlar için en uygun olanıdır.

Çocuğunuz omurgasıyla ilgili bir problem yaşıyorsa (skolyoz gibi) pilatese başlaması bu tür rahatsızlıkların ilerlemesini durdurmak ve gerilemesini sağlamak için oldukça yararlıdır. Aynı zamanda nefes, konsantrasyon, beden farkındalığı, güçlü ve sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için her yaşta pilates yapılabilir.

Video izleyerek pilates yapılır mı?

Son dönemlerde evde pilates yapanların sayısı artmaktadır. Bel veya boyun fıtığınız varsa internetten izlediğiniz videolar sizin için doğru seçim olmayabilir. Pilates, aletli, toplu ve hiçbir alet olmadan farklı egzersizlerle yapılabiliyor. Profesyonel bir eğitmen, doktordan kişinin duruşunda nerelerin güçlenmesi gerektiğinin bilgisini alacak ve ona göre bir program hazırlayacaktır. Video izleyerek pilates yapan kişiler bundan mahrum kalırlar. Kişi sürekli masa başında çalışmaktan kaynaklanan bel veya boyun ağrısı yaşıyorsa ve güçlendirilmesi gereken özel bir kas varsa, eğitmen gerekli yönlendirmeleri yapabilir. Ayrıca kademeli geçişler yapmak ve sakatlanmaları önlemek için de bir eğitmen gözetimi önemlidir. Bu noktada bire bir çalışılan eğitmenler yönlendirici olmalı ve kademeli bir geçiş uygulamalılar. Özellikle aletli pilates eğer üzerine gidilirse ve yanlış kullanılırsa sakatlayıcı bir hal alabilir. Kas içi kanamalar, tendon yırtılmaları yanlış yapılan pilates sonucu sıkça karşılaştığımız durumlar. Bu zorlamalar sonucunda oluşan tendon kopmaları ve yırtılmaları cerrahi işlemlerle sonuçlanabiliyor.

Pilates esnasında doğru nefes aldığımızı nasıl anlarız?

Doğru pilates nefesinde hata yapmadığınızı karnınızın çok şişmemesinden, kaburgalarınızın aşırı derecede açılmamasından, nefes alırken omuzlarınızın kulaklarınıza yaklaşmamasından anlayabilirsiniz. Doğru nefes aldığınızı da, nefes alışlarda tüm bu söylediğim yerler çok hafif hareket ederken, sırtınıza doğru bir genişleme olduğunu tespit edebilirseniz anlayabilirsiniz.

Bu kontrol yalnızca pilates nefesine yönelik bir kontrol şeklidir. Diğer pek çok zamanda, örneğin sıkıntılıyken, uykuluyken, uykudayken, uykusuzken, işteyken, muhakkak nefes akışımızda bazı problemler oluyor ve burada hata yapıp yapmadığımızı, doğru nefes alıp almadığımızı ve bu durumun akışımızı nasıl etkilediğini anlatan alanlar tabii ki çok farklı nefes çalışmaları.

Simge Özdemir

Kimler pilates yapabilir

She and Girls Yaz 2019 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM