Kadının her hali Khilios

Nilüfer Demirci tarafından kurulmuş olan “Khilios” markasının dikkat çeken çanta tasarımları tamamıyla yerli üretim. Ayrıca “İstanbul Markası” olarak anılmak Nilüfer Hanım’ın hedeflerinden sadece bir tanesi… Khilios çantaları Nilüfer Demirci röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Khilios isminin bir kadın çanta markası olarak hem bizi, hem de bir kadının karakterini “mükemmel bir şekilde yansıttığına inanıyorum. Kilyos denizi; güzel, sıcak, bazen sevecen, bazen hırçın, yani tam da bir kadın gibi çok değişken ve bir anı diğerine uymuyor…

Tıpkı bizim çantalarımız gibi!”

Röportaj: Banu Çelik

Nilüfer Demirci

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Yunanistan doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi orada tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldim. Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldum. Daha sonra İstanbul Moda Akademisinde moda tasarımı alanında eğitim aldım.

Bir süre kişiye özel tasarımlar yaptıktan sonra yön değiştirip çanta tasarımına yöneldim. Bir iki yıl tamamen bu alanda konu hakkında değişik ustaların yanında deneyimler edinmeye çalıştıktan sonra küçük adımlarla kendi tasarımlarımı oluşturmaya başladım.

Neden çanta tasarımı?

Çünkü çok güzel. Bir kadının özenerek seçtiği, satın aldığı ve büyük bir heyecanla elinde taşıdığı (ve onunla fark edilmek istediği bir şey. Ve bir kadının asla yeterli sayıda çantası yoktur.:))

Khilios kulağa ve göze hitap eden bir marka ismi olmuş. Bu ismin bir hikayesi var mı?

Evet. Tüm marka isimlerinin bir hikayesi olduğu gibi Khilios’un da bir hikayesi var. Marka ismi arayışımız başladığında hep ne olsun diye düşündük. Hem kadın markası çağrışımı olsun, hem çanta markasına yakışır bir isim olsun, hem yerel, hem İstanbul çağrışımı yapsın istedik. Açıkçası çok zormuş.

İstanbul’da yerleşim yeri isimleri üzerinde daha çok yoğunlaştık. Çünkü yerel bir marka olmak bizim için önemliydi. Kilyos ismi (Merkezimizin olduğu bölge) hoşumuza gitti. Bunu biraz da yabancı birinin okuyabileceği şekilde düzenledik ve KHILIOS oldu. Bence bir kadın çanta markası olarak hem bizi, hem de bir kadının karakterini mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Kilyos denizi; güzel, sıcak bazen sevecen bazen hırçın yani tam da bir kadın gibi çok değişken. Bir anı diğerine uymuyor. Tıpkı bizim çantalarımız gibi. Deri, kadife, büyük , küçük, nakışlı, sade, gündüz veya gece kullanımı için. Yani kısacası kadının bin bir hali. Kesinlikle sıkıcı değil.

Khilios Grace Gold

Koleksiyonlarınıza da farklı isimler verdiğinizi biliyorum. Bu isimleri nasıl belirliyorsunuz?

Daha önce bahsettiğim gibi bir kadının bir gün içerisinde bile birçok kimliği ve hali olabilir, oluyor da. Sabah çok dinamik ve sportifken akşama çok farklı bir kişilik olarak karşımıza çıkabiliyor. Çantalarımız da aynen öyle. Bunları tasarlamaya başladığımda hep bir kadın düşünürüm.

Bu kadın nasıl bir kadın? Ne yapıyor? Nereye gidiyor? Bu çantayı kullanırken nelere ihtiyacı var? Ne istiyor? Okuduğum kitaplardan ve izlediğim filmlerden kadın karakterler ortaya çıkmaya başlıyor. Çantanın atölyeden teslim edileceği güne kadar modelin karakteri, kimliği oluşuyor ve sonunda ismini buluyor.

Khilios Gabrielle Black

Koleksiyonunuzda yer alan bir modelle ilgili hem iddialı olduğunuzu, hem de ser verip sır vermediğinizi duydum : ) Acaba bu sırrı biz öğrenebilir miyiz?

Sanırım kordon çantalarımızı kastediyorsunuz. Evet onlar bizim için çok önemli bir yere sahip koleksiyonda. A dan Z’ye tamamen elde, çok özel bir teknik ile üretiyoruz.

Kordonlarımızı özel ürettirip işin ehli ellere teslim ediyoruz ve daha sonra diğer detayları da tamamen elde birleştirilerek son halini alıyor. İşçiliğimizin kalitesine o kadar çok güveniyor ve inanıyoruz ki çantalarımızın içini kesinlikle astar ile kapatmıyoruz. Sanılanın aksine kesinlikle tutkal veya silikon kullanmıyoruz.

Malzemenin doğası gereği formlarda çok farklılıklar yapamıyoruz fakat, ortaya çıkan modellerimiz de iki yıldır en çok tercih edilen çantalarımızın arasında yer alıyor. Hem gündüz hem de gece kullanabileceğimiz çok güzel çantalarımız ortaya çıkıyor. Grace serisi bunun en güzel örneklerinden sadece birisi.

Hangi tarzda çantalar tasarlıyorsunuz? Gece veya gündüz için ayrı modeller mi çalışıyorsunuz?

Kadının bin bir haline hitap eden çantalar. Günlük olduğu kadar akşam da rahatlıkla kullanılabilecek çantalarımız var. Klasik çanta tarzında olanlar kadar farklı materyaller ile yapılmış veya form açısından sıra dışı olanlar da mevcut.

Khilios Gabrielle Brown

Tasarım aşamasında ilham kaynağınız ne oluyor?

Genelde yeni bir çanta, model tasarlamam gerekiyor şeklinde hiçbir zaman işe başlamam. Bir tasarımcı için çevresinde her şey bir uyarandır. Renkler, dokular, hisler, bir kitap, bir film, bir kumaş veya bir deri parçası. Her şey olabilir…

Khilios dendiğinde insanlarda uyanmasını istediğiniz duygu nedir?

Güzel, kaliteli, kullanışlı, alışılmadık, sıra dışı!

Tasarımlarınızda belirlediğiniz bir hedef kitleniz var mı?

Kadınlar. Her yaştan kadınlar. Kendini özgürce ifade edebilen kadınlar. Belirli kalıplara ve etiketlere takılı kalmayan, kalmak istemeyen kadınlar. Yeniliklere açık, yeni tasarımları, markaları deneyimlemekten çekinmeyen kadınlar.

Talep gelirse kişiye özel çanta tasarımları yaptığınız oluyor mu?

Bir dönem bunu yaptık. Şu an yapmıyoruz ama istenirse ve koşullar bunun için uygunsa neden olmasın.

Size göre iyi bir çanta tasarlamanın ve üretmenin püf noktası nedir?

Öncelikle çantanın nasıl kullanılacağı çok önemli. Bu göz önüne alınarak malzeme seçimi yapılmalı. Çünkü her malzemenin kendi dili ve karakteri vardır. Sizin bunları doğru şekilde harmanlamanız gerekmektedir.

Malzemeler doğru olduktan sonra nihai tasarım sorunsuzca ortaya çıkıyor. Bazı durumlarda da malzeme sizi tamamen yönlendiriyor. Kordon çantalarımızda olduğu gibi… Malzemenin doğası gereği yapabileceklerimizin bir sınırı oluyor.

Khilios Gilda

Tasarımlarınızı almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler? Bir mağazanız var mı?

Öncelikle tabii ki web sitemizden. www.khilios.com . Mutlu Mikrop, OpenHaus, Design Market, E26, Shiva, Mare’dan ürünlerimizi bulmak mümkün.

Yurt dışına açılma planınız var mı?

Kesinlikle. Kanada’ya satışımızın yanı sıra başka ülkelerden satış noktaları ile devam eden görüşmelerimiz var.

Katıldığınız bir programda çanta yapımından arta kalan parçaları değerlendirdiğinizden bahsetmiştiniz. Bize de biraz anlatır mısınız?

Çevre ve yaşadığımız sorunlar benim için çok önemli. Üretim yaparken mümkün olduğunca az atık ve sürdürülebilirlik konularına özen göstermeye çalışıyoruz.

Kordon çantalarımızdan arta kalanları nasıl değerlendirebiliriz konusunu uzun bir süre düşündük. Küçük parçalar olması epey kısıtlayıcıydı bizim için. Öylece çöpe de atılamazdı. Küçük bir şeyler tasarladık biz de, bileklik. Sonsuzluk bilekliği ‘’ETERNITY’’ ismini verdik.

Son olarak 2020 yılının herkes için çok zor geçtiğini söyleyebiliriz. Siz nasıl bir yıl geçirdiniz ve önümüzdeki yıllar için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Gerçekten hepimiz için çok zor bir yıl oldu ve hala devam ediyor. Bu süreci mümkün olduğunca hasarsız atlatmak tabii ki hepimizin önceliği oldu.

Biz bu süreci nispeten yeni bir marka olduğumuz için tasarlayarak ve ürün yelpazemizi genişletmeye çalışarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu süreç de sonunda bitecek bir gün ve her şey daha güzel olacak. Khilios’u daha çok satış noktasında görmek için girişimlerimiz var ve devam ediyor.

Khilios çantaları Nilüfer Demirci röportaj

She and Girls Aralık 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde