Yeşilçam’ın efsane ismi Gülşen Bubikoğlu’nun döneme damga vuran tarzı

Yaz geldi. Açık yeşil filizlerle donanan ağaçlar, bitkiler, tabiat, yerini tok yeşile bırakıyor. Filizler yapraklara dönüşüyor, çiçekler coşkulu renkleriyle biz insanlığa yeniden fevkalade bir şölen hazırlıyor. Gülşen Bubikoğlu stili

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Gerçi bizler karantina sürecindeyiz, evlere koşarak giderken şimdilerde evden ne zaman çıkacağız diye bekler olduk. Sabırlı olmalıyız ve sabrı ilmek ilmek öğrenmek bu sürecin bize en büyük nimeti olacak inşallah.

Geçen ay yerli güzellerimizi unuttuğumu fark etmiş ve hemen en güzide isimlerden biriyle Türkan Şoray ile başlamıştım yazmaya. Şimdi Yeşilçam dendiğinde aklıma ve hayallerime düşen bir diğer güzel hanım 70’li yılların akıllı, özgüvenli ve sempatik genç kadın figürü Gülşen Bubikoğlu oldu.

Seksenli yılların çocuğu olarak geldiğim bu dünyada, televizyonun baş tacı edildiği evlerden birinde büyüdüm elbette. Sabahları herkes uyurken çizgi filme koşar, sonra onlar bitince de (eğer babam ortalarda yoksa) bir film arardım izlemek için.

Gülşen Bubikoğlu

1/6

En çok sevdiklerimden biri de 1975 yapımı, hikayesi ve yönetmeni Orhan Aksoy, senaristi Sadık Şendil olan ve başrolünü Gülşen Bubikoğlu (Zehra) ile Tarık Akan’ın (Ferit) şenlendirdiği romantik komedi filmlerimizin atası ‘’Ah Nerede’’ filmi.

Aman yarabbi! Nasıl mutlu oluyordum “Ah Nerede” çıkınca televizyonda. Çünkü Tarık Akan’a aşığım, ilk çocukluk aşklarımdan. Halen daha fotoğrafını görünce bakmalara doyamam. Ne güzel bir portredir o! Allah rahmet eylesin deyip yad etmiş olalım kıymetli Tarık Akan’ı. Gelelim Yeşilçam’ın renkli döneminin atletik iskeletli, pek güzel çehreli Gülşen Bubikoğlu’na.

Tarık Akan’a nasıl aşıksam Gülşen Bubikoğlu’na da o denli hayranım. Aman ne de güzel kadın, nasıl da zarif kadın, ne giyse nasıl da yakışıyor diye kendime ikona yapmaktayım.

Erkeğin kadını alnından öptüğü Türkan Şoray-Kadir İnanır ikilisinden sonra, erkek ile kadının öpüşüp el ele yürüdüğü çift Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan ikilisi modern bir çift imgesini sunar bize.

Gülşen Bubikoğlu

2/6

Zaten 70’li yıllar da dünyaca hareketlenmenin yaşandığı dinamik yıllardır ve giyim kuşam stillerinden en belirgin olanı ‘çiçek çocuk’ lakabıyla da anılan hippilerin dönemi, artık ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır.

68 kuşağı diye de tabir edilen bir kitle oluşmuştur dünyada. 2. Dünya savaşı sonrası gelişen ekonomik krizler, capitalist düzenin ve militarist havanın yorgunluğu, 60’lı yılların gençliğini bir uyanışa, düzene ve isyana teşvik etti.

Kırsal yaşama dönüş ve kabileler halinde kendileri ekip biçip, üretim sisteminin çarkları içinde olmayı reddettiler. Otorite sevdasını, statü kaygısını ve para düşkünlüğünü reddettiler.

Mango

3/6

Çiçek çocuklar müziği, sanatı, bireysel üretimi, az ile yetinmeyi göstermek istediler tüm dünyaya. Etkisi de haliyle tüm dünyaya yayıldı.

Giyim kuşama gelecek olursak, bu hareketin gençleri ve yaşı olgun kişileri de vardı aralarında. Oldukça çok renk tercih ediyorlardı. Tabiri caizse cıvıl cıvıl bir görüntü. İspanyol paça, yani geniş kesim paça pantolonlar, geniş kesim yakalar, bisiklet yaka süveterler, uzun etekler, batik desenli doğal baskılar, doğal kumaşlar, anane babaanne sandıklarından çıkmış danteller, boncuklar ve iplikler, etnik görünümler…

Jimmy Key

4/6

Ayrıca bir tasarımcı gözüyle ilgimi çeken yönü ise desen tasarımlarının fevkalade güzel ve yeniliklerle dolu olmasıdır. Renk kartelası muhteşemdir. Geometrik desenler doğal biçimlerin soyutlamalarıyla adeta desen tasarımında retro bir zirve yaratır. Daha neler neler…

Benim dönemler arasında kendimi en yakın hissettiğim, hatta en yakın demek yanlış olacak, kendimi bulduğum dönemdir 70’li yıllar.

Gülşen Bubikoğlu sinema hayatına 1973 yılında “Yaban” filmi ile başlıyor. Gülşen Hanım, manken standatlarındaki ilk kadın oyuncumuz olarak işaret ediliyor. Dikkat etmişsinizdir, boyu posu endamı pek dolgun ve bir o kadar da zariftir.

H&M

5/6

Bubikoğlu, yurt dışında birçok festivalde ülkemizi temsil için bulunmuş, oyunculuğun yanı sıra yabancı ortak yapımlarda koprodüktörlük görevi de üstlenmiş başarılı kadın ikonalarımızdan.

“Ah Nerede” filminde, bize bu dönemin hem silüeti açısından hem de güzelliği ile pek değerli bir ikona starını sunuyor. Belki de onu bu sebeple de çok beğeniyorum. Tam manasıyla bir ‘çiçek kız’ diyebiliriz onun için. Elegant suitler içinde yine çok güzel olsa da, güzelliği tam manasıyla bir ‘çiçek kadın’. Zaten o güzel dönemin bence en güzel ikonasıdır Gülşen Bubikoğlu. Ona ve güzel neşeli yüreğine buradan selam ederim.

H&M

6/6

Sizlere de selam ederim ve karantina (bu kelime de girdi hayatımıza buz gibi ya neyse) sürecinde bol bol okumalar tavsiye ederim. Sizler için bir 70’ler görünümü seçtim, sizler de gönlünüzce bir kombin hazırlayın ve evinizde kendinize neşe yaratın.

Esenlikler dilerim…

Hatice Kübra Erişir

Gülşen Bubikoğlu stili

She and Girls Yaz 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!