Herkesi gerçek beni görmeye “DAVET” ediyorum

Kendine has müzik tarzı ve dansıyla dikkat çeken Gülçin Ergül, solo müzik kariyerinde emin adımlarla yürümeye devam ediyor. “DAVET” isimli yeni albümü, Yıldız Tilbe’ den aldığı şarkı, Anıl Piyancı ile yaptıkları düet, klip çalışmaları ve aşk hayatı hakkında merak edilenleri konuştuk. Gülçin Ergül Davet röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Kalbimi ayrım yapmaksızın herkese açtım ve iç dünyama davet ettim bu şarkıyla. Beni uzaktan görüp yanlış tanıyan kişiler var. Ben kendime kalbim konusunda güveniyorum. Vicdani değerleri yüksek biriyim ve içim hiç bir konuda adaletsizliğe karşı rahat etmez. Bu yüzden bu müzikli kapı aracılığıyla gerçekten tanışmak istiyorum…

Röportaj: Banu Çelik

Gülçin Ergül

Sanatla iççice olmanız çocukluk yıllarınıza dayanıyor. Müzik dışında sahne sanatlarında da performans göstermişsiniz. Bize o ilk yıllardan ve akademik eğitiminizden biraz bahseder misiniz?

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Modern Dans Bölümü mezunuyum. Bale bölümünde başlayan eğitimim, modern danstan mezun olarak sonlandı. Devlet Opera ve Balesi’nde senelerce çocuk dansçı olarak sahne tozu yuttum. Aynı zamanda çocuk korosunda da bir süre yer almıştım.

Müzikle tanışmam o dönemde bu şekilde ve Pera’da aldığım piyano dersleriyle başladı, Konservatuvardaki müzik dersleriyle ve almakta olduğum özel şan dersleriyle devam etti. Ama şu anda asıl meslek olarak müziği devam ettiriyorum.

Yoga hocalık eğitimleri de aldım fakat öğretmek üzerine çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden her ne kadar yaklaşık 15 yıldır yoga yapsam da, yalnızca arkadaşlarıma ders verdiğim oluyor.

Müzik sektörüne Hepsi Gurubu ile giriş yaptınız. Guruplardan ayrılıp tek başına devam etmek isteyen birçok isim zamanla kaybolup gitti. Siz yıllardır ve çok da başarılı işlere imza atmayı neye borçlusunuz?

Grupların dünyadaki örneklerine bakarsanız, hepsinin bir gün ayrıldığını görebilirsiniz. Ve lead singer’lar da genelde dünyada başarılı oluyorlar. Bakınız Beyonce, Justin Timberlake, Robie Williams, Sting ve daha bir çoğu.

Ben grubun güzel bir proje olduğunu ve iyi yönetildiğini düşünüyorum. Ve solo kariyerimde vokal performansı ve güncellenme konusunda çıtayı daha da arttırdığıma eminim. Başarıyı da kesinlikle rakamlarla ölçmüyorum.

Jazz söylemek zordur ama seni çok az ve jazz dan anlayan insan dinler. Pop endüstrisinde kitle yönetimi büyük önem taşıyor. Şarkının nasıl pazarlandığı ve dijital ortamdaki her hamle, müzikten bile önemli faktörler olmaya başladı. Ben güzel projeler yapıyorum ama daha iyilerini de zamanla yapıyor olacağım.

Diğer faktörler konusunda da yeni döneme ayak uyduracağımız bir zamana girdik. Ve şimdiye kadar olan başarımı sadece müziği içimde hissettiğim için, yaratıcılığımla kendimi geliştirdiğim, denemekten korkmadığım, ayaklarım her zaman yerde olarak müziğe bağlılığımı bırakmadığım ve çalıştığım için elde etmiş olabilirim.

En önemlisi de bu bir ekip işi her konuda herkes işini iyi yaparsa, başarı kaçınılmaz olur.

30 Ekim’ de yeni albümünüz piyasaya çıktı ilk hayırlı olsun benden gelsin : ) Albüm ismini “Davet” isimli şarkınızdan almış. Neden Davet?

DAVET isimli şarkı albüme adını verdi demiyorum çünkü albüm adını davet şarkısına verdi. Davet albümünü anlatan konsept şarkımızın adı da Davet. Benim kapımın herkese açık olduğunu, kalbimi ayrım yapmaksızın herkese açtığımı, iç dünyama davet ettiğimi anlatan bir şarkı.

Beni tanımadıkları için, uzaktan yanlış tanıyan kişiler de var. Ben kendime kalbim konusunda güveniyorum. Vicdani değerleri yüksek biriyim ve içim hiç bir konuda adaletsizliğe karşı rahat etmez. Bu yüzden gerçekten tanışmak istiyorum bu müzikli kapı aracılığıyla… Yani davet isimli içime davetiye olan bu albümümle.

Bu yeni albümün yapım aşamasında kimlerle çalıştınız?

Emre Bayar müzik direktörümüz. Bazı şarkılar ikimize ait. Düzenlemelerin hepsi Emre tarafından yapıldı. Yıldız Tilbe bana sıfır km bir şarkı verdi. Bir tane de Ezgi Ayçe ile yazdığımız bir şarkı var.

Fotograflarımızı Safa Gülsoy çekti. Styling ve en büyük desteğim Fırat Kanburoğlu. Arpej Yapım etiketiyle çıktı. Sadece dijital platformlarda yer alıyor fiziksel satışı yok. Anıl Piyancı ile de bir ortak beraber seslendirdiğimiz bir R&B şarkı var.

Albümde sevgili Yıldız Tilbe imzalı bir şarkı da varmış. Yıldız Tilbe ile çalışma fikri nasıl ortaya çıktı?

Tuna Kiremitçi’nin sahnesinde konuk olduğumuz bir gece kuliste muhabbet ederken çıktı bu fikir. Ben de çok mutlu oldum. Samimiyetine ve şiir gibi her sözüne hayran kaldığımız, olduğu gibi yaşayan ve tanınan birisi bence. Bu da çok önemli bir şey. Evet tarzlarımız çok farklı gibi görünse de birlikte ortaya çıkan iş çok da güzel oldu bence.

Birlikte çalıştığınız diğer bir isim de Anıl Piyancı. İki farklı tarzda müzik yapan ismi bir arada görüyoruz. Yenilikçi ve her tarza hitap edecek bir albüm yapıldı diyebilir miyiz?

Rap ve RnB zaten ayrılamaz ikilidir. Ayrı tarzlarımız var değil de, bence en uyumlu birliktelik bu oldu şeklinde yorumlamak daha doğru olur. Zaten aldığımız yorumlar da bu yönde. Gerçekten de rapin yanına en çok yakışan vokal pop değil, R&B SOUL bence. Dünyada da bu böyle bakarsak…

Albümün ilk klibi “Beni Bu Rüyadan Uyandırma” isimli şarkıya çekilmiş, çok da güzel olmuş. Klip çekimi için hangi yönetmenle çalıştınız ve süreç nasıl gelişti?

Klip Murat Joker yönetmenliğinde çekildi. Bütün ekibim canla başla sevgiyle çalıştı ve ben buna çok değer ve önem veriyorum. Styling Fırat Kanburoğlu, bir çok tasarımcı ile çalıştık, Zeynep Bozkaya özellikle benim için özel tasarımlar yaptı, dans ayakkabılarımız da benim için tasarlandı.

Gülçin Errgül Klibi

Türkiye’ de ve Dünya’da birlikte çalışmak, şarkısını söylemek veya düet yapmak istediğiniz isimler var mı?

Tabii ki var. Ama hayallerimi gerçekleştirerek sunmak isterim.

2006 ve 2007 yıllarında Sezen Aksu ve Kenan Doğulu ile bir turne gerçekleştirip Türkiye’nin farklı şehirlerinde konser vermiştiniz. Bu yeni albümle birlikte sizi tekrar böyle bir projede görebilecek miyiz?

Şu pandemi döneminde böyle bir söz ne yazık ki veremiyorum. Müzik sektörü büyük ölçüde bu durumdan etkilendi. Ama her şartta üretime devam ediyoruz. Bu nedenle şu anda özellikle müziğimizin ve hayatımızın devamı için dinleyici desteği çok önemli. Yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum.

Kimi sanatçılar şarkılarını yazarken acıdan beslendiğini, kimileri ise aşktan beslendiğini söyler. Sizin ilham kaynağınız hangisi?

Acı eşittir aşk kimi zaman. Ben de yaşadıklarımdan besleniyorum, hayal gücümle tamamlıyorum.

Sohbetlerin sonu bir şekilde aşka bağlanır durur : ) Aşkla aranız nasıl?

Şu anda albümümle meşgulüm, sevgilim yok. Akrep burcu olarak ben aşkla yaşayan birisiyim, sevdiğimde çok severim.

Geriye dönüp baktığında sektörel olarak “keşke” bunu yapmasaydım dediğiniz bir proje, şarkı vs var mı?

Arabesk albüm projemi yıllar sonra yapabilirdim. Ama keşke demiyorum her şey olması gerektigi gibi gerçekleşiyor biz buna bazen engel bile olamayız. Olacaklar olur…

Güzelliğinizden bahsedecek olursak, cildinizin ve en çok merak edilen saçlarınızın bakımını nasıl sağlıyorsunuz? Rutin saç ve cilt bakımınız var mı?

Nemlendiricilerimi düzenli kullanmaya çalışıyorum cildim için. Saçlarım için de keratin bakımı yapıyorum.

Son olarak Modaya bakış açınız nedir? Moda olanı mı, yakışanı mı tercih ediyorsunuz? Yeni albümde styling konusunda hangi isimle çalıştınız?

Moda ve aynı zamanda bana yakışan parçalar bulmakta stylistim Fırat Kanburoğlu ve tasarımcı dostum Zeynep Bozkaya beni çok iyi destekliyorlar. Modayı oldukça takip etmeye çalışıyorum elbette ilgimi çekiyor.

Gülçin Ergül Davet röportaj

She and Girls Aralık 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM