Diş estetiğinde gülüş tasarımı nasıl uygulanır?

Kişinin sahip olabileceği en güzel şeylerden biri hayata gülümsemektir. Hayata gülümseyen kişi, insana, doğaya ve evrene pozitif enerji yayar. Diş estetiğinde gülüş tasarımı nasıl uygulanır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Dr Erkan Sultanoglu

Bu pozitif enerji sayesinde çevresinde ışıldar. Yapılan araştırmalar, rahatça gülen, sağlıklı ve estetik dişlere sahip olan insanların hayat başarılarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dişler ve gülümsenin hayatımıza bu denli katkısı yadsınamaz bir gerçektir.

Estetik uygulamaların günümüzde çok fazla önem kazandığı bu dönemde Diş hekimliğinde yapılan estetik uygulamalara da ilgi arttı. Estetik diş hekimliğinde bu dönemde en fazla popüler olan “Gülüş Tasarımı” konusuna değineceğiz.

Gülüş tasarımı uygulaması ve amacı nedir?
Tedaviye başlamadan önce tedavinin öngörülen sonucunu hastalarımıza gösterip, beklentilerine uygun ve aynı zamanda onlar için en ideal gülüşü sunmaktır. Gelişen teknoloji hastaların istekleri doğrultusunda çeşitli değişiklikleri yapmamıza da olanak sağlıyor.

Bu tasarımı kişiye özel kılan nedir?
Vizajizm konsepti, Fransız kuaför ve makyaj sanatçısı Fernand Aubry tarafından 60 yıl öncesinde ortaya çıktı. Bu konsepte göre, kişinin kendi doğal güzelliğiyle benzersiz olduğu vurgulanır. Saç kesimi, makyaj ve estetik içeren her şeyle, her bir bireyin kişiliğine dayalı kişisel bir imaj yaratılmaya çalışılır.

Günümüzde Estetik Diş Hekimliğinde Gülüş tasarımına da uyarlanan Vizajizm konseptinde hastanın cinsiyeti, mesleği ve bununla beraber genel karakteri de göz önünde bulundurularak bu tasarıma karar veriliyor.
Bundan dolayı kişiye özel yapılması işlemin başarısını arttıran en önemli faktörlerdendir.

Gülüş tasarımı ne kadar zaman alır yapılan uygulamalar nelerdir?
Dijital gülüş tasarımı genelde 3 ila 5 gün içinde hazırlanmış oluyor. İlk seansta, hastamızdan fotoğraflar ve videolar her açıdan alınıyor. Aynı seans alt ve üst çeneden ağız içi kalıp ölçüleri de çıkartılıyor.

Daha sonra kaydedilen tüm verilerle beraber hastanın yüz şekli, anatomik yapısı ve karakteristik özellikleri de göz önünde bulundurularak hekim ve ilgili uzmanlar tarafından, dijital ortamda ve 3 boyutlu modeller üzerinde gülüş tasarımı hazırlanıyor.

Bir sonraki seansa hasta geldiğinde mock-up denilen silikondan hazırlanan diş modelleri hastaya uygulanıyor. Hasta bu şekilde tedavi bitiminde gülüşünün nasıl olacağını görüp detaylı bilgi sahibi oluyor. Bu sayede hasta istek ve beklentilerini doktoru ile istişare edip belirli düzeylerde değişimler yaptırabiliyor. Son haline karar verilen model üzerinden işlemler devam eden randevularda uygulanmaya başlıyor.

Gülüş tasarımı yapılırken hangi tedaviler yapılır? Dişler bu işlemden zarar görür mü?
Dijital gülüş tasarımı genellikle pembe estetik olarak adlandırılan diş eti estetiği, dental implantlar ve ortodonti uygulamalarının en az birini içerebilir.

Beyaz estetiği sağlamak için ise porselen laminalar (yaprak porselen, kompozit laminalar, bonding uygulamaları) diş beyazlatma uygulamaları, inley-onley uygulamaları, recontouring gibi işlemler yapılabilmektedir.

Dişlerin kesilip küçültülmesine her gülüş tasarımında gerek olmayabilir. Bu işlemlerle dişlere geri dönüşümsüz zarar verilmesi de söz konusu değildir. En minimal invaziv yaklaşımlarla hastaların tedavi edilmesi amaçlanır.

Peki ya sonuç?
Klasik yapılan diş tedavileri ile karşılaştırıldığında tedavi bitiminde istenilen sonuca ulaşma ihtimali çok daha fazla oluyor. Hasta konforu ve memnuniyeti açısından değerlendirildiğinde yine üstünlük belirgin olarak göze çarpıyor.

Gülüş tasarımı tedavisi için tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp her aşamada doktorunuza güvenmektir.
Tedavi sonunda doğal gülüşünüzü yansıtıp sağlıkla gülümseyecek ve hayatınıza renk katacaksınız.

Diş estetiğinde gülüş tasarımı nasıl uygulanır?

She and Girls Eylül 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM