Sağlıklı ve genç cildin sırrı C vitamini mi?

Cilt bakım üzerindeki etkilerini duyuyor ve merak ediyor da olsanız, sizin için sadece soğuk algınlığından koruyan minik haplar da olsa C vitamininin genç, parlak ve dolgun bir cildin sırrı olduğunu keşfetmeniz için şimdi doğru zamandasınız! C Vitamini cilde nasıl uygulanır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek ve hastalıklara karşı daha dirençli olmak için nasıl C vitamini takviyelerine yöneliyorsak, aydınlık ve daha genç bir cilt için de kış aylarında güneş hassasiyeti nedeniyle kullanımı daha güvenli olan C vitamini içerikli serumlar bakım rutinlerimizde yerini alıyor.

Beslenme düzeninizde C vitamini destekleri yer alıyor olabilir, bunun cildiniz üzerinde doğrudan iyileştirici etki gösterdiğinin garantisi yok. Ancak topikal olarak uygulanan C vitamini serumları en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerin başında yer almakla beraber aydınlık, pürüzsüzlük ve renk eşitliği gibi pek çok amaçla güzellik guruları tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Siz bu mucizevi güzellik vitamini ile henüz yollarınızı kesiştirmediyseniz veya hala tereddütleriniz varsa, vakit kaybetmeden yazıyı okumaya devam edin.

Çoğu Cilt Tipi İçin Güvenlidir

C vitaminini güvenli cilt bakım içerikleri arasında sayabiliriz. Çoğu kişi topikal C vitamini uygulamasını herhangi bir yan etki yaşamadan uzun süre kullanabilir.

Tüm cilt bakım bileşenleri gibi nadiren reaksiyona sebep olma ihtimali olsa da kullanmaya başlamadan önce yama testi yaparak bu durumun önüne geçebilirsiniz. C vitamini ayrıca Alfa Hidroksi Asitler (AHA), retinoller ve SPF dahil olmak üzere diğer aktif bileşenlerle de güvenle kullanılabilir.

Hem Dünyaya, Hem Sağlığa Dost Güzellik Trendi: Doğal Yağlarla Cilt Bakımı

Derinlemesine Nemlendirme Sağlar

Cilt bakımında kullanılan başlıca C vitamini çeşitlerinden biri olan magnezyum askorbil fosfatın cilt üzerinde nemlendirici etkisi olduğuna dair pek çok bilimsel çalışma mevcut. Transpepidermal su kaybını azaltan C vitamini, cildin daha iyi nem tutmasını sağlayarak sağlıklı bir cilt görünümünü destekler.

Aydınlatıcı Etkisi Vardır

Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve melazma gibi hiperpigmentasyon problemlerinin ana sebebi cildin belli bölgelerinde aşırı melanin üretilmesidir. Ayrıca akne izleri de istenmeyen renk değişimleri arasında sayılabilir. Melanin üretiminin dengelenmesinde rol oynayan C vitamini koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur ve cilt tonunun eşitlenmesini destekler.

Kızarıklığı Azaltarak Renk Eşitliği Sağlar

Yapılan araştırmalar, C vitamininin çeşitli inflamatuar cilt problemlerinin giderilmesinde etki ettiğini gösteriyor. Kızarıklık görünümünü gidermek ve renk eşitliği sağlamak için cilt bakım rutininize C vitamini içerikli bir serum eklemeyi deneyebilirsiniz.

Koyu Halkaların Görünümünü Azaltır

C vitaminleri genellikle ciltteki kızarıklık ve lekelerin giderilmesi ile bağdaştırılsa da koyu halkalar üzerindeki iyileştirici etkisi reddedilemez.

C vitamini içerikli ürünler göz çevresini dolgunlaştırıp nemlendirerek ince çizgilerin görünümünün hafifletilmesi destekler.

Kolajen Üretimini Teşvik Eder

Ciltte doğal olarak bulunan bir protein olan kolajen yaşın ilerlemesi ile azalır ve bu da cilt yüzeyinde ince çizgi ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. C vitamini içeren topikal serumlar, kolajen kaybının önlenmesinde etki ederken kolajen üretimini tetikler.

Cilt Sarkmalarına Karşı Etkilidir

Kolajen üretimi cildin esnekliği ve sıkılığı üzerinde doğrudan rol oynar. Ciltteki kolajen seviyesi düştükçe sarkmalar kaçınılmaz hale gelir. C vitamini serumları kolajen üretimi üzerinde etki ederek cilt sarkmalarının giderilmesinde doğrudan iyileştirici rol oynar.

C Vitamini Serumları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel olarak C vitamini serumlarının günde bir kez, tercihen gece kullanılması önerilir; C vitamininin soyucu etkisi nedeniyle güneş maruziyetinden ekstra kaçınmak gerekebilir.

İdeal bakım rutinini “cildi temizlemek, toniklemek, C vitamini serumu uygulamak ve nemlendirmek” şeklinde özetleyebiliriz. Eğer bu bir gündüz bakım rutiniyse nemlendiriciden sonra en az SPF 30+ korumalı bir güneş koruyucu uygulaması olmazsa olmazların başında yer almalıdır.

C vitamini diğer aktif bileşenlerle beraber güvenle kullanılıyor olsa da niacinamide ile aynı rutinde yer alması C vitamininin olumlu etkilerinin azalmasına sebep olabilir.

Editör Favorileri:

Simya Evi, Ferulic Acid C Vitamini Serumu

Simya Evi, Ferulic Acid C Vitamini Serumu, 200 TL

Cosmed, C Vitamini Serumu

Cosmed, C Vitamini Serumu, 349 TL

Mizon, Real Vitamin C Ampoule

Mizon, Real Vitamin C Ampoule, 449,90 TL

Bade Natural, Vitamin C Antioksidan Serum

Bade Natural, Vitamin C Antioksidan Serum, 219,90 TL

Revolution Skincare C Vitaminli Aydınlatıcı Göz Kremi

Revolution Skincare, C Vitaminli Aydınlatıcı Göz Kremi, 154,90 TL

Murad, Essential C Eye Cream

Murad, Essential C Eye Cream, 1.100 TL

C Vitamini cilde nasıl uygulanır?

She and Girls Ocak 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024