1960’lı yılların modasına bir bakış

Sıcak bir yazın ardından sonbahar geldi. Yapraklar dökülmeye başladı. Bir yarım serinlik için şükrederken diğer yarım düşen yaprakları hüzünle seyrediyor. 1960’lı yılların modası nasıldı?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

1960 Yılların Modası

Uzun bir yaz tatili arasından sonra moda tarihi sayfalarına kaldığımız yerden devam edelim. Geçen sayımızda 1950’li yılları sizlere bir kısa bakış anlatmaya gayret etmiştim, şimdi girelim 60’lı yılların dünyasına.

Sizleri savaş konularıyla sıkmak değil niyetim fakat maalesef hayatımızın gerçeklerinden. Ve bu gerçeklik çok uzaktan en yakına yaşamımızı, davranış ve tutumlarımızı, yediklerimizi, giydiklerimizi belirleyen en belirgin faktörlerden.

1960 Yılların Modası

Son yüzyılda dünyanın savaşsız geçirdiği bir yıl bile olmamış. Böyle bakınca ne acı bir gerçek değil mi? Belki her şeyi bireyler olarak tek tek bir gözden geçirmeli.

İşte 1960’larda bu uzun süren savaş ortamına tepkinin iyice belirginleştiğini görürüz. 70’li yılların çiçek çocuk modasının zemini 60’lı yılların ikinci yarısından sonra atılmaya başlandı diyebiliriz.

1960 Yılların Modası

Sosyo-ekonomik sıkıntılar halen devam ediyordu. Bir yandan da nüfus artışının yükseldiği yıllar ve genç kuşağın sayısının arttığı yıllardır. Gençler büyüklerin süregelen kaygılı davranışlarına tepki gösterirler. 60’lı yıllarda bildiğimiz her şey tepetaklak olur. Onların istediği statü ve para değil, özgürlüktür.

50’li yılların sonlarına kadar modaya yön verenler dev markalar olurlardı. Dior ve Chanel gibi. Ancak 60’lı yıllarda hazır giyim sektörünün yükselişiyle moda, özel üretim ve yüksek markaların doğrultusundan sıyrıldı.

Hemen hemen her kesiminin ulaşabileceği üretime ve çeşitliliğe ulaştı. Hem bu değişim hem de politik ve sosyo ekonomik değişimler alt kültürün çeşitlenmesine yol açtı. Amerika’dan Beat kuşağı, İngiltere’den modlar, hippiler… Hepsinin ortak noktası özgürlük teması.

Audrey Hepburn

60’lı yılların ikonları da epey belirleyici rol alıyordu. Brigitte Bardott, sarışın ikonlardan, dağınık saçlarıyla nizamlı görüntülere başkaldırıyordu. Top model kavramını meydana çıkaran Twiggy ise kısa saçları maskülen tarzıyla seksi ve serseri bir duruş sergiliyordu.

Klasiklerden Elizabeth Taylor her giydiği ile yeni bir soluk katıyordu. Sophia Loren ise 50’li yıllardan 60’lı yıllara uzanan ikonlardan.

Sophia Loren

Ve tabii umursamaz şıklığın, sokak sitilinin öncüsü Jane Birkin. Dağınık saçları, uğraşsız stili ile hippilere ses olmuş. Bunun tam karşıtı salon kadını figüründe ise dönemin en dikkat çekici ismi Audrey Hepburn. O zarafetin her dönemde temsilcisi.

60’lı yılların modasında öne çıkan parçalar, pantolonlar, mini etekler, ve yüksek bel bikiniler oluyor. Bunlara bol bol desenli kumaşlar eşlik ediyor. Çiçekler coşuyor.

1960 Yılların Modası

Otantik desenler yavaş yavaş sokaklarda kendini göstermeye başlıyor. Şık stillerde 50’li yılların etkisi sürerken, sokak stilinde o güne değin hiç görülmemiş bir çeşitlilik ve özgür stiller ortaya çıkıyor. E malum, önümüz 70’li yıllar.

Hepinize sağlık ve esenlik diliyorum.

Hatice Kübra Erişir

1960’lı yılların modası nasıldı?

She and Girls Ekim 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM