Çukurcalı 37 çocuğun hayali kitap oldu!

Hayy Kitap bünyesinde yazar Elif Ayla ve çizer Elif Yemenici’nin rehberliğiyle Hakkari Çu-kurcalı 36 çocuğun kaleme aldığı “Zap Suyu Düşleri” adlı kitap okurlarla buluştu.

Zap Suyu Düşleri kitabının tanıtımı, yazarı ve çizeri 36 Çukurcalı çocuğun ev sahipliğinde, Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, kitabın koçluğunu üstlenen Yazar Elif Ayla ve Çizer Elif Yemenici’nin katılımıyla Beyoğlu Aka-demi’de gerçekleşti.

Zap Suyu Düşleri

Kitabın tanıtım toplantısında konuşan yazar Elif Ayla, “Zap Suyu Düşleri” bizim için çok önemli bir proje diyerek şöyle devam etti. “Hayy Kitap olarak Çukurca Kaymakamlığı ve Çukurca Belediyesi ile birlikte bir hayal kurduk ve dedik ki biz bir şey yapalım içinde çocuklar olsun ama çocuklar öyle bir olsun ki biz onlar için düşünmeyelim biz onlar için hayal etmeyelim çünkü biz zaten onlar için bir sürü şey düşünüyor ve hayal ediyoruz. Bu defa onlar hayal etsin, zaten en güzel hayali onlar kuruyorlar. Onlar çok güzel gündüz düşü kuruyorlar ve onlara gündüz düşlerini soralım gerçekten ne istiyorsunuz demek istedik.

Gözlerinin içine baktık gerçekten ne istiyorsunuz dedik. 10 sene sonrası için ne istiyorsun, Çukurca için ne istiyorsun, Türkiye için ne istiyorsun, dünya için ne istiyor-sun. 10 sene sonra sen genç bir kız olduğunda genç bir adam olduğunda anne ve baba olmaya hazırlandığında sence dünya nasıl bir şey olsun, Çukurca nasıl bir yer olsun de-dik ve onlar anlattılar biz sevgili Elif Yemenici ile birlikte onların anlattıklarını görmeye çalıştık. Bazen kelimeler yetmedi. Bir yazar olarak projede en zorlandığım taraf buydu. Çocukların duygularını tam olarak anlatacak kelimeler zaman zaman yoktu. Biz de onla-ra ‘peki bunu başka nasıl anlatabilirsin’ diye sorunca, tarif ettikleri şeyleri tasvir ettiği-mizde, anlatmaya çalıştıkları ‘Zap Suyu Düşler’ine hikayeler olarak girdi.”

Çukurca Kaymakamı Temel Ayca da yapılması gereken en büyük yatırımın çocuklara olması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bunu farkettikten sonra 2017’de kaymakamlık ve belediye olarak ortak bir protokol imzaladık. Bu protokol çerçevesinde ‘Çukurca Eğitim Kalitesini Arttırma Projesi’ ortaya çıktı. Proje kapsamında okullarımızın çevrelerinin, sınıfların düzenlenmesine gayret ettik. Her okulda bir kütüphane oluşturduk. En sonda bir kitap-kafe projesi yaptık. Şu anda sadece Çukurca’nın merkezinde değil, tüm köylerimizde kitap-kafeler oluşturuldu. Yani görevimiz süresince elimizden geldiği kadar eğitime destek verdik. Bu kitap çalışması da bu projenin içerisindeydi. Çocuklarımızın bu çalışma vasıtasıyla İstanbul’da olmalarını da çok anlamlı buluyorum.”

Zap Suyu Düşleri kitabının tanıtımı için İstanbul’a gelen Çukurcalı Çocuklar, iki gün süreyle İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdiler. Ayrıca ikinci gün Trump Alışveriş Merke-zi’nde 40’tan fazla meslek biriminin yer aldığı KidzMondo’da, kostümlerini giyip seçtikleri meslekleri deneyimlediler. Tüm detaylarıyla gerçek şehrin küçülmüş hali olan KidzMondo’da gerçek yaşamı keşfeden çocuklar; itfaiyeciden doktora, dedektiften moda tasarımcısına kadar akla gelen her mesleği deneyimleyerek keyifli bir gün geçirdiler.

Çukurca’nın on sene sonrası için, bugün görülen bir rüyanın kitabı Zap Suyu Düşleri.
Otuz yedi küçük çocuğun bir şişenin içine koydukları mektup bu.
Bir selamlama. Tanışma isteği.
Bütün Türkiye onları okusun, anlasın, tanısın; gelsin ve görsün diye.
On yıllardır kara bulutların gezdiği dağlara bahar geldiğinin habercisi, kitaptaki yazar ve çizer isimleri.
Bu çocuklar yalçın kayaların üzerinde uçan kuşları yazdı.
Kilimlerindeki desenleri, cami damlarındaki yemeklerini, bahar şenliklerini, halaylarını, masal-larını ve türkülerini.
Uçuşan ipekli eteklerin tutturulduğu kemerlerin bizi bize bağladığını, saçlara takılan papatyala-rın hepimizin umudu olduğunu, değirmende dönen suyun içimize serptiği ferahlığı anlatıyor bu kitap.
Çukurca’nın çocukları kitabı okuyanlara merhaba demek istiyor.

Merhaba Türkiye!

Elif Ayla
Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısı-nız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu gü-zel şehirde, kitaplar yazdı.

Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, gali-ba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal bulu-yordu, bu işi çok sevdi.

Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Zap Suyu Düşleri, Nisan 2019
II. Abdülhamid’in Çocukluk Düşleri, Kasım 2017
Çocuklar İçin Gaziantep Şehir Rehberi, Şubat 2017
Ben Mercan, Kasım 2016
Keço, Şubat 2016
Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, Temmuz 2016
En Güzel Misafir Sofraları, Temmuz 2011
Şerbet ve Hoşaf, Ağustos 2009
Kalbin Limon Hali, Ağustos 2008

Elif Yemenici
Kiraz ağaçları çiçek açmaya başlarken, bir bahar sabahı Eskişehir’de dünyaya geldi. Küçüklü-ğünden beri durmadan resim yaptı. Önce annesinden gizli duvarlara, sehpaların altlarına, biraz daha büyüyünce de kağıtlara, tuvallere… En sevdiği oyuncağı hep kırk sekiz renkli pastel bo-yaları oldu. Hala da İstanbul’da, atölyesinin baş köşesinde duran pastel kutusuna arada sarılı-yor, resim yapmaya devam ediyor.

‘Zap Suyu Düşleri’
Teknik Özellikler:

Yazar: Elif Ayla
Resimleyen: Elif Yemenici
Yayınevi: Hayykitap 578
Kategori: Yaşasın Çocuklar 103
Türü: ÇOCUK / Edebiyat (Renkli Resimli Öykü)
Birinci baskı: Şubat 2019
Sayfa sayısı: 56
Ebat: 20×28 cm
Fiyatı: 26 TL
ISBN: 978-605-2214-83-1
Barkod: 9786052214831